Jdi na obsah Jdi na menu
 


Granule, konzervy, syrové maso, pamlsky?

Veterinář Vám možná poradí, abyste zvířátku nedávali nic jiného než granule. Podle spousty veterinářů je nevhodné podávat kočce syrové maso (ani přemražené), konzervy, ani pamlsky!

Od veterináře se pouze dozvíte, že kočce "rozhodíte" zažívání. Tohle jsem ještě nikdy u nikoho nezaznamenala! Je to dle mého názoru určitě hodně hloupá rada. Pozor si musíte dávat, pouze pokud máte zvířátko, které je na něco alergické nebo které jste právě odchytili z ulice a které má průjem. Pro zdravou kočku není potrava odlišná od granulí vůbec na škodu.

BARF

Metoda BARF znamená krmení syrovou stravou - masem, vnitřnostmi, zeleninou. Článků o této metodě jsem přečetla už mnoho a stále nevím, kde je pravda. Ale mohu vám ji zde shrnout snad trochu nezaujatě (informace jsou ale ze zaujatých článků, takže tedy nevím :-D ). Jedna strana říká, že není nic lepšího než krmit metodou BARF a na podporu tohoto tvrzení uvádí, že šťávy jsou díky ní kyselejší a že tedy zničí všechny parazity. Proč se tedy u divokých zvířat běžně objevuje začervení? Dalším důvodem uváděným pro je to, že v syrovém mase zůstanou všechny vitamíny. Proč se tedy při používání této metody musí používat vitamínové doplňky? Maso se nemá zmražovat (kvůli vitamínům). V nezmraženém ale prý zůstávají nebezpečné zárodky.

Granule mají zase problém v tom, že skutečně nevidíte dovnitř a vitamíny jsou uměle přidávány, protože je potřeba, aby suroviny prošly tepelnou úpravou. Uměle přidané vitamíny nejsou ideální, proto se nedoporučují (většinou ale ne moc veřejně) vitamínové doplňky ani pro lidi. Tělo umělé vitamíny nedokáže dobře přijmout a některé zase přijímá velmi dobře a dochází k předávkování.

Z informací, které mám, spousta lidí není schopna zavést metodu BARF. Je totiž:

1) dost nákladná, protože kočka sežere syrového masa více než granulí

2) není jednoduché připravit ten "správný" jídelníček tak, abyste si byli jisti, že kočka dostane v potravě vše, co potřebuje

3) kočka je individualista, a tak se sama rozhodne, co bude jíst

Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že podávání různých druhů mas a vnitřností neprošlo :( Kočka si postupem času vybere jen to, co jí chutná a toho ostatního se nedotkne. Takto to probíhá u drtivé většiny bytových koček. Krmení granulemi není problém, pokud se naučíte hledat ve složení a zajistíte kočce dostatek vody třeba pomocí fontánky.