Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Daniela, 11. 4. 2018 15:29)

Zdravim skuste mu objednat josera nature green, je bez obilnin. Tie co ste pisala, nie. Ja mam 2 kocurikov, pred tym jedli aplaws, ale zmenov vyrobcu ich nechceli. Teraz maju Joseru, ale len tu bez obilnin. Ak po mesiaci nepomoze, tak first mate, tie su aj proti chorobam. A aby mal vzdy pastu na bezoare. Môze mat upchate crievka. Kazdy druhy den na tanierik vytlacit 4cm, macky ju miluju. Potom sa ozvite. Drzim palce Daniela

Re: Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Daniela, 11. 4. 2018 15:38)

Tie N D mu nedajte, len co som pisala Josera nature GREEN, alebo first mate. Skuste najprv Joseru. Macky su mäsozravce a obilniny nesmu. Nepocuvajte ine nazory, teraz ho potrebujete vyliecit! Aj tu pastu na bezoare. Ja som tiez nevedela pred 15 rokmi a kupovala som z hypermarketu. Potom som nechapala preco mi 2 kocurikovia zomreli 4 rocny. Majte sa a verim, ze bude zdravy! Daniela

Re: Potravinová alergie

(Edith, 20. 3. 2018 18:23)

Mám úplně stejný problém, veterinář mě dokonce vystrašil, že má prý blechy, což nevím kde by vzala, protože je výhradně doma, ale to krmivo sedí ... taky naší kočce kuřecí nesedi.... Arden Grande ryba + brambor je super, už ho krmíme a vypadá to, že bude zase fit, jinak stres je taky pěkný prevít, bohužel :(

odpověď

(Síma, 8. 4. 2018 13:32)

Daniela: Taky jsme měnily granule, když naše kočka čekala koťata, protože to složení je opravdu jiné než u klasických granulí. Já jsem kupovala tady ty švédské granulky, protože se mi složením líbili nejvíc https://czech.husse.com/kattunge-449

CAT&CO Wellness

(Markéta, 23. 3. 2018 17:46)

Dobrý den, prosím, jaký názor máte na granule CAT&CO wellness? Naše kočky nechtějí nic jiného než granule. Nevím proč, dříve dostávali maso i kapsy a konzervy Applaws a vzaly si, teď nechťejí vůbec nic takového, pouze granule. Zkoušela jsem Orijen i N&D, ale jsou příliš drahé, tak hledám alternativu. Děkuji za rady a odpověď.

Re: CAT&CO Wellness

(Mitkocicku, 24. 3. 2018 12:50)

Dobrý den, požadavek ohledně ceny chápu, ale tyto granule mají hodně obilí, tak aspoň přidávejte maso... Granule N&D mají i řadu Low Grain, která není tak drahá, mrkněte se na to ;-)

Granule Wellness

(Daniela, 23. 3. 2018 16:21)

Zdravim, rozmyslam kupit kocurovi kupit granule Wellness. Co poradite, Wellness, alebo Aplaws? Dakujem, prajem vela uspechov!

Re: Granule Wellness

(Mitkocicku, 24. 3. 2018 12:48)

Dobrý den, klidně zkuste obě a střídejte :-)

Krmiva

(Krystof, 20. 3. 2018 16:03)

Dobrý den, proc jsou špatně Ontario a RC?

Novotny

Re: Krmiva

(Mitkocicku, 20. 3. 2018 16:19)

Dobrý den, Ontario má zoufale málo masa a k tomu obilí. Kočka je masožravec ;-) A Royal Canin - obilí, kam se podíváte, rozepsaná kukuřice (ta bude nakonec hlavní složkou). Sója do kočičího krmiva rozhodně nepatří. Kočky získávájí po krmení RC alergie. Navíc je to jedno z nejvíce ochucených krmiv, dost možná to obsahuje úplně nejvíc dochucovadel ze všech značek.
Kočka potřebuje maso.
Granule mají mít co nejvyšší obsah masa a málo obilí nebo žádné obilí.
Jestli se Vám přesto tyto dvě značky tak moc líbí, tak je dávejte jen jako doplněk k masu ;-) Ale nastudujte si BARF.

Re: Re: Krmiva

(Kryštof, 20. 3. 2018 17:49)

Moc děkuji. Mám kotě máinské mývalí a už krmíme RC, kterého jsem koupil 10kg. Jsme někde v půlce, ale do toho dávám konzervy od Nueva, kde je 60% masa, 27% vývaru a nějaký ten tuk a lososový olej. To ale sígrovi nechutná, tak občas musím přimíchat kapsičky Felix, které mu jediné chutnají. Mají 13% proteinu ze želatiny, protože masa je jen 4%. Hledám tedy něco až dokrmíme RC. Kocourovi je 6 měsíců, takže už se budu pomalu poohlížet po krmivu pro dospělé kastráty. Každá stránka tvrdí něco jiného, tak už fakt nevím :D

Re: Re: Re: Krmiva

(Hana, 20. 3. 2018 20:40)

Dobrý den,
Píšu mojí zkušenost.
Máme 3 MOC kočky (1 kočičku+2 kocoury)všichni jsou kastráti, ale vůbec nekupujeme krmivo pro kastráty, nevidím zatím důvod proč bych kupovala.Kupujeme již dlouho granule Leonardo Adult Maxi GF jsou o větší granule takže je pěkně pokousají a tím si čistí chrup.A pak mají k tomu granule N&D Grain Free Cat Adult Lamb Blueberry.Obojí chutná a nemáme problém s trávením.S konzervy Nueva zkušenost nemám, neboť složením mě nezaujalo,vedlejší živočišné produkty - to není maso.Konzervy kupujeme Applaws,Greenwoods a kapsičky i konzervy Schesir,střídáme různé příchutě a mističky jsou vždy prázdné :-))).
Někdy to chvilku trvá než najdete to správné krmivo.

Re: Re: Krmiva

(Kryštof, 20. 3. 2018 18:49)

Ještě jsem se chtěl zeptat. Je velký problém, když do té konzervy dám na 2 polévkové lžíce i 1/3 té Felix kapsičky? Jinak mi to kocour nesežere. Bohužel

Dotaz - březí kočička

(Daniela, 18. 3. 2018 21:52)

Pěkný den, mohla bych se tu prosím informovat, zda když je kočka březí, tak je potřeba měnit krmivo ? Zmínil se mi o tom veterinář, tak bych se tu o tom ještě chtěla poradit a popřípadě budu ráda i za nějakou radu, co konkrétně pořídit.

Re: Dotaz - březí kočička

(Mitkocicku, 20. 3. 2018 16:06)

Dobrý den, krmivo nutně měnit nemusíte, ale je to vhodné i proto, že pak budete mít malá koťátka a ta potřebují menší granulky. Jinak je tam ještě rozdíl v tuku a bývá i v poměru vápník/fosfor a to se hodí ;-)

kočka a cukrovka

(Renata, 1. 3. 2018 10:50)

prosím o informaci, zda existují granule pro kočky s cukrovkou, děkuji moc za pomoc

Re: kočka a cukrovka

(Mitkocicku, 1. 3. 2018 11:22)

Dobrý den, zkusila bych N&D Quinoa, ale berte to jen jako odrazový můstek. Zeptejte se nějakého nezávislého veterináře, který neprodává granule a nebude v jeho zájmu držet kočičku na celoživotní dietě.
Poraďte s nějakým odborníkem od Energyvet, ten by Vám taky mohl pomoci v boji s touto nemocí.

CAT&CO wellness adult indoor

(Michal, 17. 2. 2018 9:57)

Dobrý den,
asi před měsícem jsme vyzkoušeli tyto granule, zatím velká spokojenost, kocourkovi velice chutnají. Předtím jsme používali TOTW a občas se po nich objevil průjem,tak jsme hledali něco jiného. Má někdo zkušenosti s těmito granulemi? A co říkáte na složení?

Re: CAT&CO wellness adult indoor

(Mitkocicku, 20. 2. 2018 14:08)

Dobrý den, krmivo obsahuje kukuřici a nespecifikovaný živočišný tuk, ale zase je za dobrou cenu. Pokud sedne ohledně trávení, tak bych se toho nebála.

Purizon Adult Sterilised kuřecí & ryba - bez obilovin

(Hana, 16. 2. 2018 19:16)

Dobrý den,
jako novinka se objevili granule pro kočku Purizon Adult Sterilised kuřecí & ryba - bez obilovin
složení:
30 % čerstvého kuřecího masa, 28 % kuřecího masa (sušené), brambory, 5 % kuřecí tuk, 2 % vejce (sušené), 1,5 % čerstvý sleď bez kostí, 1,5 % sleď (sušený), 1 % rybí olej (100 % olej ze sledě), 1 % hydrolyzovaný živočišný protein, hrachové lusky, mrkev (sušená), vojtěška (sušená), inulin, fruktooligosacharidy, mannanoligosacharidy, granátové jablko (sušené), jablko (sušené), špenát (sušený), 0,3 % psyllium, černý rybíz (sušený), pomeranč (sušený), borůvky (sušené), chlorid sodný, pivní kvasnice (sušené), 0,2 % kořen z kurkumy, 0,12 % glukosamin, 0,09 % chondroitinsulfát, extrakt z měsíčku lékařského, extrakt z aloe vera, extrakt ze zeleného čaje, extrakt z rozmarýnu.
Přísady
Nutriční přísady:
Vitamín A 18.000 IE, vitamín D (jako vitamín D3) 1.200 IE, vitamín E 600 IE, vitamín C 300 mg, niacin 150 mg, D-Panthenol 50 mg, vitamín amin B2 (jako riboflavin) 20 mg, vitamín B1 (jako thiaminmononitrát) 10 mg, vitamín B6 (jako pyridoxinhydrochlorid) 8,1 mg, biotin 1,5 mg, kyselina listová 1,5 mg, betakaroten 1,5 mg, vitamín B12 (jako cyanokobalamin) 0,1 mg, cholinchlorid 2.800 mg, zinek (jako chelát zinečnatý hydroxyanalogu z metioninu) 910 mg, mangan (jako manganchelát hydroxyanalogu z metioninu) 380 mg, železo (jako glycin-chelát železitý-hydrát) 250 mg, měď (jako chelát měďnatý hydroxyanalogu z metioninu) 88 mg, selen (jako selenmetionin) 0,40 mg, DL-methionin 5.000 mg taurin 5.000 mg, L-Carnitin 400 mg
Antioxidanty:
Tokoferol extrakt z rostlinných olejů
bílkovina 46.0 %
tuk 11.0 %
jaký máte názor na složení?I když máme kastované kočky nikdy jsem jim granule pro kastráty nekupovala a nadváhu nemají.
děkuji za odpověď
Hana


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »