Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: krmivo

(Mitkocicku, 14. 6. 2018 12:56)

Děkujeme za zkušenost!

Re: krmivo

(Zuza, 14. 6. 2018 16:43)

Dobrý den,
mohu se zeptat jaké velikosti jsou granule Orijen?Píšete, že Vaší kočce zlepšila srst, máte krátkosrstou nebo dlouhosrstou kočičku?
děkuji za odpověď

Applaws nebo Taste of the wild

(Dana M., 13. 6. 2018 14:02)

Dobrý den,
máme už téměř 2letou kočičku, mainskou mývalí, kastrát. Doposud jsme krmili granulemi Applaw senior. Napadlo mě, jestli bysme měli udělat kočce změnu, (je změna vůbec potřeba?) Taste of the wild mi přišel složením velmi podobný. S Applaws ale nemáme žádné problémy. Jaký je Váš názor? Předem Děkuji za odpověď.

Re: Applaws nebo Taste of the wild

(Mitkocicku, 14. 6. 2018 12:57)

Dobrý den, Taste of the Wild má určitě méně masa, ale na prostřídání může být. Jinak bych zůstala u Applaws.

Applaws

(Petr Fiala, 1. 5. 2018 23:03)

Krmil jsem krmivem Applaws několik měsíců, pak se najednou změnila barva granulí na černou, granuje jsou cítit uměle a kočky je nechtějí. Nevím zdali se jedná opět o nějakou špatnou šarži nebo změnu receptůry. Na zahraničních webech jsem viděl, že stahují hodnocení z plného na minimum a varují před zdravotními problémy koček.

Re: Applaws

(Mitkocicku, 8. 5. 2018 22:12)

Dobrý den, děkujeme za info! Applaws nyní jen pro odvážlivce:(

Re: Re: Applaws

(Radka, 12. 6. 2018 15:02)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je konkrétně špatně na granulích Applaws? Dosud jsem jimi krmila a kočkám chutnaly, ale nerada bych jim způsobila nějaké zdravotní problémy. Složení se mi líbilo, jen poslední dobou byly granulky větší. Žádná příchuť neobsahuje obiloviny, narozdíl od granulí Optima nova nebo Leonardo, které většinou obsahují kukuřici. Předem děkuji za odpověď.

Re: Re: Re: Applaws

(Mitkocicku, 12. 6. 2018 15:46)

Dobrý den, pokud nebudete mít tu smůlu a nenarazíte na špatnou várku, tak jsou to skvělé granule, které nemají konkurenci. Optima a Leonardo mají i bezobilné řady, ale co se týče množství masa, myslím, že Applaws je na tom skutečně nejlíp. Cena je taky skvělá. Jen si před podáváním pořádně prohlédněte granule, zda nejsou spálené. Toto prohlížení doporučuji u všech značek, někdy se problém může objevit. Většině lidí se to za celý život nestane, ale obezřetnost je dobrá :-)

Re: Re: Re: Re: Applaws

(Nicola, 12. 6. 2018 16:11)

Dobrý den,
jakým způsobem poznám spálené granule?
Děkuji

Re: Re: Re: Re: Re: Applaws

(Mitkocicku, 12. 6. 2018 16:14)

Jsou velmi tmavé až černé a jsou i cítit spáleninou. Kočka po nich může mít trávicí problémy - chovatelé popisují zvracení a průjmy.

Optima nova

(Elis, 9. 6. 2018 15:14)

Dobrý den. Prosím o váš názor na tyto granule. Je 75% masa dostatek?

Re: Optima nova

(Mitkocicku, 12. 6. 2018 15:39)

Dobrý den, Optima má dostatek masa, vyzkoušejte raději menší balení, nemusí chutnat.

APPLAWS

(Milena, 9. 5. 2018 22:32)

Dobrý den je možnost nějak získat info o výrobě APPLAWSU ?Kde je továrna a jestli jspu Applaws opravdu kvalitní? Jde o to že mám 7 kočiček a chutná jim Kuře-jehně a musím kupovat 2 balíky což mi vychází levněji než Arden Grange z mého částečného inv.důchodu mi nic jiného nezbýva a nechci kočičky o nic ošidit natož jim nějak krmivem ublížit cranulky doplňuji i masem .Takže já mudím volit takhle 2x Applaws plus maso jako doplněk .

Re: APPLAWS

(Mitkocicku, 12. 6. 2018 15:37)

Dobrý den, s Applaws jsou chovatelé dlouhodobě spokojení, pokud nenarazí na špatnou šarži, která se sem tam objevuje u některých značek (např. i u českého Britu nebo N&D). Špatná šarže bývá spálená, takže to na první pohled poznáte a vyreklamujete.

dotaz

(alena, 8. 12. 2014 19:08)

Jak je na tom Fitmin,nám moc chutná :-)

Re: dotaz

( Mitkocicku, 10. 12. 2014 6:40)

Fitmin bych podle složení zařadila pod Nutram. Komu v krmivu nevadí vepřové maso a škvarky, může klidně vyzkoušet :-) Je to určitě lepší než většina krmiv na trhu.

Re: dotaz

(Milena , 28. 5. 2018 22:51)

Fitmin je konzervovan BHT a BHA přiznaly mi

CARNILOVE VERSUS TASTE OF THE WILD

(Hanka, 13. 4. 2018 13:07)

Dobrý den moc vás prosím jaké jsou lepší a jsou bez chemických konuervantů ?? Děkuji

Re: CARNILOVE VERSUS TASTE OF THE WILD

(Mitkocicku, 8. 5. 2018 22:44)

Dobrý den, chemické konzervanty jsou stále nedořešené téma. Zkusila bych Arden Grange, Best breeder (VB). Zde jsou asi ve výhodě evropská krmiva, zámořská by podle některých zasvěcených měla obsahovat silnější antioxidanty. Pokud se výrobce nechlubí veřejně, tak bych brala konzervaci jako chemickou (Carnilove se myslím nechlubí a Taste of the wild taky ne).

Poraďte prosim

(Vendy, 14. 4. 2018 11:56)

Dobry den, rada bych kocicce dopravala nejlepší,uvazuji nadkoupi granulek AATU, co si o nich myslite, popripade doppructe jine. Predem dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »