Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Smilla

(Radka, 5. 8. 2015 14:38)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kvalitu krmení pro kočičky Smilla. Děkuji:)

Re: Smilla

(Mitkocicku, 11. 8. 2015 12:35)

Dobrý den, nelíbí se mi tam škvarky, hydrolyzát a zajímalo by mě, proč je tam i melasa. Ale vzhledem k ceně OK. Pro venkovní kočičky bezva (nebo v rámci šetření) :-)

Krmivo pro kočky

(Možnarová, 5. 8. 2015 12:06)

Prosím a co značka Purina One Sterilcat? Je to kvalitní krmivo? Děkuji za info.

Re: Krmivo pro kočky

(Mitkocicku, 11. 8. 2015 12:30)

Dobrý den, toto krmivo bych nevolila, ale je to lepší než Whiskas, ovšem mezi kvalitu ho řadit rozhodně nemůžeme. Vysoký obsah obilovin, sója a neidentifikované maso :-(

Dlouhosrstá kočka

(Marcela , 22. 7. 2015 11:07)

Dobrý den,
rádi bychom s přítelem adoptovali kočku a zamilovali jsme se do jedné polodlouhosrsté. Ráda bych se vás zeptala na radu ohledně výběru krmiva. Paní majitelka říkala, že tyto kočky vyžadují krmivo pro ně určené, kvůli lepšímu průchodu dlouhých chlupů zažívacím traktem. Co si tedy myslíte o těchto krmivech? (Ráda bych zjistila, kterou složku mají krmiva obsahovat, kvůli těm chlupům...)
1) Brit Care Cat Sunny I´ve Beautiful Hair
2) Granule Fitmin Hairball
3)Royal Canin Long Hair Indoor - líbí se mi nejméně - složením i cenou
4)Taste of the Wild Rocky Mountain Feline - u nich jsem nenašla přímo určení pro dlouhosrsté, nicméně líbí se mi obsah laktobacilů...
Ještě bych se ráda zeptala, vyžadovala by vyloženě každý den granule kvůli trávení, nebo to lze kombinovat s kapsičkami apod. - nerada bych kočičákovi způsobila vlastní nevědomostí zdravotní problémy...
Děkuji za radu

Re: Dlouhosrstá kočka

(Mitkocicku, 22. 7. 2015 11:45)

Dobrý den, co jsem se dívala, tak Brit a Fitmin by mohly pomoct s průchodem chuchvalců pomocí vlákniny (ta bude i v Royal Canin). Taste of the Wild neobsahuje "oddělenou" vlákninu tak, aby nás to bilo do očí, nicméně bych si ze zmíněných vybrala právě toto krmivo. Krmí jím spousta chovatelů a jsou spokojení. Aby docházelo k průchodu chuchvalců, tak si myslím, že by to musel být Royal Canin, ale jen kvůli tomu riskovat to ošklivé složení, to nestojí za to. Spíše bych přidala něco navíc ke granulkám (ty můžete míchat i s kapsičkami třeba půl na půl). Doporučují se produkty s maltózou (slad) a nebo přidat do krmiva trochu oleje. Také pomáhá kočičí tráva.
Polodlouhosrsté kočičky jsou moc krásné :-)

Re: Dlouhosrstá kočka

(Maisnká mývalí, 10. 8. 2015 8:05)

Krmíme granulkama bez nějakého zaměření na bezoáry. Na lepší trávení chlupů používáme PASTU, kterou čas od času v malém množství necháme kočeny slízat a máme klid. Granule s trávou a podobně blbosti nekupujem. Vím, že chcete pro číču to nejlepší, ale někdy je fajn se i zamyslet.. ;-)

prosba o radu

(Simona, 1. 8. 2015 13:09)

Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o radu. Mam 9-leteho britskeho kocourka, ktereho jsem posledni 2-3 roky krmila granulemi zn. Applaws + kapsickami Cosma (maso v zele), vzdy to byly ruzne vyrobky techto dvou znacek. V letosnim roce 2.7. jsem zjistila, ze bez predchozich problemu znicehonic cura krev :-( Vydesilo me to a behem par hodin jsme uz byli u veterinare. Ten po odberu krve a moci vyloucil onemocneni ledvin, coz se mi ulevilo a urcil diagnozu struvity. Do 10.7. mel kocourek ATB a veterinar nam pro neho dal hypoalergenni dietni granule zn. Royal Canin Urinary S/O. Vim, ze RC obsahuje obiloviny, proto jsem z toho nadsena nebyla, ale v tu chvili jsem o neho mela takovy strach, ze jsem verila, ze vi, co mi pro neho dava a ze to je pro jeho uzdraveni. Za cca 2 dny bude mit kocourek 1,5 kg baleni techto granuli snedene. Ja bych se Vas chtela zeptat, jestli nevite, zda existuji granule bez obilovin na tento druh onemocneni, protoze kocourek bude urcite potrebovat jeste X tydnu drzet dietu, aby se mu struvity ci jiny urologicky problem nevratil. Predem Vam dekuji za odpoved.

Re: prosba o radu

(Mitkocicku, 3. 8. 2015 14:29)

Dobrý den, na Vašem místě bych buď podávala dietu podle veterináře, než se zlepší výsledky, nebo bych vytvořila dočasnou dietu ze syrového masa. Kocourek pije dost? Vím o paní, která řeší tento zdravotní problém granulemi Firstmate. Speciální zdravotní bezobilné granule asi neexistují...

krmivo golosi cat

(Martina, 28. 7. 2015 19:31)

Zdravím, jaký máte názor na krmiva Golosi cat 15 kg nebo FirstMata classic cat food v 25 kg baleních nebo jiné poměrně kvalitní krmivo za dobrou cenu ve velkých baleních ? Poradíte mi prosím kvalitní kapsičky nebo konzervy za rozumnou cenu ( kupujeme Carny, Bozitu, Leonardo a chtěli bychom zkusit změnu) :) děkuji za odpovědi

Re: krmivo golosi cat

(M., 28. 7. 2015 20:56)

A co ještě granule Rex cats s 30 % sušeného masa ? :)

Re: Re: krmivo golosi cat

(Mitkocicku, 3. 8. 2015 13:28)

Dobrý den, cena se mi zdá až moc nízká, složení ucházející. Určitě bych to venkovkám zkusila koupit. Nevím o zkušenostech. Jestli to zkusíte, budu ráda, když se podělíte o zkušenosti :)

Re: krmivo golosi cat

(Mitkocicku, 3. 8. 2015 13:00)

Dobrý den, Golosi se mi podle složení moc nelíbí, ale za tu cenu asi OK. Zkusila bych Bewi Cat Crocinis nebo Brit. Z konzerv můžete vyzkoušet značku Topstein v plechu. Vím o kočkařích, kteří jsou s ní spokojení. Konzervy jsou určené pro pejsky, ale jsou jen z masa, takže ideální pro kočičky :) Mají velká balení. My také krmíme Animonda Carno - také pro pejsky, ale pro více koček super :)

Britska kocka kastrovana

(Petr, 28. 7. 2015 12:15)

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda-li nevíte nějaké kvalitní granule pro dospělého kastrovaného kocoura který by měl začít držet dietu. Krmím ho Orijenem ale tahle značka nedělá krmivo pro obézní kočky. Děkuji

Re: Britska kocka kastrovana

(Mitkocicku, 3. 8. 2015 12:47)

Dobrý den. Kocourek má nadváhu? Pokud ne, krmivo bych neměnila. Jinak doporučuji podívat se na složení a hledat množství tuku. Z bezobilných značek vlm o Arden Grange, tato dělá i recepturu Light.

Tak teď jsem zvědavá co si budete myslet o mě

(Šárka Zitová, 21. 7. 2015 23:48)

Jsem laik,rozhodně nejsem odborník.Kočky mám dvě,jednu desetiletou a jednu sedmiletou.Uvažovala jsem o tom,že kočka je masožravec zvyklý na syrové maso.Zkoušela jsem bílé myšky.Ale tam mi vznikl problém,kočky je chytí dlouho si s nimi hrají,po dlouhé době je zardousí.Ale vůbec je nechtějí žrát.Kocour miluje syrové maso,nedávám mu ho stále jen občas a používám maso,které mám zmrazené.Tím trochu eliminuji riziko parazitu,aspoň podle toho,co jsem se dočetla na netu.(zatím žádného parazita,ani průjmové onemocnění neměl)Druhá kočka britská šedomodrá syrové maso nechce,tak jí ho povařím a potom ho jí.Jinak doplňuji konzervami i suchým krmivem.Máme tu ve stánku odborníka.Dělal ředitele firmy,která se distribucí a výrobou krmiv a steliv zabývala .Tak se ho zkusím zeptat na jeho názor.Co by mým kočkám doporučil.potom to sem hodím.Jen pro zajímavost,mé kočky mají i zvláštní nepatřičné chutě,obě. Kocour ulítává na piškotové buchtě.Dostává tak jednou za rok,neboť to nepokládám,za zdravé pro něj.Kočky úchylka jsou bramborové lupínky.

Re: Tak teď jsem zvědavá co si budete myslet o mě

(Mitkocicku, 22. 7. 2015 11:31)

Dobrý den, myslím, že postupujete správně :-) Řekla bych, že kočky, které nemají hlad, loví myši jen tak pro zábavu a skutečně je potom nejedí. Ale kdyby je jedly, je to přirozená potrava (jen pozor na parazity). Syrové maso je lepší zmrazit kvůli parazitům, ale některé kočky odmítají maso z mrazáku. Když se povaří, není zde rozdíl od konzervy. Buchty chutnají, to víme :-) Stejně jako bramborové lupínky to není zdravé, ale jednou za čas... ;-)

Krmivo

(Petra, 21. 7. 2015 12:42)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co si myslíte o kvalitě a složení krmiva zn. Fitmin - adult chicken nebo salmoon. Mým 7 kočkám moc chutná.( TAky jsem jim koupila Otario, to baští hezky, mohu se zeptat, proč patří do ,, špatných ´´ krmiv, když mi jej doporučil i veterinář ?) Jelikož ale krmím i další kočky, chtěla bych nějaké kvalitní a zárověň cenově přijatelné krmivo v balení 15 kg nebo více ( bez barviv a éček s vyšším podílem masa a pokud možno bez obilovin) můžete mi nějaké poradit ? Také zásobuji krmivem kočičí útulek a chtěla bych i pro ně něco levnějšího byť kvalitního.
Sama jsem si našla nějaká krmiva, ale nevím si rady, co by bylo nejlepší po sránce složení a surovin : Josera 18 kg, Arion cat st. 15 kg, Pitti catc dinner, Anca cat low ash, Eminent cat, Arion sensitive, chicope adult gourmet, Nugape coctail cat premium, Ok cat passion adult sublime . Děkuji za rady :)
S pozdrave Petra

Re: Krmivo

(Mitkocicku, 21. 7. 2015 16:33)

Dobrý den, Fitmin ze všech zmíněných považuji za nejlepší, obsahuje dokonce i probiotika. Jen ty škvarky mi tam nehrají. Ale pokud jde o slušnou cenu, tak za ty peníze bych to určitě brala :-) Ontario se mi nelíbí kvůli obsahu vedlejších produktů a hydrolyzovaný drůbeží protein bych taky chtěla vysvětlit ;-)
Bez obilovin je nejlevnější Taste of the Wild nebo Brit Care. Jinak bych zkusila ještě krmivo Nativia, to ale, myslím, není bez obilovin.
Tak se podíváme na ten seznam pro útulkové kočičky:
1) Anka a Eminent ANO
2) Chicopee je dle složení OK, ale zkušenosti jsou horší.
3) Arion 18 kg, Josera, Pitti Cats Dinner, Nugape = Whiskas
4) OK Cat Passion, Arion Sensitive (název je zavádějící, obsahuje hlavně obiloviny a vedlejší produkty) = lepší Whiskas
Z levnějších krmiv bych zkusila ještě třeba Nuova Fattoria.

Re: Re: Krmivo

(Petra, 21. 7. 2015 19:04)

Děkuji moc za tak rychlou odpověď :)) přeji Vám hezké léto :)
Petra


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »