Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Gimpet Shiny Cat

(Piiiiiitr, 22. 6. 2015 0:30)

Zkusím získat "důkaz", ale vím to, protože se v krmivech dost pohybuji a a zatím nevím o žádných, které by uvarili, vyvar vylili a znovu to zalili jen vodou... Problém u shiny je právě etiketa, ale to nikdo z gimpetu řešit nebude. V Německu všichni vedi, že je to opravdová kvalita a kvůli Čechům se tím zabývat opravdu asi nebudou. Ale veřte mi, je to vývar.

Re: Re: Re: Re: Re: Gimpet Shiny Cat

(Mitkocicku, 24. 6. 2015 17:34)

Budeme se těšit na důkaz, zajímalo by mě, jak to tedy skutečně s tím vývarem je :)

Micka

(Monika, 24. 1. 2015 17:07)

A co značka Regal. Je možné někde koupit vzorky k vyzkoušení těchto granulek?

Re: Micka

(Heda, 21. 6. 2015 21:52)

Vzorky granulí Regal 140 g na www.catcat.cz
Mají tam samé kvalitní granule!

Re: Re: Micka

(Mitkocicku, 24. 6. 2015 17:30)

Děkujeme za tip, podle mých zkušeností jsou vzorečky za určitých podmínek na vyžádání snad ve všech obchodech ;)

Re: Micka

(Mitkocicku, 25. 1. 2015 7:56)

Dobrý den, značka Regal je, myslím, nedoceněná. Podle složení patří mezi ta lepší krmiva, cena také není špatná. U nás jsem toto krmivo už také zkoušela. Velice chutnalo. Vzorky nevím, snad zkusit kontaktovat nějaký obchod, který toto krmivo prodává.

Granule a kapsičky

(Blahomíra, 17. 6. 2015 11:58)

Dobrý den, za 14 dní si domů přivedu zhruba 2 měsíčního kocourka. Chtěla bych ho krmit kvalitními granulemi. Přemýšlela sem nad Brit car (pro koťata) a Taste of the wild - canyon river feline. Myslíte si, že je vhodné tyto dvě značky kombinovat? U Brit care jsem našla totiž jen jednu příchuť a chtěla bych mu to trochu ozvláštnit aby neměl jen jeden druh :-). Dále jsem se ještě chtěla zeptat jaký máte názor na kapsičky či konzervy značky Animonda? Děkuji moc za odpověď

Re: Granule a kapsičky

(Mitkocicku, 24. 6. 2015 17:28)

Dobrý den, výběr granulí je O.K. :) Ten Brit bych dávala méně než Taste of the Wild, ten je o kousek lepší ;) Animonda má skvělé konzervy Carny, kapsičky vybírejte opatrně. Přeji hodně legrace s koťátkem :)

přechod ze Sanabell

(Jana, 14. 6. 2015 9:19)

Dobrý den, před dvěma dny jsme si přivezli 3 měsíční kotě navyklé na granule Sanabell a konzervy Gourmet ( Aplaws chovatelce nejedlo). Ráda bych přešla na kvalitnější krmivo, ale váhám, jestli je to vhodné už tak brzy to kotěti měnit. Našeho 8letého kocoura jsme před nedávnem převáděli z RC a byla to fuška, odmítal kdeco a teď snad už vydrží u granulí Leonardo. Mám kotěti dávat granule i konzervy, příp.maso nebo zvyknout jen na granule ( a jaké). Děkuji moc.Jana

Re: přechod ze Sanabell

(Mitkocicku, 15. 6. 2015 12:33)

Dobrý den, změnu krmiva bych provedla co nejdříve, koťátko si velmi rychle zvykne. Pokud máte strach, tak nejdříve pár dní přimíchávejte. Co se týče druhu krmiva, tak to je jen na Vás. Já kočky krmím granulkami, konzervami, kapsičkami, masem, všechno to kombinujeme. Granulky vyberte nějaké s vysokým obsahem masa. Klidně by stačilo i to dospělácké Leonardo, jsou to kvalitní granulky. Můžete ho pak koupit větší pytel a ušetříte nějakou tu kačku :) Občas bych přimíchala i jinou značku krmiva, Applaws je jedna z nejlepších. Napadá mě ještě Nutram, který by mohl zachutnat i vybíravému dospělákovi - a nemusíte nutně vybírat recepturu pro koťátko, mohli by pak mít kočičáci zase společné granulky ;)

krmivo

(kuba, 9. 6. 2015 18:01)

já dávám granule purina one

Re: krmivo

(anita, 15. 6. 2015 10:55)

a co ta Purina , je dobra?

Re: Re: krmivo

(Mitkocicku, 15. 6. 2015 12:25)

Dobrý den, Purina One je taková nouzovka, když máte doma hladovou kočku. V krmivu je převážně kukuřice (maskovaná tak, že je rozepsaná, aby nebyla na prvním místě). Maso nejisté kvality, resp. vůbec nevíme, jaké živočišné části se tam nacházejí. Ale je to to nejlepší ze "supermarketové" kvality. Poohlédla by se po něčem lepším, alespoň po Britu.

email

(Helena, 8. 6. 2015 22:09)

Dobrý večer, nepodařilo se mi už podruhé odeslat Vám email a můj dotaz je trošku dlouhý, mám jej napsat sem? Děkuji

Re: email

(Mitkocicku, 9. 6. 2015 16:59)

Dobrý den, e-mailová adresa je mitkocicku@seznam.cz. E-maily normálně chodí, ale pokud Vám to nejde, tak napište klidně i delší dotaz sem :)

Carni love od Brita

(Kamila, 8. 6. 2015 9:55)

Dobrý den, docela mě zaujala řada od Brita Carni love, myslíte, že je to dobré? Rozmýšlím se mezi Taste of the wild a Carni love. Děkuji

Re: Carni love od Brita

(Mitkocicku, 8. 6. 2015 12:36)

Dobrý den, obě značky jsou OK, ale vybrala bych si Taste of the Wild, ke kterému mám větší důvěru ohledně výběru surovin ;)

Guabi NATURAL cat ADULT

(Hela, 5. 6. 2015 19:40)

Dobrý den. Bylo nám doporučeno toto krmivo s tím že je kvalitní. Mohu prosím znát váš názor na tuto značku? Předem děkuji za odpověď.

Re: Guabi NATURAL cat ADULT

(Mitkocicku, 6. 6. 2015 18:32)

Dobrý den, chybí mi ve složení uvedení množství masa, jinak za tu cenu super. S touto značkou nemám zkušenost. Krmivo je španělské nebo Jižní Amerika? Nemůžu najít, kde se vyrábí. Ale proč to nevyzkoušet za ty peníze ;)

Re: Re: Guabi NATURAL cat ADULT

(Hela, 6. 6. 2015 19:02)

Dobrý den. Krmivo se vyrábí v Brazílii. Procentuální složení jsem také neobjevila, ale moc děkuji za váš názor.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »