Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Odlišný nazor

(Kubik, 11. 7. 2015 19:06)

A to ze po krmivech vědeckého směru jsou kočky jen nemocné jste zjistila kde? Jestli se trošku pohybujete v tomto směru fundovanem světě, tak byste tohle v životě nenapsala... Po mode grain free se opět cely svet vratil a stále ještě vrací k filosofii vědecké. Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné... A věřte ze na vet. diety se daleko častěji přechází z grain free apod. granulí. Problém s vetama a jejich smlouva má je sice vážný problém, ale s tímhle to nemá co dělat. To už si může každý zařídit sam, aby mel opravdového veta a ne jen nějakou loutku. Nicméně hlavni pro me je, abyste zkratka nehazela tyto granule do stejného pytle s whiskasem, tam nemají co dělat a často jsou opravdu vhodnější... Dale už to řešit nebudu, jen je mi líto, ze na to jak dobre rady tu jinak davate, tak toto vidíte hrozné jednostranně, a to není už opravdová rada ale opravdu jen vas názor. Ale myslím, ze lide by spíše ocenili opravdovou fundovanou radu, než jen další z nazoru, kterých je na internetu mnoho, a mnoho špatných. Jinak já krmim TOTW a protože naším míč nejede tak míchané s RC exigent 42, ale naše kocicky mají neustálý přístup ven, takže je krmivo zvoleno hlavně z tohoto důvodu... Mít je neustále v byte tak krmim urcite jen RC nebo spis asi Britem Carem, který je mimochodem velmi zajímavý, protože je to přesně něco mezi těmi dvěma směry..

Re: Re: Odlišný nazor

(Smoochie, 20. 7. 2015 11:37)

Dobrý den,
ráda bych Vás, jakožto naprostý krmivový laik požádala o vysvětlení vašeho tvrzení "Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné...".
Kočka je přece masožravec, tudíž konzumuje právě pouze maso a zeleninou jí člověk radost neudělá :-) proto nechápu, jak mohou bít bílkoviny z masa pro ní škodlivé, když je masožravec? Naprosto mi tedy přijde logické, že pro ní budou lepší živočišné bílkoviny, než ty rostlinné. (Pokud máte možnost toto tvrzení podložit nějakými relevantními důkazy, ráda se poučím).

Ráda bych se zastala autora článku, ze kterého jasně plyne, že vyjadřuje JEHO (JEJÍ) zkušenosti s výběrem krmiv pro kočku. Já na tyto stránky taktéž zavítala se záměrem získat informace ohledně výběru krmiva, nicméně jsem snad dostatečně inteligentní, abych nebrala výše uvedené rady naprosto dogmaticky a bez přemýšlení. Z článku chápu, že by se měl člověk podívat na složení granulí, které by mělo mít určitý poměr složek a pak se rozhodnout, které vybere.
Pokud vy používáte krmiva, která jsou výše zmíněna jako nevhodná, je to Vaše rozhodnutí, které zde nemá nikdo právo kritizovat, stejně jako když autor napíše, že se mu na základě jeho zkušeností, jeho znalostí, zdají být tato krmiva nekvalitní, beru to jako zajímavou informaci, ze které mohu vycházet při výběru.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

Re: Re: Odlišný nazor

(Smoochie, 20. 7. 2015 11:37)

Dobrý den,
ráda bych Vás, jakožto naprostý krmivový laik požádala o vysvětlení vašeho tvrzení "Protože problémy s ledvinami a celkově s mocovym ústrojim a nejsilnější alergie například byly často způsobeny krmivem s vysokým obsahem masa a tudíž bilkovin, které jsou těžko stravitelné...".
Kočka je přece masožravec, tudíž konzumuje právě pouze maso a zeleninou jí člověk radost neudělá :-) proto nechápu, jak mohou bít bílkoviny z masa pro ní škodlivé, když je masožravec? Naprosto mi tedy přijde logické, že pro ní budou lepší živočišné bílkoviny, než ty rostlinné. (Pokud máte možnost toto tvrzení podložit nějakými relevantními důkazy, ráda se poučím).

Ráda bych se zastala autora článku, ze kterého jasně plyne, že vyjadřuje JEHO (JEJÍ) zkušenosti s výběrem krmiv pro kočku. Já na tyto stránky taktéž zavítala se záměrem získat informace ohledně výběru krmiva, nicméně jsem snad dostatečně inteligentní, abych nebrala výše uvedené rady naprosto dogmaticky a bez přemýšlení. Z článku chápu, že by se měl člověk podívat na složení granulí, které by mělo mít určitý poměr složek a pak se rozhodnout, které vybere.
Pokud vy používáte krmiva, která jsou výše zmíněna jako nevhodná, je to Vaše rozhodnutí, které zde nemá nikdo právo kritizovat, stejně jako když autor napíše, že se mu na základě jeho zkušeností, jeho znalostí, zdají být tato krmiva nekvalitní, beru to jako zajímavou informaci, ze které mohu vycházet při výběru.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

krmení kotěte

(Hela, 27. 6. 2015 8:09)

Dobrý den, naše čtyřměsíční kotě odmítá kotěcí granulky Aplaws, ale ujídá dospělácké granule téže značky starému kočičákovi. Myslíte, že to pro jeho zdravý růst nevadí? Jednou denně mu také dáváme trochu konzervičky pro koťata, tu s nadšením zbaští. Děkuji

Re: krmení kotěte

(Mitkocicku, 29. 6. 2015 17:00)

Dobrý den, označení řešit nemusíte. Pokud jsou dospělácké granulky Applaws nebo jim podobná značka, tak bych se rozhodně ničeho neobávala. Kočičkám se granulky špatně oddělují, buďte bez obav, koťátko vyroste do krásné kočičky :)

Re: Re: krmení kotěte

(Hela, 29. 6. 2015 21:53)

Děkuji moc za uklidnění!

Re: krmení kotěte

(Helena, 13. 7. 2015 12:18)

Dobrý den, prosím o radu. Naše kotě má pořád kašovitou stolici, u veterináře dostalo ATB a probiotika, stav se zlepšil, ale od včerejška má opět průjem ( předevčírem dobrala léky). Myslíte, že může být nějaká souvislost mezi průjmem a tím, že žere jen ty dospělácké granule Aplaws od kocoura? Veterinář tvrdí, že MUSÍ dostávat jen kotěcí granulky kvůli minerálům, kočky musí být oddělené, aby si nežraly granule navzájem. Dnes to zkoušíme, ale malá řve, kotěcí nechce žrát. Mám se spíše vrátit k Sanabell, které dostávala u chovatelky ? Děkuji moc.

Re: Re: krmení kotěte

(Mitkocicku, 13. 7. 2015 12:53)

Dobrý den, kočičky oddělit je velký problém. Nevidím důvod, proč by kotě nemohlo jíst dospělácké granule. Na trávení to nemá vliv. Pokud tam byla antibiotika, veterinář určitě dělal nějaké vyšetření, takže by měl vědět, co průjem způsobuje. Jestli na Sanabelle nebyl problém, hned bych se k nim vrátila. Pokud bude problém i na Sanabelle, tak bych přešla na několik dní na dietu s kvalitním masíčkem - doporučuje se vařené, ale zkusila bych i syrové přemražené. Probiotika jsou skvělá věc, ale zrovna k Applaws bych je nedávala, protože tam už jsou obsažená. Přeji ať se trávení zlepší!

Granule Meowing Heads x

(Lenka, 6. 7. 2015 9:18)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na Váš názor, čím krmit moje kočky. Mám 2,5 měsíční kočičí slečnu Nalu a ročního kocourka Simbu. Kotě mám 2 týdny. Údajně bylo krmeno granulkami Taste of the Wild, kterými ji krmím tedy i já, a přesto má dost často řídkou stolici. Kocourek žádné problémy nemá. Uvažuji proto o změně granulí a rozhoduji se mezi Meowing Heads a Applaws. S granulemi Applaws mám zkušenosti dobré, kocourek na nich vyrostl, ale četla jsem i dobré ohlasy právě na Meowing Heads. Které graunele byste zvolila Vy? Nebo byste doporučila úplně jiné? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezké letní dny :)
S pozdravem
Lenka

Re: Granule Meowing Heads x

(Mitkocicku, 9. 7. 2015 15:48)

Dobrý den, obě značky jsou dobré, jen Meowing Heads je poněkud drahá značka, takže já bych kvůli tomu volila Applaws ;) Bezva je i FirstMate - právě na zažívací potíže :) Ale jestli mátě koťátko krátce, tak je možné, že má horší trávení kvůli stresu ze změny prostředí :)

Granule Josera

(Marie, 30. 6. 2015 23:38)

Dobrý den. Jaký máte názor na granule JOSERA od německého výrobce?. Našim ragdollkám chutná, ale nejsem si jistá, zda je pro koťata dost kvalitní.

Re: Granule Josera

(Mitkocicku, 3. 7. 2015 10:46)

Dobrý den, ve složení se mi nelíbí drůbeží protein a rozepsaná kukuřice. Myslím, že se dají najít i lepší krmiva, ale pokud jde o cenu, tak proč ne ;)

Mainská mývalí kočka - Feline perfexction

(Aneta, 29. 6. 2015 17:31)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na krmivo Feline perfection (výrobce stejný jako krmivo K-9 pro psy). Podle složení i popisu se mi velmi líbí a o psím krmivu K-9 jsem slyšela dobré recenze. Budu si pořizoval kotě mainské mývalí kočky a ráda bych mu dávala dobrou stravu, zvláště v období růstu.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Aneta

Re: Mainská mývalí kočka - Feline perfexction

(Mitkocicku, 30. 6. 2015 11:56)

Dobrý den Aneto, toto krmivo bych vzhledem k rozpočtu doporučila, nemám vyzkoušené, ale chovatelé mají výborné zkušenosti. Když se podívám na cenu, tak ale nejsme moc daleko třeba od Taste of the Wild, který bude o dost lepší ;)

písek v moči

(Nikola, 25. 2. 2015 16:22)

Dobrý den,
měla bych zájem o Váš názor na granule Hill's Prescription Diet Feline c/d Reduced Calorie. Mám osmiletého kocoura, kterého jsem většinu let krmila prémiovým krmivem. Byl zcela v pořádku, ale zničeho nic začal být vzteklý a při močení kňoural. Veterinář mu našel písek v moči a doporučil mi dietní granule (říkal, že u kastrovaných kocourů v bytě se to stává) Hills s označením s/d. Po těch přestal kňourat, ale přibral na 7,5 kila. Takže nyní mi veterinář tvrdí, že už doživotně musí jíst jenom již zmiňované granule. Bohužel mi je vůbec nechce jíst a já se mu nedivím. Zkoušela jsem je namíchat s jinými, ale písek v moči se vrátil. Nemáte nějakou zkušenost s tímto problémem? Děkuji.

Re: písek v moči

(Mitkocicku, 25. 2. 2015 16:28)

Dobrý den, dietní granule bohužel nemají dobré složení. Ale pokud jde o zdravotní problém, je potřeba ustoupit. Poradím Vám jedině pořízení kočičí fontány na vodu, která pomáhá. Záleží také na tom, jaké granulky jste začala po dietě dávat. Zkusila bych na Vašem místě Firstmate s borůvkami na močové cesty. Existují také veterinární diety od Royal Canin, které by mohly být chutnější (ale možná budete muset kontaktovat jiného veterináře). Pokud kocourek přibral, je to, myslím, pořád lepší než kamínky ;-)

Re: Re: písek v moči

(Nikola, 25. 2. 2015 16:40)

Dobrý den,
Royal Canin bohužel kocourovi nevoní (doslova). S vodou jsem to vyřešila fontánou a několika sklenicemi vody různě v bytě (ze sklenice pije raději než z misky), ale on sice pije dost, ale když se uvelebí, je líný jít se vyčůrat a vzhledem k bolestem, které původně měl se tomu i tak trochu vyhýbá. Každopádně děkuji za tip. Firstmate s borůvkami zkusím.

Re: Re: Re: písek v moči

(helena, 29. 6. 2015 17:39)

dostatek vody bohužel nevyřeší problém s kamínky či pískem. Na to fungují pouze právě ty veterinární diety (c/d, s/d, trovet diety, jiné značky diet pro rozpouštění struvitů) Rozhodně bych kocourkovi dietu neměnila za nic jiného, je zde příliš velké riziko, že se problémy vrátí. Také jsem měla kocourka s těmito problémy - na dietě byl 10 let...

Re: Re: Re: Re: písek v moči

(Mitkocicku, 30. 6. 2015 11:51)

Dobrý den, dostatek vody doporučuje většina veterinářů. Je pravda, že také často doporučují veterinární diety. Spousta chovatelů si na ně ale stěžuje, protože ne vždy fungují a na vet. dietě se pak začínají objevovat další zdravotní problémy. Někteří tak nemají jiné možnosti, než pídit se po tom, kde vzniká ten problém, a zkoušet "alternativy". Je na každém, jestli dá kočičce vet. dietu nebo vezme zodpovědnost do svých rukou. Ti, kteří zažili vet. diety, se pak často u nové kočičky snaží problémům předcházet. Proto teď tolik řešíme složení, stejně jako u lidské stravy ;)

Re: Re: Re: písek v moči

(Mitkocicku, 2. 3. 2015 17:40)

Slyšela jsem o případu, kdy majitel kočičku po vykonání potřeby vždy odměnil. Tím si podle jeho slov zajišťoval, že kočička bude čistotná. Možná by nějaký /kvalitní/ pamlsek nezaškodil ;-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »