Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Britska kocka kastrovana

(Petr, 28. 7. 2015 12:15)

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda-li nevíte nějaké kvalitní granule pro dospělého kastrovaného kocoura který by měl začít držet dietu. Krmím ho Orijenem ale tahle značka nedělá krmivo pro obézní kočky. Děkuji

Re: Britska kocka kastrovana

(Mitkocicku, 3. 8. 2015 12:47)

Dobrý den. Kocourek má nadváhu? Pokud ne, krmivo bych neměnila. Jinak doporučuji podívat se na složení a hledat množství tuku. Z bezobilných značek vlm o Arden Grange, tato dělá i recepturu Light.

Tak teď jsem zvědavá co si budete myslet o mě

(Šárka Zitová, 21. 7. 2015 23:48)

Jsem laik,rozhodně nejsem odborník.Kočky mám dvě,jednu desetiletou a jednu sedmiletou.Uvažovala jsem o tom,že kočka je masožravec zvyklý na syrové maso.Zkoušela jsem bílé myšky.Ale tam mi vznikl problém,kočky je chytí dlouho si s nimi hrají,po dlouhé době je zardousí.Ale vůbec je nechtějí žrát.Kocour miluje syrové maso,nedávám mu ho stále jen občas a používám maso,které mám zmrazené.Tím trochu eliminuji riziko parazitu,aspoň podle toho,co jsem se dočetla na netu.(zatím žádného parazita,ani průjmové onemocnění neměl)Druhá kočka britská šedomodrá syrové maso nechce,tak jí ho povařím a potom ho jí.Jinak doplňuji konzervami i suchým krmivem.Máme tu ve stánku odborníka.Dělal ředitele firmy,která se distribucí a výrobou krmiv a steliv zabývala .Tak se ho zkusím zeptat na jeho názor.Co by mým kočkám doporučil.potom to sem hodím.Jen pro zajímavost,mé kočky mají i zvláštní nepatřičné chutě,obě. Kocour ulítává na piškotové buchtě.Dostává tak jednou za rok,neboť to nepokládám,za zdravé pro něj.Kočky úchylka jsou bramborové lupínky.

Re: Tak teď jsem zvědavá co si budete myslet o mě

(Mitkocicku, 22. 7. 2015 11:31)

Dobrý den, myslím, že postupujete správně :-) Řekla bych, že kočky, které nemají hlad, loví myši jen tak pro zábavu a skutečně je potom nejedí. Ale kdyby je jedly, je to přirozená potrava (jen pozor na parazity). Syrové maso je lepší zmrazit kvůli parazitům, ale některé kočky odmítají maso z mrazáku. Když se povaří, není zde rozdíl od konzervy. Buchty chutnají, to víme :-) Stejně jako bramborové lupínky to není zdravé, ale jednou za čas... ;-)

Krmivo

(Petra, 21. 7. 2015 12:42)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co si myslíte o kvalitě a složení krmiva zn. Fitmin - adult chicken nebo salmoon. Mým 7 kočkám moc chutná.( TAky jsem jim koupila Otario, to baští hezky, mohu se zeptat, proč patří do ,, špatných ´´ krmiv, když mi jej doporučil i veterinář ?) Jelikož ale krmím i další kočky, chtěla bych nějaké kvalitní a zárověň cenově přijatelné krmivo v balení 15 kg nebo více ( bez barviv a éček s vyšším podílem masa a pokud možno bez obilovin) můžete mi nějaké poradit ? Také zásobuji krmivem kočičí útulek a chtěla bych i pro ně něco levnějšího byť kvalitního.
Sama jsem si našla nějaká krmiva, ale nevím si rady, co by bylo nejlepší po sránce složení a surovin : Josera 18 kg, Arion cat st. 15 kg, Pitti catc dinner, Anca cat low ash, Eminent cat, Arion sensitive, chicope adult gourmet, Nugape coctail cat premium, Ok cat passion adult sublime . Děkuji za rady :)
S pozdrave Petra

Re: Krmivo

(Mitkocicku, 21. 7. 2015 16:33)

Dobrý den, Fitmin ze všech zmíněných považuji za nejlepší, obsahuje dokonce i probiotika. Jen ty škvarky mi tam nehrají. Ale pokud jde o slušnou cenu, tak za ty peníze bych to určitě brala :-) Ontario se mi nelíbí kvůli obsahu vedlejších produktů a hydrolyzovaný drůbeží protein bych taky chtěla vysvětlit ;-)
Bez obilovin je nejlevnější Taste of the Wild nebo Brit Care. Jinak bych zkusila ještě krmivo Nativia, to ale, myslím, není bez obilovin.
Tak se podíváme na ten seznam pro útulkové kočičky:
1) Anka a Eminent ANO
2) Chicopee je dle složení OK, ale zkušenosti jsou horší.
3) Arion 18 kg, Josera, Pitti Cats Dinner, Nugape = Whiskas
4) OK Cat Passion, Arion Sensitive (název je zavádějící, obsahuje hlavně obiloviny a vedlejší produkty) = lepší Whiskas
Z levnějších krmiv bych zkusila ještě třeba Nuova Fattoria.

Re: Re: Krmivo

(Petra, 21. 7. 2015 19:04)

Děkuji moc za tak rychlou odpověď :)) přeji Vám hezké léto :)
Petra

Kotě

(Anna, 21. 7. 2015 14:41)

Dobrý den, máme skoro tři měsíční kotě (kocourka). Snědl pár granulek pro dospělé kočky. Neublíží mu to nějak?

Děkuji za odpověď, přeji pěkný den :)

Re: Kotě

(Anna, 21. 7. 2015 14:44)

Tak prominte tento článek jsem si přečetla ještě jednou a už Jsem zjistila odpověď.

Re: Kotě

(Mitkocicku, 21. 7. 2015 16:05)

Dobrý den :) Odpovídám pro pořádek :) Neublíží mu to :)

Odlišný nazor

(Kubik, 9. 7. 2015 22:43)

Dobrý den. Vim, ze vas nepresvedcim o opaku, ale nesouhlasim s Vami hned v několika věcech. Např. naprosto nedokazi pochopit odsuzovani značek jako RC, Hills apod... Asi těžko Vám budu vysvetlovat, ze porovnávat dva naprosto odlišné směry výroby krmiva je scestne, ale je to tak. Zn. jako Firstmate, TOTW apod. jsou na bázi prirozene výživy koček. Což je sice super, ale víte kolik lidi chová kočku čistě v byte? Já myslím, ze opravdu mnoho. A zda se Vam ze byt je přirozené prostředí pro kočku? Mne osobně ne. Pak je tu druhy smer a ten je čistě vědecký. (Hills, rc...) A to neznamená špatný, naopak. V první řadě si uvedomte, ze spousta surovin které tyto značky používají a Vy je oznacujete za špatné jsou často vhodnější a dokonce dražší než maso. Další věc je ta, ze je sice super mít v krmivu 80% masa, ale říká Vám něco pojem stravitelnost? A víte ze ve vědeckých krmivech jsou daleko stravitelnejsi a vhodnější bílkoviny než ty čistě z masa? A pardon, ale vymlouvat někomu veterinární dietu je naprosto skandální!!! Ano, rozhodne zkusit jiného veta, třeba nějakého opravdu provedeného a ten pořadí jinou dietu, ale rozhodne nedoporucujte prosím nic jiného, to si trosku zajhravate. Nemám moc času psát takže tímto končim, ale ještě dodavam, ze toto není rozhodne vše v čem se tu pletete. Chápu, jste jedna z tech, které grain free budou brát jako něco dokonalého, ale těžko víte něco faktického o výživě koček a psu, protože to byste to nevidela tak jednoznačně. Pro spoustu koček jsou grain free škodlivé... Musíte uvážit všechny aspekty chovu daného zvířete, ne jen nějakou přirozenou stránku vyzivy, to je nesmysl. Klidně bych byl ochoten si s Vámi nějak lépe pokonverzovat, protože diskuze pod vašimi radami je k tomu krajně nevhodná. Preji pěkný den

Re: Odlišný nazor

(Mitkocicku, 10. 7. 2015 11:50)

Dobrý den, moc děkuji za názor. Máte pravdu, že chovat kočku čistě v bytě není přirozené, ale výrazně jí to prodlužuje život. Nevím, proč bychom nemohli vybírat krmiva, která jsou vyráběna na bázi přirozené výživy koček. Vědecký směr Hill's a Royal Canin (jak píšete) se bohužel neosvědčil, jelikož zkušenosti ukazují, že kočky krmené takto "vědecky" jsou často nemocné, a to už od velmi mladého věku. Proto se lidé začínají zamýšlet nad stravou - nechtějí mít totiž doma kočku, která po "vědeckých" krmivech končí na veterinární dietě.

Co se týče stravitelnosti, tak vím, že např. Royal Canin ji má výbornou, ale na co mi to je, když mám pak doma nemocnou kočičku ...

Já zde jen prezentuji svůj názor, a to i na veterinární diety, o kterých si skutečně myslím (a to na základě zkušeností), že v řadě případů ani nemají za cíl kočku "vyléčit", ale jde pouze o to, aby si majitel kočičky musel doživotně kupovat u daného veterináře krmivo, které je na předpis. Je to ten stejný případ jako u lidí. Užívají léky, které je nikdy nevyléčí, musejí je jen užívat do konce života. To je samozřejmě jen můj názor, nikoho nenutím, aby ho přijal. Snažím se, aby se lidé nad tématem stravy začali více zamýšlet místo braní léků. Protože jsem přesvědčená, že nevhodná strava často způsobuje nemoci.

Jak sám píšete, když změníte veterináře, nabídne vám jinou dietu. Tak místo diety Hil's zkusíte zase Royal Canin ... A jestli ani ta moji kočku nevyléčí, tak proč bych se pak nemohla zamýšlet na vhodnější stravou, která by mohla skutečně moji kočičku zbavit nemoci? Každý si zahrává, když se krmí hranolkami a hamburgry, ačkoli ví, že má třeba vysoký cholesterol. Vyčítáte těmto lidem, že hazardují se životem nebo se životem svých dětí? Já to nedělám, každý je zodpovědný sám za sebe, i za svoji kočku. A jestli jí chce dát třeba Whiskas, tak je mi to líto, ale je to jeho věc. Předkládám tu svůj názor a kdo chce, tak se třeba zamyslí a komu se nelíbí, tak si zůstane u toho svého. Nikoho nedržím pod krkem, aby dělal, co řeknu ;)

Pokud jde o grain free (čili bezobilná krmiva), tak si opravdu myslím, že jsou nejlepší, ale sama také občas krmím krmivem s obilím (ovšem když to není hlavní složka). Je jasné, že krmivo, které doporučím, nemusí sednout, ale je to prostě to, o čem jsem přesvědčená, že je to dobré a u čeho vím, že je většinou koček dobře stravitelné. Každý si může hledat sám podle složení (a zkušeností).

Přirozená stránka výživy že je nesmysl? :) Teď jsem se musela usmát. Nezlobte se, že se ptám, čím se tedy živíte Vy? Něčím nepřirozeně vědeckým? :)

Re: Re: Odlišný nazor

(Kubik, 11. 7. 2015 19:06)

A to ze po krmivech vědeckého směru jsou kočky jen nemocné jste zjistila kde? Jestli se trošku pohybujete v tomto směru fundovanem světě, tak byste tohle v životě nenapsala... Po mode grain free se opět cely svet vratil a stále ještě vrací k filosofii vědecké. Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné... A věřte ze na vet. diety se daleko častěji přechází z grain free apod. granulí. Problém s vetama a jejich smlouva má je sice vážný problém, ale s tímhle to nemá co dělat. To už si může každý zařídit sam, aby mel opravdového veta a ne jen nějakou loutku. Nicméně hlavni pro me je, abyste zkratka nehazela tyto granule do stejného pytle s whiskasem, tam nemají co dělat a často jsou opravdu vhodnější... Dale už to řešit nebudu, jen je mi líto, ze na to jak dobre rady tu jinak davate, tak toto vidíte hrozné jednostranně, a to není už opravdová rada ale opravdu jen vas názor. Ale myslím, ze lide by spíše ocenili opravdovou fundovanou radu, než jen další z nazoru, kterých je na internetu mnoho, a mnoho špatných. Jinak já krmim TOTW a protože naším míč nejede tak míchané s RC exigent 42, ale naše kocicky mají neustálý přístup ven, takže je krmivo zvoleno hlavně z tohoto důvodu... Mít je neustále v byte tak krmim urcite jen RC nebo spis asi Britem Carem, který je mimochodem velmi zajímavý, protože je to přesně něco mezi těmi dvěma směry..

Re: Re: Odlišný nazor

(Smoochie, 20. 7. 2015 11:37)

Dobrý den,
ráda bych Vás, jakožto naprostý krmivový laik požádala o vysvětlení vašeho tvrzení "Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné...".
Kočka je přece masožravec, tudíž konzumuje právě pouze maso a zeleninou jí člověk radost neudělá :-) proto nechápu, jak mohou bít bílkoviny z masa pro ní škodlivé, když je masožravec? Naprosto mi tedy přijde logické, že pro ní budou lepší živočišné bílkoviny, než ty rostlinné. (Pokud máte možnost toto tvrzení podložit nějakými relevantními důkazy, ráda se poučím).

Ráda bych se zastala autora článku, ze kterého jasně plyne, že vyjadřuje JEHO (JEJÍ) zkušenosti s výběrem krmiv pro kočku. Já na tyto stránky taktéž zavítala se záměrem získat informace ohledně výběru krmiva, nicméně jsem snad dostatečně inteligentní, abych nebrala výše uvedené rady naprosto dogmaticky a bez přemýšlení. Z článku chápu, že by se měl člověk podívat na složení granulí, které by mělo mít určitý poměr složek a pak se rozhodnout, které vybere.
Pokud vy používáte krmiva, která jsou výše zmíněna jako nevhodná, je to Vaše rozhodnutí, které zde nemá nikdo právo kritizovat, stejně jako když autor napíše, že se mu na základě jeho zkušeností, jeho znalostí, zdají být tato krmiva nekvalitní, beru to jako zajímavou informaci, ze které mohu vycházet při výběru.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

Re: Re: Odlišný nazor

(Smoochie, 20. 7. 2015 11:37)

Dobrý den,
ráda bych Vás, jakožto naprostý krmivový laik požádala o vysvětlení vašeho tvrzení "Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné...".
Kočka je přece masožravec, tudíž konzumuje právě pouze maso a zeleninou jí člověk radost neudělá :-) proto nechápu, jak mohou bít bílkoviny z masa pro ní škodlivé, když je masožravec? Naprosto mi tedy přijde logické, že pro ní budou lepší živočišné bílkoviny, než ty rostlinné. (Pokud máte možnost toto tvrzení podložit nějakými relevantními důkazy, ráda se poučím).

Ráda bych se zastala autora článku, ze kterého jasně plyne, že vyjadřuje JEHO (JEJÍ) zkušenosti s výběrem krmiv pro kočku. Já na tyto stránky taktéž zavítala se záměrem získat informace ohledně výběru krmiva, nicméně jsem snad dostatečně inteligentní, abych nebrala výše uvedené rady naprosto dogmaticky a bez přemýšlení. Z článku chápu, že by se měl člověk podívat na složení granulí, které by mělo mít určitý poměr složek a pak se rozhodnout, které vybere.
Pokud vy používáte krmiva, která jsou výše zmíněna jako nevhodná, je to Vaše rozhodnutí, které zde nemá nikdo právo kritizovat, stejně jako když autor napíše, že se mu na základě jeho zkušeností, jeho znalostí, zdají být tato krmiva nekvalitní, beru to jako zajímavou informaci, ze které mohu vycházet při výběru.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

krmení kotěte

(Hela, 27. 6. 2015 8:09)

Dobrý den, naše čtyřměsíční kotě odmítá kotěcí granulky Aplaws, ale ujídá dospělácké granule téže značky starému kočičákovi. Myslíte, že to pro jeho zdravý růst nevadí? Jednou denně mu také dáváme trochu konzervičky pro koťata, tu s nadšením zbaští. Děkuji

Re: krmení kotěte

(Mitkocicku, 29. 6. 2015 17:00)

Dobrý den, označení řešit nemusíte. Pokud jsou dospělácké granulky Applaws nebo jim podobná značka, tak bych se rozhodně ničeho neobávala. Kočičkám se granulky špatně oddělují, buďte bez obav, koťátko vyroste do krásné kočičky :)

Re: Re: krmení kotěte

(Hela, 29. 6. 2015 21:53)

Děkuji moc za uklidnění!

Re: krmení kotěte

(Helena, 13. 7. 2015 12:18)

Dobrý den, prosím o radu. Naše kotě má pořád kašovitou stolici, u veterináře dostalo ATB a probiotika, stav se zlepšil, ale od včerejška má opět průjem ( předevčírem dobrala léky). Myslíte, že může být nějaká souvislost mezi průjmem a tím, že žere jen ty dospělácké granule Aplaws od kocoura? Veterinář tvrdí, že MUSÍ dostávat jen kotěcí granulky kvůli minerálům, kočky musí být oddělené, aby si nežraly granule navzájem. Dnes to zkoušíme, ale malá řve, kotěcí nechce žrát. Mám se spíše vrátit k Sanabell, které dostávala u chovatelky ? Děkuji moc.

Re: Re: krmení kotěte

(Mitkocicku, 13. 7. 2015 12:53)

Dobrý den, kočičky oddělit je velký problém. Nevidím důvod, proč by kotě nemohlo jíst dospělácké granule. Na trávení to nemá vliv. Pokud tam byla antibiotika, veterinář určitě dělal nějaké vyšetření, takže by měl vědět, co průjem způsobuje. Jestli na Sanabelle nebyl problém, hned bych se k nim vrátila. Pokud bude problém i na Sanabelle, tak bych přešla na několik dní na dietu s kvalitním masíčkem - doporučuje se vařené, ale zkusila bych i syrové přemražené. Probiotika jsou skvělá věc, ale zrovna k Applaws bych je nedávala, protože tam už jsou obsažená. Přeji ať se trávení zlepší!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »