Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Granule

(Martina, 13. 11. 2018 10:12)

Dobrý den, mám britskou krátkosrstou dospělou koččičku,která má kožní problémy intenzivně si škrábe.Veterinář mi řekl,že je to alergie a doporučil mi granule hills, krátce pomohli nějak se nedrbala,ale postupem času to opět začlo.Tak jsm zkusila ted royal canin adult british shorthair.Ale jak jsem ted četla,že patří těm horším tak se bojím že jí tím ublížím.Prosím chtěla bych tedy vyzkoušet Arden Grange cat grain free chicken nebo salmon.Též granule leonardo lamb nebo fish.Ale nevím které bych měla zkusit.Děkuji za radu

Re: Granule

(Mitkocicku, 13. 11. 2018 21:53)

Dobrý den, bude to chtít vyhnout se obilninám a vsadila bych na rybu (takže bych zkusila Arden grange sensitive). Ale po RC je potřeba trpělivost, protože jsou dost ochucené ;-)

Re: Re: Granule

(Martina, 15. 11. 2018 7:39)

Děkuji za odpověď, zkusím jak píšete Arden Grange sensitive.Určiě dám vědět. Mám se zatím vyhnout kapsičkám?U některého komentáře jste zmínila kapsičky Schesik ty bych zkusila mám raději počkat?Děkuji

Re: Re: Re: Granule

(Jitka K., 30. 1. 2019 23:11)

já už jak dlouho dávám granule od Britu a bez problémů, nově zkouším i konzervu Premium od stejné značky a zatím také není problém se žraním

Re: Re: Re: Re: Granule

(KristynaP, 5. 3. 2019 5:33)

s Premiem mám skvělé zkušenosti, myslím že snad jak cenově tak obsahem jedny z nejkvalitnějších na trhu

granule

(Hana, 25. 2. 2019 21:38)

Já kupuji granule, které mi doporučila veterinářka. Kupuji na internetu, protože v obchodě jsem je neviděla.

Re: granule

(KristynaP, 5. 3. 2019 5:31)

a také kupujete ty od Britu ? já většinou kupuji ty, kde je největší obsah masa

Granule pro psa

(Michala, 18. 2. 2019 15:55)

Doporučíte mi prosím, které granule jsou tedy pro pejska zdravé?

Re: Granule pro psa

(Mitkocicku, 26. 2. 2019 10:36)

Dobrý den, mezi nejlepší patří třeba Applaws, Orijen, AATU, oblíbené za dobrou cenu jsou Essential Foods nebo Taste of the Wild (zde už méně masa).

Re: Re: Granule pro psa

(Pavel, 26. 2. 2019 14:14)

Dobrý den,
děkuji za tip. Nejde mi ani tak o redukci váhy, ale spíš o to, aby kočka neměla ledvinové problémy, teď dostává druh "Urinary".
Našel jsem např. tyto: N&D GF Quinoa CAT Urinary Duck & Cranberry 1,5kg.

Mohla byste mi nějaké kvalitní s označením "Urinary" doporučit? Když budou i na hubnutí, tím lépe.

Díky moc!
Pavel

Re: Granule pro psa

(Smetanka, 2. 3. 2019 17:35)

Dobrý den... Nevím, jak to myslíte. Jak zdravé? U každého kriva je třeba se dívat na složení. Hlavně tedy na to, aby to, které vyberete, bylo pro plemen vhodné. Navíc jsou kriva, která mají zvýšený podíl někteých vitamínů. Takže opravdu záleží na tom, co od krmiva očekáváte.

Re: Granule pro psa

(KristynaP, 5. 3. 2019 5:30)

ke zdravým se rozhodně řadí značka Brit, at už jejich granule, nebo jejich kapsičky, takže já doporučuji Brit

Granule pro psa

(Jarka, 19. 2. 2019 11:54)

Velice dobré a zdravé granule dělá Brit, můžete využívat i při barfování, navíc granule obsahují víc jak půl pytle masa, takže jsou opravdu vhodné pro každého psa.

Skvěly článek, ale...

(Mariana, 8. 2. 2019 18:25)

Dobrý den, článek je skvělý, děkuji za hromadu užitečných rad. Mám k Vám jednu výtku, vadí mi reklama na vaši stránce, vyskočily mi tu všechny granule které jste napsala, že jsou "špatné". To není moc profesionální

Re: Skvěly článek, ale...

(Hana, 10. 2. 2019 19:46)

Dobrý den,
to bude asi tím, že jste se ty granule díval.....mě tam třeba vyskakuje reklama na lůžkoviny na které jsem se dívala....historie prohlížeče si to pamatuje a možná proto tam máte reklamu na granule.

Žrádlo

(Bětka, 4. 2. 2019 23:53)

já dlouho dávala kočce granule, ale na základě doporučení od kamarádky, jsem zkusila dát i kapsičky a sklidili větší úspěch než ty granule, tak dávám nově Brit Premium kapsičky

What to write here?

(Andrewdeege1, 4. 2. 2019 23:18)

Hello there :)
Anybody home?

Granule

(Eva, 10. 10. 2018 22:55)

Dobrý den,
pomalu už se ztrácím v informacích o kvalitě granulí pro kočky. Je prosím někde uvedeno co by v nich přesně mělo být obsaženo a nejlépe v jakém množství? Teď jsem někde četla, že se má koukat i na taurin a hrubý popel. Ale nikde nejsou uvedená množství, která by to mělo překračovat.
Děkuji Eva

Re: Granule

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 22:08)

Dobrý den, myslím, že hodnoty taurinu a popela jsou dané zákonem. Těmito věcmi asi není potřeba se zabývat, spíš se řeší množství masa. Existují různé názory a nejlepší je asi podívat se na trávicí systém kočky a její přirozenou potravu. Kvalitní krmiva ale už dnes dokáží tu přirozenou stravu předhonit - receptury se předhánějí v přídavcích komplexů na srst, močové cesty apod. - záleží, jaké máte nároky. A potom se spíš řeší kvalita vstupních surovin. Ty vždycky splňují nějaké normy, ale někteří výrobci se chlubí, odkud berou maso nebo slibují potravinářskou kvalitu surovin, což je určitě plus.

Re: Granule

(Jitka K., 30. 1. 2019 23:13)

zkusila bych ty od Britu, s těmi kočka vůbec nemá problém


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »