Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Applaws - zažívání

(Mitkocicku, 22. 4. 2015 15:12)

Dobrý den, taková zkušenost mě překvapila. Nemáte nějakou špatnou šarži? Jinak můžu doporučit krmivo FirstMate nebo např. Taste of the Wild. Ale pokud u vás doma žádné z těch nejlepších krmiv neuspějí, tak prostě zůstaňte u těch původních a přidejte víc masa ;)

Krmino Optima

(Pavlína, 2. 4. 2015 14:13)

Dobrý den, snažila jsem se udělat si nějaký přehled, ale narazila na to, že na spoustě stránek u krmiv není uvedené přesné složení... teď moje kočky baští Optimu, která slibuje superprémiovou kvalitu, ale hlavně hodně masa. Už nám ale pomalu dochází a tak se chci zeptat jestli je podle Vás tahle značka v pořádku, nebo se raději kouknout po jiné? Kombinuji to s konzervami Bozita. Děkuji!

Re: Krmino Optima

(Mitkocicku, 7. 4. 2015 15:57)

Dobrý den, líbí se mi obsah masa u krmiva Visán Optima, ale co se mi nelíbí je rozepsaná kukuřice a rýže. To znamená, že výrobce maskuje vysoký obsah těchto plnidel v krmivu. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda je obsažený fosfát sodný bezpečný. Osobně moc nevěřím španělským krmivům. Poohlédla bych se po jiné značce. Za ty stejné peníze se dá koupit špičkové krmivo, které si na nic nehraje - např. u nás velmi oblíbené krmivo Applaws. Můžete vystřídat různé značky :) Bozita je podle mě v pořádku - tedy ta balená v tetra obalech. V konzervě se mi to složení nelíbí.
Co se týče uváděného složení - pokud ho nenajdete na stránkách výrobce, okamžitě ruce pryč od takové značky! Slušní prodejci by složení měli uvádět. Pokud ho nenapíše na stránky prodejce ani výrobce, tak se určitě není čím chlubit. Přeji úspěšný výběr krmiva!

Britské mačiatko

( Ika, 30. 3. 2015 17:58)


Dobrý deň.Chcela by som Vás poprosiť o radu,aké sú najvhodnejšie granule pre brit.mačiatko + v budúcnosti plánujeme vykastrovať.Chceme pre mačiatko len to najlepšie,aby v budúcnosti nemala zdravotné problémy.ĎAKUJEME.

Re: Britské mačiatko

(Mitkocicku, 7. 4. 2015 15:36)

Dobrý den, když chcete pro své koťátko to nejlepší, dívejte se na obsah sušeného masa a obilovin. Nejkvalitnější krmiva jsou bez obilovin, pro zdravé močové cesty jsou skvělé brusinky nebo borůvky. Myslím, že mezi nejvhodnější granulky patří Applaws a Firstmate. Přeji, ať britáček vyroste do krásy :)

N & D

(Jana, 30. 3. 2015 15:20)

Dobrý den, moc ráda bych znala Váš názor na toto krmivo. Děkuji

Re: N & D

(Mitkocicku, 30. 3. 2015 17:14)

Dobrý den, složením je super! Kočičákům moc chutná, ale u mých kočiček tato značka neprošla kvůli horšímu trávení :( Ale určitě stojí za vyzkoušení :)

Brit Premium

(vendaasek, 25. 3. 2015 19:51)

Dobrý den. Kupuji svým dvěma kocourkům toto krmivo a moc jim chutná http://www.svetkocicek.cz/granule-pro-kocky-brit-premium-adult-chicken/brit-premium-adult-chicken-300-g/

Jaký máte na něj názor? Děkuji :)

Re: Brit Premium

(Mitkocicku, 28. 3. 2015 10:20)

Dobrý den, ve složení vidím málo masa a hodně kukuřice. Zkusila bych tu novou vyšší řadu Brit Care, která vypadá líp :)

Bozita

(anetka, 22. 3. 2015 17:19)

dobry den,
muzu se Vas zeptat, jaky mate nazor na krmeni bozita? nekdo ho chvali a nekdo zavrhuje. mockrat dekuju :)

Re: Bozita

(Mitkocicku, 25. 3. 2015 14:32)

Dobrý den, slyšela jsem, že po Bozitě hodně koček zvrací. My jsme dostali balíček granulek jako dárek, tak jsem je (i přes nepěkné složení) vyzkoušela. Nevím, jestli je to normální, ale my jsme v balíčku našli i spálené granulky :( Kočičákům nechutnaly a vícekrát jsme je nezkoušeli. Ale konzervy od nich jsou dobré a moje kočky neměly s trávením žádný problém :) Spíš je to na vyzkoušení - nekupovala bych hned velké množství ;)

Bengálská kočka

(Lucie , 15. 3. 2015 12:18)

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu, zda by jste mi neporadili, jaké je nejvhodnější krmivo pro Bengálku. Hledala jsem na internetu a nic moc jsem nenašla. Není pro ně potřeba nějaké speciální?

Předem Vám děkuji za odpověď :)

Re: Bengálská kočka

(Mitkocicku, 17. 3. 2015 11:30)

Dobrý den, bengálky jsou velmi živé, že? :-) Volila bych krmivo s vysokým obsahem masa a tuku. Nekrmila bych krmivem Light nebo pro kastrované kočky, ty mají málo masa a tuku.

Re: Re: Bengálská kočka

(Lucie , 18. 3. 2015 11:39)

Dobrý den,
ano Bengálky jsou hodně, hodně živé a kočička je na chov, takže pro kastráty nebudeme kupovat určitě:) Děkuji Vám za radu :)

Artemis a Mastery

(Venuše, 17. 3. 2015 8:09)

Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat jaký máte názor na holistické granule Artemis a na granulky Mastery.
Také by mě zajímal váš názor, dávám svým kočkám na výběr ze čtyř druhů kvalitních granulek. Děkuji za odpověď!!!

Re: Artemis a Mastery

(Mitkocicku, 17. 3. 2015 11:40)

Dobrý den, granulky míchat můžete, pokud jsou podobné kvality :-) Jen např. při průjmu bych nechala jen jednu značku, ať víte, které granulky způsobují případné problémy :-)
Granulky Artemis patří do těch lepších, ale nevím, jak jsou na tom s chutností.
Výrobce krmiva Mastery se rozhodl maskovat obsah kukuřice, která by měla být uvedená na prvním místě (a to jsem se dívala variantu pro náročné kočky!). Toto krmivo je lepší než Whiskas a jim podobné, ale to už bych raději krmila českým Britem, který je mimochodem levnější :-/

Granule Oven Baked tradition

(Martina, 10. 3. 2015 22:48)

Zdravím všechny kočičáky!
Prosím,má někdo zkušenost s tímto krmivem?

Re: Granule Oven Baked tradition

(Mitkocicku, 17. 3. 2015 11:27)

Dobrý den, toto krmivo má pěkné složení, ale přemrštěná cena mě odrazuje. Zkoušet nebudu :-/

Krmivo trovet

(Nina Krejčířová, 5. 3. 2015 8:36)

Dobry den. Mám 4letého kocourka sibiřského. Před dvěma lety podstoupil operaci kdy mu odstranily penis pro opakujicí se ucpávání srtuvity.Lekař doporučil granule TROVET Urinary Struvite ASD. Je tohle krmivo kvalitní.Také se hodně liže a tak mu davam pastu malt-soft. Někdy mívá tuhou stolici.Můžete mě doporučit něco lspšího.Také jsem zjistila že se škrabe po taurinu.Děkuji Krejčířová.

Re: Krmivo trovet

(Mitkocicku, 9. 3. 2015 13:58)

Dobrý den, bohužel jsem nenašla složení Vašeho krmiva. Můžete mi ho napsat (bude určitě na pytli)?
O alergii na taurin jsem ještě neslyšela. Taurin se přirozeně nachází v mase a přidává se do každého kompletního krmiva. To znamená, že byste musela krmit nějakým mokrým krmivem, které není označené za "kompletní". Tepelnou úpravou se totiž taurin ničí, takže stačí podívat se na konzervu, zda je do ní přidaný. Možná bude alergie jen na taurin umělý.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »