Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Zvláštní pozornost v poslední době věnuji granulím Brit (Premium a Care), které jsem dříve nedoporučovala, teď se ale složení krmiva výrazně vylepšuje, i když suroviny, ze kterých se vyrábí, nejsou úplně "nej" (zejména maso), proto je nemůžu zařadit do seznamu níže. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso)
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso)
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pokud výrobce uvádí, že použité suroviny jsou v potravinářské kvalitě, tak si můžete být téměř jisti, že se jedná o krmivo, které hledáte
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz - když se zaregistrujete a napíšete do poznámky k objednávce, že jste přišli z těchto stránek, dostanete při první objednávce speciální dárek - kvalitní konzervu nebo kapsičku :-) A to potěší!

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jaké je krmivo Nativia?

(Naďa, 26. 6. 2017 11:28)

Dobrý den, mám doma nově 2 měsíční kotě. Chovatelka ho krmila Friskies junior. Já mu na začátek koupila ProPlan junior v dobré víře, že je kvalitní. Po přečtení článku chci pro mrně něco lepšího. Slyšela jsem o české značce Nativia, kde prý až 94 % bílkovin v krmivu pochází ze surovin živočišného původu, neobsahuje obiloviny, pouze rýži. Má s Nativií někdo zkušenosti, je opravdu kvalitní?

Re: Jaké je krmivo Nativia?

(Mitkocicku, 10. 7. 2017 17:06)

Dobrý den Naďo :-)

V ČR není jednoduché sehnat kvalitní maso, lepší chovy jsou na západ od nás, vyhlášené jsou např. v Kanadě. Proto se sem vozí tolik krmiva ze zahraničí, české značky nedosahují jejich kvalit kvůli surovinám, i když se hodně snaží. České značky jako Nativita či Brit konkurují cenou - při omezeném rozpočtu se dají doporučit, jinak vede zahraničí.
Z Kanady jsou např.: Firstmate, Acana, Orijen (Ontario NE)
Kvalitní značky jsou také: Arden Grange, Leonardo, Purizon, N&D a další. Je jich spousta, zkuste hledat :-) Teď ještě začíná být oblíbený např. Primordial. Běžně se dá sehnat Applaws, ale tam je problém s kontrolou kvality kvůli změně továrny. Ještě jsem viděla, že se prodává Annameat, ten se dá taky doporučit.

granule brit care

(Adriana, 4. 8. 2017 20:30)

Dobrý den ,chtela bych se zeptat jsou granule brit care kvalitní ?Děkuji

Re: granule brit care

(Mila, 14. 8. 2017 7:01)

Ne nejsou...

Re: granule brit care

(Kristýna, 14. 8. 2017 12:05)

Zdravím,
my s Brit Care začínali na základě zdejšího schválení a nebyl s nimi žádný problém ;). Postupně jsme ale přešli na TOTW a teď budeme zkoušet Carnilove.

Re: Re: granule brit care

(Milena , 15. 8. 2017 8:23)

Carnilove nejsou tak skvělé jak se prezentují na FB se strhla CARNIMANIE :D a přitom vše od Vafo je humus.

Re: Re: Re: granule brit care

(Mitkocicku, 17. 8. 2017 10:27)

VAFO nemá dobré suroviny (např. kuřecí maso není dobré v ČR, natož v Polsku, odkud se to prý vozí), proto musím souhlasit. Brala bych jejich levnější krmiva (Brit Premium, Brit Care) v rámci šetření. Carnilove má složení, které odpovídá aktuálním požadavkům, a je to české krmivo, takže chápu to nadšení, ale existuje řada koček, které mají po tomto krmivu trávicí problémy. A s tou situací, která momentálně panuje (tato značka je nyní na fb "nedotknutelná"), tak se někteří kočkaři i bojí problémy veřejně přiznat. Také se objevily případy, kdy kočky jedly s chutí vzorky, ale granule z velkých balení odmítají.

granule Profine

(Patrik, 2. 8. 2017 20:45)

Dobrý den, rád bych se zeptal na granule Profine. Patří mezi ty lepší? Děkuji moc za informaci.

Re: granule Profine

(Mitkocicku, 17. 8. 2017 10:16)

Dobrý den, je to střední třída. Za ty peníze bych to zkusila. Určitě lepší než všechny marketovky :-)

Krmivo pro kotě, kříženec rugdolla s normální kočkou

(Marcel, 19. 6. 2017 20:18)

Dobrý den ahoj všem. Chtěl bych se poradit ohledně krmiva pro kotě, které si cca za měsíc přivezu domů. Chtěl bych co nejlepší kvalitu za slušný peníz. Nevadí mi si připlatit. Jednalo by se hlavně o granulky, koukal jsem již na meowing heads, ale ta cena 1,5kg je pro mě už strop. Doporučil by mi tedy někdo krmivo v podobné kvalitě určené pro kotě s menší cenovkou? Ještě mě napadlo Taste of the Wild, ale podle některých chovatelů po nich kočky hodně přibírají tak nevím. Za každé doporučení budu velmi vděčný. Předem děkuji a jsem s pozdravem :).

Re: Krmivo pro kotě, kříženec rugdolla s normální kočkou

(Zuza, 20. 6. 2017 19:16)

Dobrý den,
doporučuji Firstmate viz.komentáře níže.

Re: Krmivo pro kotě, kříženec rugdolla s normální kočkou

(Kristýna, 14. 8. 2017 12:02)

Zdravím, já krmila kočičku cca od 8 měsíců TOTW Rocky Mountain Feline a nevšimla jsem si žádného výrazného přibrání, a to je jedla s chutí. :)

granule Profine

(Patrik, 2. 8. 2017 20:41)

Dobrý den, rád bych se zeptal na granule Profine. Patří mezi ty lepší? Děkuji moc za informaci.

granule Profine

(Patrik, 2. 8. 2017 20:40)

Dobrý den, rád bych se zeptal na granule Profine. Patří mezi ty lepší? Děkuji moc za informaci.

KONZERVACE

(Milena, 14. 7. 2017 16:25)

Prosím nevíte jakým způsobem jsou konzervované TASTE OD THE WILD jestli tam není ani kapka BHA a BHT ?

Re: KONZERVACE

(Mitkocicku, 26. 7. 2017 23:45)

Dobrý den, jistotu nikdo nemá, rozbory jsou drahé ;-) Pokud Vám na tom moc záleží, doporučuji hledat krmivo vyrobené ve vlastní továrně z čerstvých surovin (tj. bez mouček) a bez ryb, pokud není továrna u jejich zdroje. Protože konzervanty, které se do nich mohou dávat, jsou nebezpečnější než BHA a BHT. Krmivo TOTW je hodně osvědčené. I když nemá moc masa, tak bych se ho nebála. Za tu cenu nevím o ničem lepším ;-)

Fitmin Cat Purity

(Jaja, 26. 7. 2017 21:59)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je krmivo Fitmin Cat Purity dost kvalitní. Za týden budeme mít koťátko Ragdoll a ráda bych pro něj co nejlepší stravu. Pokud není vhodné, doporučíte něco lepšího? Děkuji

Re: Fitmin Cat Purity

(Mitkocicku, 26. 7. 2017 23:37)

Dobrý den, o Fitminu se hodně mluví v souvislosti s chemickou konzervací, která mu kazí pověst. Ale je to věc, do které nikdo nevidí a může se vyskytovat i u výrobců, kteří se chlubí přírodní konzervací, i když v menší míře.

Granule pro kočky Genesis Pure Canada

(Zuza, 14. 7. 2017 20:31)

Dobrý den,
máte někdo zkušenost s těmito granulemi a jaké jsou co se týče kvality?
děkuji.

Re: Granule pro kočky Genesis Pure Canada

(Mitkocicku, 26. 7. 2017 23:30)

Dobrý den, moje kočky neměly dobré zažívání. Nevím, čím to je, jinak by se mi tyto granulky líbily. Ale pokud přeučujete z něčeho nekvalitního, tak stojí za vyzkoušení.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA