Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Krmivo trovet

(Mitkocicku, 9. 3. 2015 13:58)

Dobrý den, bohužel jsem nenašla složení Vašeho krmiva. Můžete mi ho napsat (bude určitě na pytli)?
O alergii na taurin jsem ještě neslyšela. Taurin se přirozeně nachází v mase a přidává se do každého kompletního krmiva. To znamená, že byste musela krmit nějakým mokrým krmivem, které není označené za "kompletní". Tepelnou úpravou se totiž taurin ničí, takže stačí podívat se na konzervu, zda je do ní přidaný. Možná bude alergie jen na taurin umělý.

Popel a sůl

(Dominika, 28. 2. 2015 13:40)

Dobrý den, zkoumala jsem několik druhů zde doporučovaných granulí. Věřím, že jsou kvalitní, ale moc mě netěší obsah popela (namátkově Applaws - 10,8 procent, TOW, Orijen - 8 až 9 procent, to i ty Hills jsou na tom líp, i když se jich nezastávám, Hills kvalitní opravdu nejsou). V Německu je doporučován popel tak max. do 2 procent. Proč je tam ten popel v tak velkém množství a co to pro kočku znamená? Potom u Applaws je např. celkem v popředí chlorid sodný (=sůl). Vím, že sodík je v kočičí dietě také důležitý, ale stačí ho jen malinkaté množství, kvůli ledvinám (i maso jako takové v sobě sodík má, i když nevím, jestli to stačí). Je to něco, co by mě mělo od Applaws odradit? Potom se chci ještě zeptat, jak je na tom podle Vás krmivo Granatapet (např. drůbeží). Moc děkuji a přeji hezký den.

Re: Popel a sůl

(Mitkocicku, 2. 3. 2015 17:38)

Dobrý den, popel by měl znamenat minerální látky, které se podle mých informací musejí povinně do kompletního krmiva přidávat. Nevím o nějaké hranici, nad kterou by minerální látky byly škodlivé. Co se týče krmiva Hill's, tak zde pozor. Toto krmivo nemá nejhorší složení, ale bohužel složení na obale neodpovídá obsahu obalu :( (je to takové veřejné tajemství).
Obsah soli je diskutabilní. Jelikož výrobce nenapíše procenta, těžko se budeme dohadovat o tom, jestli je obsah vysoký :( Já krmím (mj. také) Applaws a musím říct, že kočky si ještě vyhledávají i další zdroje soli (občas olizují solné lampy).
Složení Granatapet vypadá slušně, zaráží mě jen ty bramborové "vločky". Někde jsem četla, že tento výraz znamená vlastně slupky z brambor (je to dobře nebo špatně?). Co se týče mých kočiček, krmivo Granatapet bohužel nezachutnalo :(

Krmivo feringa, sanabelle, husse, taste of the wild

(Jitka, 22. 2. 2015 12:30)

Dobrý den pani/slečno neznáma :-), pořád se nemohu nějak rozhodnout na spoustou krmiv, která trh nabízí. Co si budeme vyprávět, je rozhodující i cena. Mám 5 měsíční kotě Birmy a vzhledem k tomu, že byla odchovaná spíš asi na kapsičkách, možná dle slov chovatelky na Hills granulích, ale u nás je nechtěla, nad granulemi mi ohrnuje nos...ale né že by je nesnědla, nakonec vezme za vděk i jimi. Koupila jsem na zkoušku Sanabelle a Feringa (ty podle složení vypadají dobře - až na cenu), měli jsme vzorek Purizonu a Aplawws, zatím mi asi nejlépe konzumuje ty Sanabellky. Prosím jestli byste mrkla na složení a nasala jak to vidíte vy. Díky Jíťa

Re: Krmivo feringa, sanabelle, husse, taste of the wild

(Mitkocicku, 25. 2. 2015 15:26)

Dobrý den :-) Sanabelle podle mě patří spíše do té nižší "střední" kvality, kde už vymýšlíme spoustu kompromisů. Applaws je oproti tomu špičková kvalita. Spíše než Sanabelle bych volila Feringa. Za dobrou cenu je taky Taste of the Wild nebo často opomíjený Regal. Pokud kočička ohrnuje čumáček, tak zkuste granulky namočit. Kočky, které nezbožňují granulky, mívají v oblibě krmivo Nutram. Přeji úspěšné naučení na granulky!

granule purizon

(Michaels, 20. 2. 2015 20:20)

Můžu poprosito názor na granule purizon adult? Četla jsem na ně výborné recenze. Máme dvě britské kočky a jsou naučené na royal canin přímo pro britky,ale to je teda asi špatně?

Re: granule purizon

(Mitkocicku, 25. 2. 2015 15:19)

Dobrý den, Royal Canin je složením nevyhovující krmivo a v poměru ke složení neuvěřitelně drahé. Purizon je v pořádku, až na hydrolyzované živočišné bílkoviny, které to krmivo degradují, proto bych za něj tolik peněz nedala, spíše na přimíchání. Ale jinak patří určitě do lepších krmiv.

krmivo sanbelle

(Jitka, 16. 2. 2015 18:25)

Mohla bych poprosit o názor na toto krmivo? Děkuji http://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/sanabelle

Re: krmivo sanbelle

(Mitkocicku, 25. 2. 2015 15:13)

Dobrý den, v krmivu je spousta brambor šikovně rozepsaných, aby nebyly ve složení na prvním místě. Masa je zde málo (na prvním místě maso před sušením). Ve složení se mi nelíbí bílkovinný hydrolyzát a škvarky. V této cenové hladině bych raději volila značku Brit.

Granule pro koťátko.

(Mirka, 13. 2. 2015 11:23)

Děkuju za krásný článek a díky vám taky za prozření ! Máme 3 měsíční koťátko mainské mývalí kočky a koupili jsme whiskas kapsičky i granule. Kapsičky nejí, takže jsem se rozhodla, že bude nejlepší investovat do nějakých dražších granulí a váš článek mi velice pomohl.
Mohu se zeptat, zda-li nevíte, když koupím 10kg krmivo na jak dlouho to cca vydrží tomu koťátku ? Děkuju moc za radu.

Re: Granule pro koťátko.

(Mitkocicku, 13. 2. 2015 13:46)

Dobrý den, s dávkováním je to těžké. Kocourci papají více než kočičky. Můj odhad je půl roku. Ale takto velké balení bych koupila, až bude kočička dospělá. Pytel granulí by měl být ideálně otevřený max. 3 měsíce. Doufám, že jsem pomohla :)

Brit Carnilove

(Petr, 7. 2. 2015 20:49)

Dobrý den. Ještě jsem nečetl nic o granulich Brit Carnylove. Podle mého názoru by mohly byt kvalitní a dají se koupit za relativně pěknou cenu. Na obalu uvádějí 70% masa, já jsem vyčetl něco pres padesat, ale obiloviny by obsahovat neměly, tak by me zajímal vas nazor, abychom si zbytecne nenabehli. Děkuji za odpověď ;)

Re: Brit Carnilove

(Mitkocicku, 9. 2. 2015 13:53)

Dobrý den, Carnilove deklaruje 70 % ingrediencí z kuřete a lososa (negarantuje tedy 70 % masa). Až na "lososový protein" (nevíme, co to je) je krmivo v pořádku. Opět platí, že za tu cenu se dají sehnat i krmiva s vyšším obsahem masa. Jinak bych se značky Carnilove nebála :)

Granule pro kastrované kocoury

(Veronika, 3. 2. 2015 11:11)

Dobrý den,

mám dva mainské kocoury, oba dva mají 6 let, jsou kastrovaní, bydlíme v nevelkém panelákovém 1+1.
Do konce roku 2013 jsem je krmila Royal Canin sterilised cat (sem tam i Hill´s, ProPlan atd.), od kterých jsem chtěla odejít. Kocouři akceptovali granule Bozita indoor and sterilised.
Většinu Vámi vyjmenovaných značek znám a považuji je za kvalitní, ale co si pamatuji tak u nich nebyly varianty pro kastrované kocoury.
Kočičáci jsou pro mě vším a moc si přeju aby byli zdraví (bojím se aby neměli časem problémy s krystaly v moči atd.). Osobně si myslím, že to co připlatím za dobré granule mnohonásobně ušetřím za veterináře, takže za případné rady a odpovědi budu moc vděčná.
Opravdu není třeba kastrované kočičáky krmit jinými granulemi? Bude pro kastráty dostačující krmivo pro dospělé?
Jaký je Váš názor na granule Brit Care castrated cat?
Můžete mi dát, prosím, tip na granule, které se Vám jeví jako vhodné pro moje kočičáky?

Za odpovědi předem moc děkuji :-)

Re: Granule pro kastrované kocoury

(Mitkocicku, 4. 2. 2015 13:02)

Dobrý den, granule, které jsou označené "pro kastrované kočky", nemají dobré složení. Je to podle mého názoru jen takový trik výrobce. Špičkové granule jsou vyvíjeny zejména s ohledem na kastrované kočky a je zde důraz už při navrhování složení na to, aby byly prevencí vzniku těch krystalů. Dokonce se často přidávají brusinky a borůvky.
Označením v názvu bych se rozhodně neřídila, dokonce ani tím, co je napsáno na obale vepředu. Setkala jsem se s tím, že na obale bylo "70 % masa", a tak jsem se chtěla přesvědčit, že je to napsáno i ve složení. Bohužel jsem byla velice zklamaná, ve složení bylo masa mnohem méně, tvrzení tedy bylo jednoznačně klamavé!
Dokážete si představit, co všechno by musel výrobce napsat do názvu, aby zahrnul všechny kočky, pro které je to krmivo vhodné? :-) Nejlepší krmivo přece musí být vhodné pro všechny kočičky! :-)
Brit je za super cenu, ale má málo masa a ve složení se objevuje i neidentifikované kuře :-/ Je to takový kompromis, chápu to, když někdo nemá peněz nazbyt ;-)
Co můžu doporučit, je rozhodně FirstMate, Applaws. K tomu občas něco i na kousání, super na velkou tlamičku je Leonardo Maxi Croc.

Re: Re: Granule pro kastrované kocoury

(Veronika, 4. 2. 2015 13:14)

Moc děkuji za odpověď, každopádně vyzkouším...! :-)

Granule purizon

(Eliška, 2. 2. 2015 12:42)

Byly mi doporučeny tyto granulky pro kočku. Původně jsem hledala sama a psala jsem o granulích Farmina, ale tyto mi příjdou ještě lepší. Trošku mě překvapilo, že samotná chovatelka krmila Whiskasem, Felixem...

Re: Granule purizon

(Mitkocicku, 4. 2. 2015 12:37)

Dobrý den, granule Purizon mají ve složení hydrolyzované živočišné bílkoviny. Kdo ví, co to je? :-/ Cena se mi zdá dost vysoká, např. Applaws má o hodně víc masa a je levnější.

Jaké krmivo?

(Kristína, 30. 1. 2015 1:54)

Dobrý den,u mého 13,5 roků starého kocourka právě zjistili cukrovku.Zatím pouze v počátečním stadiu,které stačí řešit jen dietou a já teď vůbec nevím co vybrat a koupit.Veterinářka mi doporučila Pro Plan obesity management,ale když to tak pročítám,tak nevím.A navíc mám strach,že to nebude chtít.Kdysi měl průjem a vůbec ta dietní krmiva nechtěl.Taky mě děsí,že by měl do konce života papat jedno a to samé, víme určitě všichni jak dokážou být micinky vybíravé :( Mám ještě jednu kočku,té bude 10 let(ta je štíhlá a extra vybíravá),tak nevím jak to teď s nima udělat.Máte někdo zkušenosti?Moc děkuji

Re: Jaké krmivo?

(Mitkocicku, 1. 2. 2015 9:42)

Dobrý den, je mi líto, že se u Vás objevil takový problém. Musí to být těžké. Když si představím, že bych se rozhodovala, jestli dát na radu veterináře nebo zkusit něco na vlastní pěst...
Vysokou hladinu cukru v krvi (podle mých informací) způsobují ty mnohokrát zmiňované obiloviny. Proto bych vybrala naprosto bezobilné krmivo, i bez obsahu rýže (ta se totiž někdy neoznačuje jako obilovina). Hledala bych krmivo, které neobsahuje ani řepné řízky. FirstMate by mohla být dobrá volba. Přeji, ať to dobře dopadne!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »