Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrovat či nekastrovat?

Kastrace (sterilizace) je zejména v menších městech a na vesnicích tabu či přinejmenším kontroverzní záležitostí. Pojďme si tedy shrnout základní fakta.

Mýty o kastraci

Kastrace je nepřirozená. Je přirozenější utopit koťátka?

Kočka bude po kastraci tlustá. Nekastrované kočky mají často známky podvýživy, po kastraci se naopak jejich postava optimalizuje. Protože dojde k omezení hormonů, kočka se zklidní a může také přibrat na váze. Většina lidí považuje za nutné podat kastrované kočce speciální krmivo, které samo kvůli vysokému obsahu obilovin (a tím pádem také vyššímu obsahu dochucovadel) může způsobovat nadváhu.

Kočka má po kastraci vyšší riziko zdravotních potíží. Panuje názor, že u kastrovaných koček jsou častá ledvinová onemocnění a problémy s močovými cestami. Tento názor je poněkud zastaralý. V posledních letech ho vyvrací sami veterináři, kteří se o toto téma zajímají. Zmíněná onemocnění jsou způsobena dvěma faktory:

1) Kočka málo pije. Problém způsobuje krmení granulemi, které jsou velice suché (díky tomu vycházejí cenově výhodně). Je potřeba kočku motivovat, aby pila, a tak se doporučuje zajistit kočce tekoucí vodu, která ji více láká.

Řešení problému: Můžete nechat puštěný kohoutek, pořídit kočce fontánu nebo zařadit více vlhkého krmiva (konzervy, kapsičky, paštiky).

2) Kočka je krmena granulemi špatné kvality. Nevhodné pH způsobené vrozenou genetickou vadou u některých plemen koček či nevyhovujícím krmivem (s vysokým obsahem obilovin) má za důsledek tvorbu oxalátových kamenů či struvitů.

Řešení problému: Krmivo bez obilovin (nebo s malým podílem obilovin). Můžete také zkusit krmivo s borůvkami nebo brusinkami, které působí proti problémům s ledvinami.

Kočka musí mít alespoň jednou koťata. To už jsem mnohokrát zaslechla, ale nikdy ne od veterináře. Nevím, kde se tento názor vzal, ale nemá žádné opodstatnění. Koťátek je v současné době stále víc než potenciálních majitelů. Kočičce nijak neublížíte, pokud ji vykastrujete dřív, než by mohla mít koťata.

 

Nakonec ještě rada pro ty, kteří řeší kastraci v době, kdy jsou už koťátka na cestě:

Koťátko by mělo zůstat u maminky do věku 13 týdnů, aby se správně socializovalo. To znamená:

  • aby se naučilo chodit na záchůdek a po vykonání potřeby se očistilo (to ho naučí maminka)
  • aby se naučilo zatahovat drápky (aby budoucího majitele při hraní nezranilo)
  • aby se naučilo, jak se chovat k ostatním kočičím kamarádům (aby koťátko nebylo na ostatní agresivní)
  • aby netesknilo po mamince (koťátka odebraná brzo můžou ještě dlouho  vyhledávat místa, která mu připomínají maminku a zkoušet cucat, i když už jsou zvyklá na pevnou stravu)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krmení po kastraci

(Jana, 7. 2. 2019 13:11)

Dobrý den, mohu kočku po sterilizaci krmit nadále granulemi, na které je zvyklá, pokud jsou kvalitní nebo mám přejít na granule určené pro sterilizované kočky?
Děkuji

kastrace kocourka

(Ališa, 15. 7. 2016 12:56)

Dobrý den, máme 8 měsíčního kocourka - modrá britka. Máme ho jen v bytě. Veterinář nám doporučil kastraci mezi 8 - 12 měsícem, že je to lepší. Já mám totiž strach, aby nám "neobčůral" doma roh, pak to šíleně smrdí. Je tedy kastrace nutná, nebo tomu lze předejít i jinak? Děkuji mnohokrát.

Re: kastrace kocourka

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:16)

Dobrý den, včasná kastrace je jistota. Pokud máte kocourka samotného jen v bytě, tak nemusí začít značkovat, ale moč s příchodem dospělosti začne být hodně cítit, takže nakonec není takový rozdíl, jestli kocourek značkuje nebo ne. Ten pach moči ze záchůdku se i tak těžko překrývá - silikagelovým stelivem s vůní by se to mohlo podařit. Každopádně bude chtít kocourek hledat nevěsty :) Tak se na to připravte ;)

Re: Re: kastrace kocourka

(Ališa, 1. 8. 2016 10:26)

Děkuji za odpověď. Používáme Kočkolit JRS Cat's Best Öko Plus a zatím nic necítíme. Ale kastraci raději zařídíme, bude mu v říjnu rok, tak půjdeme. Děkuji

Vliv kastrace na soužití kočky s kotětem

(Lenka, 10. 11. 2015 15:38)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na soužití vykastrované kočky a jejího 3 měsíčního kotěte. Kočce mých rodičů se narodila letos v létě koťata. Koťátka se jim podařilo rozdat a rozhodli se, že si jedno chtějí doma nechat. Kočka je teď objednaná na kastraci a máme strach, jak se změní její vztah k vlastnímu kotěti (kocourkovi). Z některých zdrojů jsem slyšela, že se může stát, že kočičí máma může někdy "odejít z domu", protože již nechce žít s koťaty. Naše kočka má volný přístup ven, proto se bojíme, aby kočička vše dobře snášela. Aby toho nebylo málo, dvě koťátka této kočky jsme si vzali do naší domácnosti, jsou to také dva kocourci, které plánujeme občas vozit k rodičům, kde zůstává kočka - máma a jeden sourozenec kocourek, máme strach, jestli se po rozdělení budou snášet. Rodiče žijí od nás daleko a občas za nimi jezdíme např. na Vánoce a nechceme naše kočky nechávat doma.

Re: Vliv kastrace na soužití kočky s kotětem

(Mitkocicku, 22. 11. 2015 19:56)

Dobrý den, slyšela jsem o mnoha případech z chovatelských stanic, kdy si kotě nechali doma - žije tedy s maminkou. Dopředu bych tuto možnost nezavrhovala, zejména u kastrovaných koček by neměl být problém :)

Kastrace po prvním mrouskání

(Jana, 18. 10. 2015 17:53)

Dobrý den,
co je pravdy na tom, že by se mělo kastrovat až po prvním mrouskání?
Děkuji za odpověď. :)

Re: Kastrace po prvním mrouskání

(Mitkocicku, 21. 10. 2015 12:55)

Dobrý den, kastrace se provádí až po mrouskání, protože v té dobře má veterinář jistotu, že je už kočička pohlavně dospělá. Můj osobní názor je, že je to v této dobře pro veterináře jednodušší, protože už jsem slyšela i o případech, kdy se nepodařilo odstranit z bříška vše, co je potřeba. V poslední době jsou ale v oblibě i rané kastrace u malých koťátek, takže nic není nemožné :-)
Osobně bych kastraci odložila až na období po prvním mrouskání, pokud Vám smlouva neukládá něco jiného nebo pokud není riziko nakrytí ;-)