Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Jaké krmivo?

(Kristína, 1. 2. 2015 21:12)

Moc děkuji za odpověď.On ten cukr právě ještě nemá vysoký,má hodnotu 8,6 a zatím není ani nutné podávat inzulín,jen upravit stravu na dietní.Tak právě nevím co vybrat,jestli raději veterinární diety k tomu určné (Pro Plan,Royal Canin,Hills atd.),anebo raději něco z toho co tu zmiňujete.A jaký máte názor na granulky od Taste of the Wild?Připadá mi,že mají podobné složení jako ty FirstMate.

Re: Re: Re: Jaké krmivo?

(Mitkocicku, 4. 2. 2015 12:30)

Dobrý den, veterinární dietu bych rozhodně nevolila. Slyšela jsem už od mnoha lidí, že s dietami nejsou spokojení. Na dietě se zvířátkům začínají množit zdravotní problémy. Krmivo Taste of the Wild je podle mě v pořádku, nebála bych se jím krmit :-)

Kvalita?

(Eliška, 29. 1. 2015 16:42)

Dobrý den a co kvalita u Farmina? Docela mě zaujaly. Budu si pořizovat Birmu? Díky.

Re: Kvalita?

(Mitkocicku, 1. 2. 2015 9:34)

Dobrý den, pokud máte na mysli krmivo Natural & Delicisous (N&D), tak u nás ta bezobilná řada propadla. Kočky měly průjem. Ta nižší řada (s nízkým obsahem obilovin, jak to nazývají), tak ta je OK. Ale klidně zkuste tu bezobilnou, některé kočičce to sedne a některé ne... Jinak složení se mi líbí :)

Jaké granule?

(Bára, 27. 1. 2015 0:58)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké granule byste vybrala Vy? Mám několik favoritů.

Mám kocoura - žádné šlechtěné plemeno - je mu necelý rok, je právě po kastraci, zdravý.

Přemýšlím o Orijen 6 FISH Cat nebo jiné Orijen, Applaws, Firstmate. Které z nich by bylo nejlepší volbou? Možná bych do budoucna vyzkoušela všechna tato krmiva. (četla jsem, že je dobré střídat)

Jak jsem si pročítala diskuzi, tak jsem narazila na krmivo Regal - to je levnější, ale asi obsahuje obiloviny?! Co myslíte, radši připlatit za výše zmíněná?

Chci kocourkovi dopřát to nejlepší, co je v mých - i finančních - silách, ale všechna tato krmiva se mi zdají dobrá i po finanční stránce.

Pak bych se ráda zeptala, zda stačí krmit pouze granulkami, nebo kočka potřebuje nutně konzervy či kapsičky a zda není lepší občas nahradit tento druh stravy např. přemrzlým masem či nějakým uvařeným masem - např. vnitřnostmi?

Děkuji za radu, čemu byste dala přednost :-) Pěkný den

Re: Jaké granule?

(Bára, 27. 1. 2015 1:32)

Nejvíc mě zaujaly asi tyhle granulky, jsou to dva druhy. Díky

http://www.svetkocicek.cz/granule-pro-kocky-firstmate/firstmate-cat-9-kg--2-x-4-54-kg/

Re: Re: Jaké granule?

(Mitkocicku, 1. 2. 2015 9:31)

FirstMate je super. Z těch nových receptur už máme vyzkoušené kuře s borůvkami a chutná opravdu moc :)

Re: Jaké granule?

(Mitkocicku, 1. 2. 2015 9:28)

Dobrý den, granule Orijen bohužel nemají moji důvěru. Před nějakou dobou jsem zkoušela dát svým kočičkám Acanu s rybou a Orijen s rybou. Podle tvrzení dovozce se vyrábí Acana v jiné továrně než Orijen. Granule vypadaly stejně, voněly stejně a kočkám chutnaly stejně - resp. vůbec nechutnaly (musela jsem se vyhodit, pěkně drahá legrace). Ale podle složení SUPER, nicméně já bych do nich už nešla. Ostatní značky, které zmiňujete, jsou podle mě naprosto skvělé a je těžké se mezi nimi rozhodnout. Střídání je bezvadná volba. Regal je za super cenu, je to takový dobrý kompromis (není bezobilný). Rozhodně bezobilná krmiva jsou pro zdraví lepší. Ke granulím není nutné přidávat kapsičky nebo konzervy, ale kočičkám samozřejmě chutnají více než granulky, je na Vás, jestli jim je chcete třeba jen občas dopřát :) Syrové maso či vnitřnosti jsou skvělé pro kombinaci s granulkami, ať si říká kdo chce co chce. Člověk taky kombinuje syrový salát a k tomu vařený brambor ;) Proč ne :)

Granule- značky

(Adéla, 26. 1. 2015 16:44)

Dobrý den, máme britskou dospělou kastrovanou kočku žijící v bytě a vybírám krmivo (granule) ale bohužel se tolik nevyznám ve složení a chtěla bych kupovat něco kvalitnějšího než dodnes. Bohužel peníze mě tíží a tak vybírám granule (je jedno kolika je to kg pytel) ale aby 1 kg bylo do 100 KČ ale aby granule byli kvalitní. Moc děkuji předem za odpověď, moc mi to pomůže :)

Re: Granule- značky

(Mitkocicku, 1. 2. 2015 9:15)

Dobrý den, toto splňují granule Regal nebo Bewi Cat Crocinis ve velkém balení. Snad jsem pomohla :)

Pro Nature Holisict

(Iveta, 25. 1. 2015 16:47)

Ahoj, chtěla bych se zeptat na tyto granule. Máme kastrovanou kočku žijící v bytě a dáváme ji značku Pro Nature Holistic (krůtí maso). Děkuju předem za odpověď.

Re: Pro Nature Holisict

(Mitkocicku, 25. 1. 2015 20:00)

Dobrý den, myslím, že za tu cenu dají sehnat granule s vyšším (resp. s určeným) množstvím masa a bez obilovin. Někteří výrobci uvádějí ve složení spoustu věcí, aby zákazníka oslnili (a možná zakryli nějaké nedostatky). To je i tento případ. Granule jsou podle mě předražené, nicméně bych je zařadila mezi kvalitní.

neeeeee

(mata, 4. 1. 2015 17:43)

Dobrý vecer..no nepotešili ste ma..pre mojich 8 ks mam rc sensitive a pre feralky ontario chicken...krasne velke balenia..moji dostavaju najma maso a granule ako studeny bufet.

Re: neeeeee

(Mitkocicku, 25. 1. 2015 7:53)

Dobrý den :) Krásný obal bohužel neznamená super kvalitu. Ale pokud máte na mysli granule Royal Canin Sensible, tak ty jsou ze všech receptur RC dle složení nejlepší. Ontario je samozřejmě lepší než běžná supermarketová krmiva. Když píšete, že mají granule jen jako doplněk, tak by tyto značky nevadily, ale zároveň uvádíte, že kupujete velká balení, což už mi malinko nesedí. Takže bych Vám doporučila poohlédnout se po něčem lepším.

Dreamies

(jana, 4. 1. 2015 14:27)

Dobrý deň. Moja mačička papá granulky málo. V minulosti som jej dávala ako maškrtu vždy večer pred spaním Dreamies po mokrej strave. Mačička zostala na Dreamies asi závislá. Stále sa ho dožaduje. Jedno 55g vrecúško zje za dva dni. Začalo to u nej s príchodom zimy. Viem, že obsahuje vitamíny, ale ako sa hovorí všetkého veľa škodí. Mám alebo sa nemám znepokojovať?

Re: Dreamies

(Mitkocicku, 4. 1. 2015 14:46)

Dobrý den, pamlsky Dreamies nepatří mezi kvalitní, dlouhodobé podávání bych nedoporučila. Zkuste je nahradit např. granulkami, které mají dobré složení a zároveň budou chutnat, např. Leonardo Maxi Croc, Applaws (všechny druhy). Také nejsou špatná sušená masíčka Brit Bites nebo Calibra Joy. Pokud je kočička opravdu hodně vybíravá, volte jako pamlsek Royal Canin Sensible. Můžete na přechod vyzkoušet jeden fígl: Nejdříve podejte pamlsky, na které je kočička zvyklá a hned potom nové pamlsky. Kočička si někdy ani nevšimne, že došlo ke změně ;-)

Hills

(Veronika, 2. 1. 2015 20:17)

Dobrý den, mohu se zeptat na váš názor na granule Hill's Fel. C/D Dry Reduced Calorie, byly nám doporučeny veterinářem. Popřípadě zda k nim existuje nějaká lepší varianta. Velice děkuji za Vaši odpověď.

Re: Hills

(Mitkocicku, 4. 1. 2015 14:39)

Dobrý den, jedná se o veterinární dietu. Pokud má kočka problémy s kameny, tak bych ji krátkodobě podávala, pak bych zkusila nějaké bezobilné krmivo, např. FirstMate. Pokud se problém týká pouze nadváhy, tak je nesmyslné podávat takovou dietu. Stačí najít granulky, které nebudou kočce tolik chutnat a omezit podávání nezdravých pamlsků. Přeji hodně zdaru při řešení problému!

Arden Grange

(Atsuko, 18. 12. 2014 21:38)

Dobrý den, na vaše doporučení jsem objednala dva pytle granulí od značky Arden Grange, (NEW Kitten: fresh chicken & potato - grain free recipe pro koťátko a NEW Adult Cat: light chicken & potato - grain free recipe pro kočičku kastrovanou) a můžu doporučit dále, granulky jsou super, kočky už nechcou nic jiného, cena není špatná, 745,- i s poštovným za 2x2kg, PPL, díky kalorické hodnotě si vystačí s menší porcí, prostě jsem spokojená já i kočičky. Jediné comůžu vytknout je, že jim na stránky nemůžu sama poděkovat a vyjádřit spokojenost :) Takže kdo váháte a nevíte jaké granulky, tak tyhle mají mé ANO :D přeji krásný den :)

Granule

(Adél, 11. 12. 2014 14:46)

Ahoj, chtěla bych se zeptat na tyto granule: Brit a Gran Plus pet care pro kočky. Máme kastrovanou kočku žijící v bytě :) Děkuju předem za odpověď.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »