Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Granule DEVOTED Cat Scottish Salmon

(Zuza, 23. 9. 2017 18:52)

Dobrý den,
setkal už se někdo s granulemi DEVOTED Cat Scottish Salmon?
Našla jsem to jako novinku a jako Holistické bezobilné krmivo z Velké Británie vhodné pro alergické kočky.
Děkuji

Re: Granule DEVOTED Cat Scottish Salmon

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:55)

Devoted má celkem dost masa a žádné nachytávky ve složení. Bude dobrý na kožní obtíže. Už jsme ho zkoušeli v kuřecí variantě a je fajn :-)

Re: Re: Granule DEVOTED Cat Scottish Salmon

(Zuza, 2. 10. 2017 17:44)

Děkuji za odpoveď, tak určitě zkusíme zda budou chutnat a trávení bude taky OK.
Složení se tváří totiž až moc dobře.

Re: Re: Re: Granule DEVOTED Cat Scottish Salmon

(Zuza, 24. 10. 2017 21:31)

Dobrý den,
tak jsme tyto granulky zkusili malé balení a vůbec nesklidily úspěch.Kočička snědla jednu granuli a pak už další nechtěla a ostatní kočky ani neochutnali jen čichli.
Na první pohled vypadají granule jak z molitanu a jsou i strašně lehké,světlé a vůně taky skoro žádná.Nevím, zda i velké balení bude stejné, ale raději zkoušet nebudeme.
Škoda složením vypadají velice slušně.
To je naše zkušenost.

Re: Re: Re: Re: Granule DEVOTED Cat Scottish Salmon

(Mitkocicku, 25. 10. 2017 11:56)

Děkujeme za zkušenost! My jsme doma zkoušeli kuřecí příchuť a nebyl žádný problém. Rybě se tedy vyhneme.

Jaké granule?

(Valérie, 11. 10. 2017 17:16)

Dobrý den, jelikož mám doma 5 koček a jedna z nich je Ragdoll (právě nový přírůstek), tak jaké by jste mi doporučili granule v poměru cena/kvalita? Aby nebyly moc drahé, protože chodím ještě na střední školu a příjmy nejsou moc velké na brigádách. Děkuji za odpověď.

Re: Jaké granule?

(Mitkocicku, 24. 10. 2017 15:54)

Dobrý den, za dobrou cenu jsou Taste of the Wild. Počítejte s tím, že nemají vysoký obsah masa, ale zároveň po nich kočičák nebude mít alergickou reakci. Občas přidejte maso a mělo by to být ok :-)

Granulky

(Lucie, 15. 9. 2017 13:32)

Dobrý den,
pořídili jsme si domů 3 měsíčního kocourka, krmím granulemi Applaws, Feringa a Concept for life, kapsičky kupuju stejných značek. Kocourkovi chutnají všecky. Ráda bych se zaptala na kvalitu posledně zmiňované Concept for life a dále na značku Bozita a Sannabelle. Dle složení se mi Bozita zdáli fajn ale u Sannabelle si nejsem jistá, tak poprosím o Vaše zkušenosti. Děkuji Lucie

Re: Granulky

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:49)

Dobrý den, Concet for life nebrat, stejně jako Sannabelle a Bozitu. I když se u těchto značek (zejména Bozita) objeví případ, že kočka má problémy s trávením všeho a tyhle granulky nakonec zaberou. Osobně se jim vyhýbám. Feringa kouzlí s obsahem brambor, ale jinak celkem ok. Applaws samozřejmě vede složením.

Re: Re: Granulky

(Lucie, 1. 10. 2017 13:31)

Moc děkuji za odpověď

Granule

(Zuzka, 17. 9. 2017 11:21)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na kvalitu granulí od Best Breeder Kitten Chicken a Golosi Cat Indoor ? Patří mezi ty dobré ?
Děkuji předem za odpověď

Re: Granule

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:51)

Best Breeder je dobrý, ale Golosi je takové "ekonomické krmivo". Cena odpovídá složení. Dobré na dočasné krmení při nedostatku peněz nebo pro venkovky.

Krmivo Moutfield

(Petra, 8. 9. 2017 10:00)

Dobry den,chci se zeptat,jaka je kvalita krmiv pro kotata ci kocky techto granuli. Pritel chce krmit kote temito granulemi.. Dekuji za nazor a radu..

Re: Krmivo Moutfield

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:46)

Zdravím, toto krmivo teď zažilo velký boom, ale je to zase taková ta klasika, kdy výrobce tvrdí, že je v krmivu spousta masa, ale ve složení už ho nenajdete. Zvířátka mívají po tomto krmivu obtíže, mezi chovateli se tato značka vůbec nebere a je brána za "marketovku".
A ještě na svých stránkách tvrdí, že prý na tom krmivu vůbec nevydělávají a dělají to prý jen pro dobro mazlíčků. No, posuďte sami, jestli mluví pravdu :-D

Krmivo pro kotata

(Olga, 8. 9. 2017 9:46)

Dobry den,chci se Vas zeptat na nazor na granule znacky Yoggies (pro kocky). Kupuji tyto granule sve fence a jsem s nimi nadmiru spokojena.

Re: Krmivo pro kotata

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:43)

Určitě dobrá volba! Jen doufám, že chutnají/budou chutnat. Za studena lisované totiž kočky velice rády odmítají :-(

Krmivo pro kotata

(Olga, 8. 9. 2017 9:40)

Dobry den,bydlim na vesnici a od kamaradky jsem dostala dve kotatka (zbarveni tygr).Zacala jsem je krmit krmivem Calibra.Je to kvalitni krmivo ci nikoliv? Nebo by jste mi radeji doporucila krmivo znacky Brit (pro kotata)? Predem dekuji za odpoved.

Re: Krmivo pro kotata

(Milena , 14. 9. 2017 19:14)

No nevím :( naši měly po Calibře větříky (nadýmání.)už kalibru nekupuji.

Re: Krmivo pro kotata

(Mitkocicku, 29. 9. 2017 11:40)

Calibra a Brit Care jsou ze stejné továrny, kvalita velmi podobná ;-)

MARP

(Mari, 15. 8. 2017 9:11)

Marp? Názor? Našim chutná :) a má dobré recenze...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující »