Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Nesmysl

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 21:45)

Dobrý den, děkuji za názor :-) Příčiny vzniku močových problémů jsou různé a patří mezi ně mimo jiné i podávání výhradně suchého krmení, protože některé kočky nepijí dostatečně. Proto se doporučuje i mokrá strava a také přilévání vody do konzervy, aby vznikla "polévka". Ano, Royal Canin je velice rozšířený a jeho diety pomáhají, ale to máte názor jen té spokojené strany. Zeptejte se také lidí, kterým udělal ze života peklo - těch, kteří si všímají, jaké má jejich kočka trávení (spousta lidí to neřeší, dokud k nim nepřijde návštěva, která má zkušenosti s kočkami a kvalitním krmením - i taková návštěva si snadno může všimnout, že něco není v pořádku na konci trávicího procesu). Zeptejte se také těch, kteří řešili kožní problémy nebo těch, kterým kočky zvrací. Přivoňte ke krmivu - co vám to připomíná? Maso určitě ne. A pak zkuste přivonět třeba k Acaně. To je obrovský rozdíl! A pak se zeptejte ještě těch, kteří po krmení RC nemohou najít krmivo tolik nadupané dochuchovadly, aby ho kočka ráčila vůbec ochutnat.
Veterináři mají různé názory na krmiva a jejich motivace k těmto názorům je také známa. Chovatelé to vědí, proto s nimi tuhle otázku prakticky neřeší.
Co se týče krmiva Applaws, tak víme, že byly problémy ve výrobě, což už jsem zde několikrát zmiňovala, ale ohledně vhodnosti receptury by mě zajímaly konkrétní argumenty :-) Už jsem slyšela, že je tam moc masa, ale když je kočka masožravec?
Existuje více faktorů pro vznik močových problémů, mezi nimi také stres - kočky na něj velice trpí a i když si můžeme myslet, že kočka nemá důvod se stresovat, ona to vnímá jinak.
Tento článek má lidi donutit zamyslet se. Všude na internetu a dokonce i v knihách najdete různé názory a vy si pak díky svému selskému rozumu dojdete k tomu svému správnému. Tenhle článek berte jako jeden ze zdrojů informací.
Jestliže po projití různých zdrojů informací dojdete k RC, i to je úspěch, protože jste zapřemýšlel nad zdravím své kočky a to je skvělé :-)

Granule pro kočky zn.Bosch

(Hana, 9. 9. 2018 14:15)

Dobrý den,
řadí se granule pro kočky zn.Boch mezi kvalitní nebo špatné?
Máte někdo zkušenost přímo s řadou Bosch Cat Sanabelle Hair & Skin?
Děkuji za odpověď

Re: Granule pro kočky zn.Bosch

(Mitkocicku, 10. 9. 2018 16:50)

Nedefinovaný tuk a hydrolyzát, málo masa. Nižší cena bohužel musí být něčím vykoupená. Tahle značka se neřadí mezi doporučované, ale je určitě lepší než marketovky.

APPLAWS

(Michaela, 2. 9. 2018 17:50)

Dobrý den, z obyčejných marketových krmiv bych chtěla přejít na Applaws, ale co znamená to "prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016"? Děkuji moc za tento článek, konečně jsem našla to co jsem potřebovala a mohu zkoušet nová krmiva pro kočky :)

Re: APPLAWS

(Mitkocicku, 8. 9. 2018 15:55)

Dobrý den, to znamená, že tehdy si spousta chovatelů stěžovala na trávicí problémy u koček. Byly tam i nějaké spálené granule. Pak se situace uklidnila. A protože je to krmivo nabité masem a zároveň za úžasnou cenu, tak samozřejmě láká k vyzkoušení. V poslední době se zdá, že se už jen připomínají dřívější problémy (do té špatně pohlídané změny továrny to krmivo mělo pověst na jedničku). Ruku do ohně už za Applaws asi nikdo nedá, ale spousta lidí se k této (bezkonkureční?) značce vrátila. Toť mé shrnutí. My už jsme také několik různých pytlů zkrmili a kočky byly spokojené :-) Ale ruku do ohně...

NATURAL & DELICIOUS

(Kaja, 31. 8. 2018 10:18)

Dobrý den. Máte zkušenost, jsou kvalitní granule N&D pro kastrovanou kočku birma? Děkuji za odpověď.

Re: NATURAL & DELICIOUS

(Mária, 31. 8. 2018 11:15)

Tiež máme doma kastrovanú mačičku birmu. Birmy majú citlivejšie trávenie. Skúšali sme rôzne konzervy aj kapsičky, po niektorých ju preháňalo. Nakoniec sme zostali pri applaws a cosma. Skúšala som je dať aj mäso, ale nezožerie ho. Sme na granuliach RC pre kastrované mačky. Chcela by som jej dávať kvalitnejšie granule, ale bojím sa ich zmeniť, aby z toho nemala nejaké tráviace problémy alebo aby z nich nepriberala. Môžete mi prosím poradiť nejaké granule, pri ktorých nie je riziko z priberania a aby s nich nemala prujem. Ďakujem.

Re: Re: NATURAL & DELICIOUS

(Hanka, 31. 8. 2018 21:37)

Dobrý den,
možná by stály za zkoušku granule Purizon Adult Sterilised kuře & ryba - bezobilninové.Kočkám moc chutnají, nepřibírají po nich a trávení také OK.

Prosim o radu

(Lenka, 23. 8. 2018 8:27)

Dobry den, chtěla bych se poradit ohledně krmiva. Přešla jsem na nové krmivo Arden grande light cat. Kocoura tím krmím už 14dni,ale má stále průjem. Granule mu chutnají,nezvrací po nich,ale ten průjem neni dobře. Mám ještě počkat s krmivem,jestli se to nezlepší nebo mam koupit jiné. Děkuji za radu

Re: Prosim o radu

(Mitkocicku, 24. 8. 2018 12:02)

Dobrý den Lenko, jaké jste měla předtím granule? Můžete zkusit jiné (ale tyto by měly být v pořádku) nebo gel Entero zoo, který se na průjmy hodně používá.

Kapsičky a konzervy

(Jeny, 4. 7. 2018 16:47)

Dobrý den, prosím o doporučení nějakých kvalitních kapsiček nebo konzerv pro kastrovanou, domácí kočku? Předem děkuji za odpověď.

Re: Kapsičky a konzervy

(Hana, 4. 7. 2018 19:26)

Dobrý den,
U nás kupujeme konzervy Applaws,Greenwoods a kapsičky i konzervy Schesir,střídáme různé příchutě a mističky jsou vždy prázdné :-))).Zkoušeli jsem i konzervičky Cosma Nature,ale našim kočickám nějak nesedly i když jsou kvalitní.

Re: Kapsičky a konzervy

(Mila, 6. 7. 2018 8:49)

Carny,Macs.Tyto jsou kvalitní,hezky voní a jak je vidět našim chutnají a bez jakýchkoliv zažívacích problému
Jsou tam pěkné kousky masa a bez umělých barviv a bez chemie.

Re: Kapsičky a konzervy

(Kryštof, 19. 8. 2018 23:10)

Mě nadchly kapsičky COSMA ze Zoohitu. Dostal jsem je za věrnostní body. Kotěcí nic moc. Muj kocour se jich ani nedoktl, ale dospělácké jsou hned pryč.

Kocicky

(Jarmila, 11. 8. 2018 11:56)

Děkuji za článek, který mi pomohl, jak se lépe orientovat v nepřeberném množství výrobců kočičích krmiv.

Prosím o radu

(Tono, 18. 7. 2018 18:29)

Dobrý deň mám dve malé mačiatka a bol by som mega rád keby dostali to najlepšie. Vedeli by ste mi prosím poradiť nejaké kvalitné granule a rovnako aj kapsicky pre juniorov . Za odpovede veľmi pekne ďakujem.

Re: Prosím o radu

(Mitkocicku, 18. 7. 2018 18:37)

Dobrý den, zkuste AATU, Orijen, Applaws - od těchto značek je skvělé i mokré krmivo. Kapsičky můžete kupovat dospělácké - jen to bývají větší kousky, které už odrostlé koťátko určitě zvládne :-)

Re: Re: Prosím o radu

(Tono, 18. 7. 2018 19:15)

Ďakujem za radu .. a tie AATU sú tiež kvalitné?

kapsičky

(Nany, 12. 7. 2018 23:08)

Prosím o názor na kapsičky Brit premium? Jsou kvalitní? Ještě bych potřebovala tip na nějaké dobré granule. Děkuji moc

Re: kapsičky

(Mitkocicku, 18. 7. 2018 18:35)

Dobrý den, tyto kvalitní nejsou, ale ty Brit Care už ano. Granule za dobrou cenu jsou Taste of the Wild nebo třeba Arden Grange.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »