Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kočičí granule

(Arya, 25. 10. 2016 17:25)

My používáme granule Taste of the wild odsud: http://www.petamour.cz/142-granule a jsme nadmíru spokojeni, kočka prospívá a vyhýbají se jí žaludeční problémy, které měla dřív.

Re: kočičí granule

(Mila, 26. 10. 2016 11:17)

Já jsem proti TOTW atp.nelíbí se mi tam ta modrá skalice.

Re: Re: kočičí granule

(Kristýna, 27. 10. 2016 10:04)

Toho jsem si vůbec nevšimla. 7 mg/kg se mi zdá nějak hodně. Jak je to možné a proč tam je? Koním jsme ji dávali do kopyt kvůli hnilobě.

Re: Re: Re: kočičí granule

(Mila, 28. 10. 2016 22:58)

Tak to vůbec netuším proč se do granulek dává :/

Re: Re: Re: kočičí granule

(Milky, 9. 7. 2018 16:10)

Pokud jde meď ve formě modré skalice také se mi to příčí já kupuji ESSENTIAL JAGUAR a tam je meď ve formě chelátu.

Re: Re: kočičí granule

(Mitkocicku, 2. 11. 2016 10:22)

Co si tak vzpomínám, je to ve spoustě granulí... Já s doplňkovými látkami také nesouhlasím, ale pokud mám správné informace, EU by krmivo bez nich nepustila. Kompletní krmiva musejí mít tyto látky, nebo ne? Je tu někdo, kdo o tom ví více?
Dívala jsem se na "éčka" a tam je to pod kódem E519 - zdravotně nezávadné. Dokonce i vhodné pro děti.

Re: Re: Re: kočičí granule

(Kristýna, 2. 11. 2016 14:32)

Četla jsem různé diskuze a články a v těch (mnoha) granulích je obsažen přesně síran měďnatý, ale modrá skalice je pentahydrát síranu měďnatého.
Doplněk mědi je prý v určitém množství žádoucí, ale prý se nedoporučují zrovna sírany a jiné soli..
Ale právě si říkám, kdyby to tolik škodilo zdraví, tak to snad EU nepovolí.

Re: Re: Re: kočičí granule

(Hanka, 12. 11. 2016 21:28)

No EU bych taky všechno nevěřila pustěj cokoliv se jim hodí a ty rádoby "zdravé" holistické granule kolikrát obsahují takové hnusy a cena hlavně za obal.

Výběr granulí

(Eliška, 2. 7. 2018 21:19)

Dobrý večer. Hledám nějaké kvalitní granule pro domácí kastrovanou kočku. Našla jsem TOWT, Leonardo a Firstmate. Prosím o vaši radu ohledně kvality, snášenlivosti a chutě.Naše kočičanda je dost vybíravá.Děkuji moc za radu.

Re: Výběr granulí

(Hana, 2. 7. 2018 21:35)

Dobrý den,
máme zkušenost se všemi 3 uvedenými granulemi.Firstmate jsou kvalitní, ale bohužel našim kočkám nejede ani kuřecí ani rybí verze.Leonarda chutnají všechny druhy(zkoušeli jsme jen bez obilnin)a krmíme jimi bez problémů.Zkoušeli jsme i Taste of the Wild - Rocky Mountain Feline, tyto granule chutnali, ale jedna z nich měla po nich průjem.Ale více mi vadilo, že po Tastech velice rychle příbírali(naše kočky jsou jen doma a jsou to kastráti).

Taste of the wild versus Leonardo

(Ila, 2. 7. 2018 20:28)

Dobrý den, krmíme granulemi Taste of the wild a teď jsem našla Leonardo.Prosím o váš názor na ně. Děkuji za odpověď

Tobby

(Krystof, 18. 6. 2018 17:52)

Už se Můj mainsky démon pomalu blíží do dospělosti. Co říkáte na tyto granule? Jsou bez obilnin a mají kolem 40% masa. Případně nějakou alternativu? 1xtydně dostává ještě hovězí svalovinu a kuřecí játra. Chtěl bych ale, aby tam byly velké granule. Už i vím, kde sehnat RC z Francie, ale tam je to horší kvalita, kukuřice a větší cena.

Re: Tobby

(Krystof, 18. 6. 2018 17:53)

https://www.svetkrmiv.cz/brit-care-cat-tobby-i-m-a-large-cat-7kg-p187201/

Re: Tobby

(Hanka, 18. 6. 2018 20:33)

Dobrý den,
pokud vím tak Brit nepatří mezi kvalitní granule.
Mám 3 mainské kočky a také jsem hledala velké a kvalitní granule.Kupuji již více jak 2 roky Leonardo Adult Maxi GF (opravdu velké granule).Pro naše kočky na 1 místě a trávení také OK.Prodávají 300g balení tak můžete zkusit.Dle složení patří mezi ty lepší-bez obilnin.

Re: Re: Tobby

(Kryštof, 19. 6. 2018 2:04)

Ty vypadají o něco hůř. O Brit jsem četl, že člověk musí hlídat, o jakou řadu jde. Ty Leonarda jsou dražší a maji menší poměr masa. Nejraději bych šel do Purizonek, ale granule jsou malé

Re: Re: Re: Tobby

(Hanka, 19. 6. 2018 21:36)

Purizonky jsme zkoušely, ale jsou opravdu hodně malé a tak je spíš polykaly.Bohužel po jehněčích měli průjem.
Co se týče granulí, s Leonardy mají k dispozici jestě N&D Grain Free Cat Adult Lamb Blueberry ty jsou větší než Purizony.Přes den chodí na oboje a pak mají každý den maso.Bohužel každá kočka má ráda něco více a něco méně.
Myslím, že nedávno se tu i psalo"Pozor na Brit, Applaws a Carnilove "

Re: Re: Re: Re: Tobby

(Mitkocicku, 21. 6. 2018 21:33)

To je pravda, ale u velkých granulí je hodně malý výběr, tak se vyplatí vyzkoušet všechny ;-) Ještě jsem si vzpomněla na Bozitu Large, ale nevím, že by tím někdo krmil. Chovatelé doporučují od Bozity jen tetra packy (mokré).

Re: Tobby

(Mitkocicku, 19. 6. 2018 12:15)

Dobrý den, u velkých granulí moc velký výběr není. Než shánět Royal Canin odkudkoli, tak to raději ten Brit. Leonardo má méně masa, ale zase kvalitnější suroviny. Zkusila bych ještě Carnilove large breed, ty budou určitě lepší než Brit Care a jsou ze všech nejmasovější ;-) Zkuste klidně všechny a uvidíte, co bude nejvíc vyhovovat :-)

Re: Re: Tobby

(Kryštof, 19. 6. 2018 20:13)

Děkuji moc. Zkusím. Teď mi nějak nežere ani ty, co má normálně rád (a to střídám). Snad je to jen tím vedrem.

krmivo

(Aneta Tol, 13. 6. 2018 9:20)

My začali kupovat sice dražší krmivo https://www.zooo.cz/orijen-cat-six-fish-5-4kg-P9862/, ale přijde mi, že se naší číče hodně rychle zlepšila srst.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »