Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Popel, nový Brit Care

(Piiiiiitr, 30. 5. 2015 16:24)

Silacatova steliva naší kocicce vadí... Jinak jsem zkoušel Cats Best Okoplus, Asan a další, a nic z toho není jak v manipulaci se stelivem, tak např. co se týče zápachu lepší. I z toho pohledu ze pro kočku je daleko přirozenější písek... Vím o nějakých problémech ohledně závadnosti bentonitoveho prachu, ale koucour už chodí jen ven a kočička si zvyká taky, jen pres noc ji zatím nepoustime, protože chodí ven zatím par dni a je po kastraci. Snad si pak zvykne taky a záchodu se úplně zbavime ;)

e-mail

(Míša, 29. 5. 2015 13:43)

Dobrý den, chtěla jsem Vám napsat na e-mail, ale asi nefunguje. Mohla byste sem, prosím, dát Váš aktuální?

Re: e-mail

(Mitkocicku, 29. 5. 2015 14:56)

Dobrý den, děkuji za upozornění. Jelikož všechny komentáře řeším zde, tak se e-mail vůbec nepoužíval a byl zrušen. Už je vše v pořádku.

Porta 21

(Růža, 27. 5. 2015 22:51)

Dobrý den, nikde v diskusi jsem nenašla názor na krmivo Porta 21, konkrétně Feline Finest Sensible Grain Free. Kočičku jsem jako malou krmila Brit Care, od jednoho roku jsem chtela přejít na kvalitnější, ale také cenově dostupné. Zaujalo mne původně Applaws, které mi ale nebaštila. Portu máme teď na zkoušku a baští. Ona je kočenka celá trochu zvláštní - nejí kapsičky, konzervy, ale i maso nebo šunčička ji nechá chladnou (lososa už trochu zbaští). Ale o mléčné výrobky pomalu svádíme boj. A upečenou buchtu taky nemůžu nechat vychladnout v jejím dosahu...

Re: Porta 21

(Mitkocicku, 29. 5. 2015 14:50)

Dobrý den, složení vypadá dobře :) Přidala bych ke krmivu ještě ryby. Kočičky jsou prostě vybíravky, někdy člověk musí ustoupit :) Ale jste šikovná, když víte, že mléčné a obilné výrobky by kočička neměla :)

Kvalitní konzervy

(Naďa , 19. 5. 2015 15:15)

Prosíme o radu: máme kočičku 15 let starou a již mnoho let musí mít měkkou stravu. Má někde v trávícím traktu nádor a po tuhé stravě zvrací. Na operaci ji nechceme dát, zvládá svůj hendikep dobře. Ale kvalita "mokrých" krmiv ji příliš nenasytí. Pořád se dožaduje krmiva. Poraďte prosím KVALITNÍ konzervy i kapsičky. Moc děkujeme.

Re: Kvalitní konzervy

(Mitkocicku, 20. 5. 2015 13:57)

Dobrý den, s něčím podobným má zkušenost jedna moje známá. Osvědčily se jí konzervy Leonardo, tak vyzkoušejte :)

Re: Re: Kvalitní konzervy

(Piiiiiitr, 21. 5. 2015 15:47)

Velmi dobré kompletní mokré krmivo dělá třeba animonda CARNY, to carny je důležité, to je ta jejich lepší řada. Pak třeba bozita, TOTW, (některé) schmussi... Dá se najít dost značek a chuti, třeba ta animonda dělá i klokani, pstrosi, nebo buvoli kapsicku... ;)

Re: Re: Re: Kvalitní konzervy

(Mitkocicku, 23. 5. 2015 19:42)

Souhlasím, jen teď konzervy Taste of the Wild nejsou. Byly jako jedny z mála kvalitních konzerv v omáčce :)

Krmivo Almo Nature

(Kocourek, 13. 5. 2015 11:53)

ahoj všichni, co si myslíte o krmivu Almo nature? Dlouho jsem hledala něco, co by naší princezně chutnalo a tohle konečně jí. Vím, že to není así ta úplná špička, ale dle složení mi to nepřijde až tak špatné. Nějaké názory? :)

Re: Krmivo Almo Nature

(Mitkocicku, 20. 5. 2015 13:56)

Dobrý den, granulky Almo Nature jsou dobré, jen by mohly mít více masa. Měla jsem jen vzoreček a kočičkám chutnaly :)

Krmivo pro kočky

(Johanuska, 26. 4. 2015 22:34)

Hezky obsáhlý a stručný článek, více takových! Já osobně svou kočku krmím granulemi vaničkami Miamor - http://www.akvamex.cz/vanicka-miamor-sensibel-hovezi-ryze-100g_id-33996.html :)

Applaws - zažívání

(Jitka, 12. 4. 2015 22:24)

Leč z nich jako kotě nebyla naše kočičí slečna (BIRMA) nadšená, po malém váhání mě přeci jen zaujalo dobré složení a chtěla jsem to nejlepší. Jsem zklamaná, protože po pozření trošky granulí se spustil naší kočce šílený průjem a zvracení. Po původních - méně kvalitních Sanabelle neměla problém. Předpokládala jsem, že toto krmivo by nemělo dělat problém kočce ani s citlivým zažíváním - (bohužel jsem nabídla trošku krmení i kamarádce, která má kocoura alergického na lepek - a problémy se dostavily také prakticky hned po podání granulí). Jaké tedy granule pro takové kočky s problematickým zažíváním. Chovatelka krmila Hills (v balíčku jsem ke kotěti dostala cca 200 g granulí i kapsičku Felixe a Kitekat - což mě trošku zděsilo). Díky za radu

Re: Applaws - zažívání

(Mitkocicku, 22. 4. 2015 15:12)

Dobrý den, taková zkušenost mě překvapila. Nemáte nějakou špatnou šarži? Jinak můžu doporučit krmivo FirstMate nebo např. Taste of the Wild. Ale pokud u vás doma žádné z těch nejlepších krmiv neuspějí, tak prostě zůstaňte u těch původních a přidejte víc masa ;)

Krmino Optima

(Pavlína, 2. 4. 2015 14:13)

Dobrý den, snažila jsem se udělat si nějaký přehled, ale narazila na to, že na spoustě stránek u krmiv není uvedené přesné složení... teď moje kočky baští Optimu, která slibuje superprémiovou kvalitu, ale hlavně hodně masa. Už nám ale pomalu dochází a tak se chci zeptat jestli je podle Vás tahle značka v pořádku, nebo se raději kouknout po jiné? Kombinuji to s konzervami Bozita. Děkuji!

Re: Krmino Optima

(Mitkocicku, 7. 4. 2015 15:57)

Dobrý den, líbí se mi obsah masa u krmiva Visán Optima, ale co se mi nelíbí je rozepsaná kukuřice a rýže. To znamená, že výrobce maskuje vysoký obsah těchto plnidel v krmivu. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda je obsažený fosfát sodný bezpečný. Osobně moc nevěřím španělským krmivům. Poohlédla bych se po jiné značce. Za ty stejné peníze se dá koupit špičkové krmivo, které si na nic nehraje - např. u nás velmi oblíbené krmivo Applaws. Můžete vystřídat různé značky :) Bozita je podle mě v pořádku - tedy ta balená v tetra obalech. V konzervě se mi to složení nelíbí.
Co se týče uváděného složení - pokud ho nenajdete na stránkách výrobce, okamžitě ruce pryč od takové značky! Slušní prodejci by složení měli uvádět. Pokud ho nenapíše na stránky prodejce ani výrobce, tak se určitě není čím chlubit. Přeji úspěšný výběr krmiva!

Britské mačiatko

( Ika, 30. 3. 2015 17:58)


Dobrý deň.Chcela by som Vás poprosiť o radu,aké sú najvhodnejšie granule pre brit.mačiatko + v budúcnosti plánujeme vykastrovať.Chceme pre mačiatko len to najlepšie,aby v budúcnosti nemala zdravotné problémy.ĎAKUJEME.

Re: Britské mačiatko

(Mitkocicku, 7. 4. 2015 15:36)

Dobrý den, když chcete pro své koťátko to nejlepší, dívejte se na obsah sušeného masa a obilovin. Nejkvalitnější krmiva jsou bez obilovin, pro zdravé močové cesty jsou skvělé brusinky nebo borůvky. Myslím, že mezi nejvhodnější granulky patří Applaws a Firstmate. Přeji, ať britáček vyroste do krásy :)

N & D

(Jana, 30. 3. 2015 15:20)

Dobrý den, moc ráda bych znala Váš názor na toto krmivo. Děkuji

Re: N & D

(Mitkocicku, 30. 3. 2015 17:14)

Dobrý den, složením je super! Kočičákům moc chutná, ale u mých kočiček tato značka neprošla kvůli horšímu trávení :( Ale určitě stojí za vyzkoušení :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »