Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Poraďte prosim

(Kristýna, 22. 4. 2018 17:47)

Nevím, co to je za značku, ale už tím, že nejsou moc známé, tak bych z toho měla trochu strach. Momentálně nejkvalitnější krmivo jak pro kočky, tak i psy má Husse, tak se zkus podívat na jejich stránky.

Re: Poraďte prosim

(Krystof, 29. 4. 2018 18:44)

Složení vypadá krásně. Měl jsem od nich 100% masovou konzervu a spokojenost.

Re: Re: Poraďte prosim

(Kristýna, 1. 5. 2018 18:10)

Tak ono to je taky jedno z nejkvalitnějších krmiv :) ve švédsku se to prostě dělá poctivě :)

Re: Poraďte prosim

(Mitkocicku, 8. 5. 2018 22:29)

Dobrý den, pokud nejde o cenu, tak AATU je špičkové krmivo!

granule

(Janča, 28. 4. 2018 21:32)

Dobrý den, máme 2 kartouzské kočky, 13 let staré a oba kastráty. Jaké lepší granule byste mi doporučila, zatím byly na obyčejných ONE. Hlavně aby je žraly :-) díky Jana

Re: granule

(Mitkocicku, 8. 5. 2018 22:28)

Dobrý den, zkuste Taste of the wild. Za obstojnou cenu je pak ještě Bewicat, Primordial a třeba Optimanova teď zlevnila. Nakonec i Brit Care je lepší než Purina. Nejchutnější jsou: N&D, Purizon, Leonardo.

kotě

(Renata Valentová, 8. 5. 2018 22:01)

Dobrý den,chci si pořídit koťátko(obyčejnou domácí kočičku)prosím o radu jaké kvalitní granulky pořídit.Též i kapsičky atd.Děkuji za odpověď.

Re: kotě

(Mitkocicku, 8. 5. 2018 22:23)

Dobrý den, osvědčené jsou Firstmate nebo třeba Arden Grange. Na močové cesty je teď oblíbený Primordial. Jestli nezáleží na ceně, tak může být i Orijen. Pozor na Brit, Applaws a Carnilove (granule). Kapsičky vybírejte takové, aby to nebyly kostičky v omáčce. Od ceny 20 Kč (na eshopech) za kapsičku už je kvalita obstojná. Kvalitní jsou třeba Almo Nature, Applaws, Catz Finefood, Leonardo. U kapsiček se dá celkem dobře řídit cenou ;-)

Brit

(Marie Chylíková, 8. 5. 2018 10:50)

Dobrý den. V seznamu dobrých ani špatných krmiv není zahrnuto české krmivo Brit. Kam se řadí toto krmivo?

Re: Brit

(Mily, 8. 5. 2018 16:50)

Do té horší skupiny.

Feringa Kitten

(Krystof, 29. 4. 2018 18:47)

Objevil jsem tyhle granule. Mám mainskou myvali. Takže je kombinuju s většími granulemi, ale moc mu chutnají a složení vypadá velice dobře. Bez obilovin!

Hi!

(JesusRep, 24. 4. 2018 20:12)

Hi!

Potravinová alergie

(Petra, 16. 2. 2018 17:32)

Dobrý den, mám tříletého kastrovaneho kocourku, který na podzim prodělal nemoc slinivky. Od té doby mu nechutnalo hranice TOTW, které jsem mu do té doby kupovali pořad, jedl je s chuti. Musela jsem tedy přejít na jinou značku a rozhodla jsem se zkusit Acana Grange. Koupila jsem na zkoušku 2 kg kuře+brambory. Po granulich se vždy jen zaprášilo. Nějak jsem ale zapomněla na to, že kocourkovi se kdysi po čemkoliv, co bylo kuřecí, udělaly obrovské bolaky na krku. Proste mi nedošlo, ze je zřejmě na kuřecí maso alergický. Teď se mu sice žádné bolaky neudelaly, ale začal se strašně drbat, olizovat se, linatana zadních packach se mu objevily lysické. Rychle jsem objednala Arden Grange losos+brambor grain free. Tedy po dvou měsících, kdy jedl ty kuřecí, má dnes už čtvrtý den losos+brambor. Problém je v tom, ze se mu dnes objevila další lysina na zadní pacce a tu dosavadni má se žlutým strupem, tak asi hnis. Jenže kdyby byl alergický na ryby, tak by mu vadily TOTW, které jedl předchozí dva roky a které obě příchute obsahují rybu. Proto by mě zajímalo, za jak dlouho se kočičí organismus očisti?? Jestli je možné, ze se mu další lysinka udělala jakoby jeste proto, ze tělo je pořad “otrávene” z kureciho. Nebo jestli už je to reakce na příchuť losos+brambor atleti tudíž mu celkove nesedí značka granuli.

Re: Potravinová alergie

(Mitkocicku, 20. 2. 2018 14:04)

Dobrý den, to je zvláštní, zkusila bych ještě jinou značku granulí. TOTW má nížší obsah masa, takže i nižší "koncentraci" potencionálního živočišného alergenu. Existují i krmiva s králíkem (OptimaNova) nebo s jehněčím (N&D). Možná by stály za zkoušku. To vylizování bývá také ze stresu. Neutlačuje kočičku jiná kočka?

Re: Re: Potravinová alergie

(Petra, 21. 2. 2018 16:41)

Dobrý den,
děkuji za odpověď. V domácnosti sice jsou dvě kočičky, ale ten "alfa samec" bych řekla, že je právě kočičák, o kterém se bavíme. Druhý kocourek je křížený briťák a je to totální flegmatik. Nepřijde mi, že by se jim spolu nelíbilo. Čistí se navzájem, tulíme je oba stejně, oba si umí přijít a říct si, když chtějí potulit, nikdy je neodháním, vždycky se jim věnuji, hrají si a když si hrají, kousance schytává briťák, takže nadvládu má ten, u kterého je problém. Z tohoto pohledu bych řekla, že problém není.
Zatím se nám z těch Arden Grange ryba+brambor neudělaly nové lysinky. Baští je už osmý den. Kdyby měl být alergický i na ně, tak už by se to projevilo nebo ne? Možná ta lysinka na noze byla opravdu ještě reakce na to kuře.
Děkuji moc za odpověď!

Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Mitkocicku, 21. 2. 2018 16:45)

Tak to určitě ještě vydržte a monitorujte ;-) Ono to chvíli trvá, než se kůže zahojí. Po třech týdnech uvidíte, jestli je tam rozdíl.

Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Petra, 9. 3. 2018 18:56)

Dobrý den,
tak začínám být zoufalá.
Ukázalo se, že se alergie projevuje i po rybích granulích. Objevily se nové lysinky na nohou s už i v okolí uší. Když jsem se dívala na složení Ardenek kuřecích a rybích, mají společnou kuřecí moučku. Tak předpokládám, že ta dělá problém.
Zkusila jsem objednat ty optimky, co jste mi tady doporučila s králíkem. No a tady máme další problém, granule mu vůbec nechutnají. Nejsem moc zastánce toho, abych ho nechala hladovět, že je nakonec sní, protože v listopadu měl nemocnou slinivku, nejedl čtyři dny a málem nám umřel a dostávali jsme se z toho dva měsíce. Krmili stříkačkou 10x denně atd.
Takže teď opravdu nevím, co mám dělat. S chutí jedl ty kuřecí Ardeny. Miska byla prázdná do dvou minut. Teď ty optimy prostě nechce. A to jsem na to šla postupně. Smíchala jsem je, ať je tam více původních ardenek, i za cenu toho, že mu škodí, ale aby byl přechod postupný. I tak to nechce. Chuť k jídlu má, protože sedí u druhého kocoura a číhá, až dojí, aby mu mohl sníst případné zbytky (druhý kocour dostává právě kuřecí Ardeny).
Začíná to být na nic i z finančních důvodů. Chci, aby jedl kvalitně, peníze jsem ochotná investovat, ale problém je v tom, že z druhé kočky teď děláme popelnici, která dojímá vše, co tomuhle problémovému kocorovi vadí. Nedělám nic jiného než že kupuju jedny granule za druhými a akorát se mi to tady hromadí a pro druhého kocoura mám zásoby už minimálně na rok, což taky není úplně žádoucí.
Do těch druhých granulí, co jste mi doporučovala, myslím ty N&D jít nechci, protože ty už jsou nechutně předražené.
Tak Vás prosím, máte nějakou radu? :-(

Re: Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Hanka, 9. 3. 2018 23:16)

Dobrý den,
ještě můžete zkusit Purizon Adult jehněčí & ryba(pouze na Zoohitu) - tyto granule chutnají i kočikám které jsou mlsné.A další možnost je Leonardo Adult Lamb s Leonardy máme také velmi dobrou zkušenost.U obou je možno zakoupit menší balení na zkoušku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Petra, 25. 3. 2018 11:06)

Dobrý den,
tak Purizon jehněčí s rybou jedou!!! Moooooooc Vám děkuji! Mistička prázdná za dvě minutky, tak jak to bylo kdysi, tak jsem moc ráda. :-)
Baští je zatím čtvrtý den, tak doufám, že mu sednou a bude mu po nich i dobře a žádná alergie už se neobjeví.
Moc moc moc děkuji! :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Potravinová alergie

(Hanka, 25. 3. 2018 16:52)

Dobrý den,
tak to vypadá na super zprávy :-)))..teď ještě aby granule sedli a alergie byla pryč.
Držím pěstí :))


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »