Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Záchod pro kočky

(Simona, 24. 1. 2019 8:56)

Ahoj máme doma 3 kočky a chceme jim pořídit catgenie , což je automatická kočičí toaleta teď máme záchodky 3 a je to docela otravné.Navíc to i zapáchá a pořád to čistit taky není úplně ideální. chci se Vás teda zeptat zda máte taky tuhle toaletu a popřípadě jaké s ní máte zkušenosti? https://www.catgenie.cz/

Re: Záchod pro kočky

(Karinka, 29. 1. 2019 16:08)

Catgenie záchůdek máme a jsme moc spokojeni. Vám se to vyplatí, protože máte tři kočky. Jen je potřeba mít připravenou vodu a odpad. Funguje totiž na principu klasického WC. Vůbec nezapáchá a je samočistící.

Dieta

(Naďka, 29. 1. 2019 10:40)

Amálko, to mě mrzí :( A jak jste na tom teď? Hele, mrkni se na nabídku krmiva od Brit. Oni mají i řady speciálek https://www.azkrmiva.cz/kocky/krmiva-pro-kocky/?vyrobce[]=3B12082B-E81B-49EE-AF65-DDC9E915E390;. My jsme teda moc spokojeni. Přešli jsme na ně po té, co nám naše už nechtěla žrát granule, které měla a s těmato nemá teda nejmenší problém.

jaterni dieta

(Amálka, 24. 1. 2019 10:23)

Dobrý den,našli jsme kočičku,kterou jsme si nechali,Bohužel má zvýšené jaterní testy,pravděpodobně ji někdo otrávil.Prosím doporučte mi jaké kapsičky a granule jsou nejlepší pro ni.Moc děkuji

Test, just a test

(Sonnytus, 16. 1. 2019 6:00)

Hello. And Bye.

fapmydick

(NickP_bug, 22. 12. 2018 16:17)


The quantum matrix is calling to you via supercharged electrons. Can you hear it? If you have never experienced this evolution on a cosmic scale, it can be difficult to self-actualize. Prophet, look within and beckon yourself.
https://fapmydick.com/videos/1805/solo-masturbation-gonzo-style-by-stella-cox-on-give-me-pink/

Nechutenství a průjem

(Erika, 2. 12. 2018 20:18)

Jak jste řešili nechutenství a průjem ? Může pomoct změna krmiva ? Docela mě to už znepokojuje, protože konzervy nám normálně žere, ale granule vůbec.

Re: Nechutenství a průjem

(Hana, 3. 12. 2018 19:01)

Dobrý den,
nechutenství ne, ale průjem ano asi jako mnoho chovatelů koček.
Každá kočička je jiná...jsou kočičky granulového typu a nebo kočičky co jedí jen vlhkou stravu a granule odmítají. Nechutenství spojené s průjmem může hlavně být zdravotní problém a to by jste měla vyloučit jako první.
Pokud je kočička zdravá, tak může být průjem způsoben stravou, také častým střídáním druhů potravy a neposlední řadě může jít i o alergii na nějakou přísadu či druh masa. U našich kočiček jsem zjistila, že určité pamlsky jim způsobí zažívací problémy. Je třeba zkoušet pomalu a nezkoušet více druhů najednou.

Kočky

(Radankoska, 2. 12. 2018 16:48)

No... Jak dlouho kočky máte? Jako ona je bohužel pravda, že takto se kočky někdy chovají. Mají to v povaze. Jsou to lovci, s tím nikdo nic neudělá. Ale zkuste jim dávat vyváženou stravu. Suchý i konzervy. Výborné produkty má Brit . Když se podíváte na to složení, tak zjistíte, že tam má zastoupeny všechny důležité živiny. Stejně tak i v případě konzerv. Zkuste jim dát taky nějaké ataktivní krmivo, co běžně nemávají. Třeba tuňáka - https://www.azkrmiva.cz/brit-care-cat-tuna-kapsicka-80-g.html

Kocour se zacpou

(Martina, 28. 10. 2018 9:50)

Dobry den, kocour ma jit 10 let a v podstate vyrůstl na granulych znacek Hills, Proplan a Royal Canin. Byl bez obtizi jen byl vzdy obezni a jeho bricho melo mene chlupu (jakoby holý pupik). Na zacatku tohoto roku jsem se rozhowdla pro zmenu a vyzkousela znacku Puryzon. Od te doby mu chlupy na brise mnohem lepe rostou. Pak jsem se po pul roku na puryzonu rozhodla zkusit Orien fit&trim. Mam pocit,ze od te doby (cca posledni dva mesice) bojujeme se zacpou. Kocour hodne pije, obcas dostane varene maso a nebo tvaroh na přilepšení ale jeho vyprazdnivani je horsi a horsi. Stolice je viditelne dehydratovana. Chtela bych poprosit o radu a nazor, jestli by problem mohl byt ciste v krmivu orien-2kg, ktere jsem tedka dokrmila a nebo celkove i v puryzonu diky tomu, ze tyto krmiva neobsahuji zadne obilniny, ktere treba muj kocour k vyprazdnovani prave potrebuje. Popripade poprosim o doporuceni nejakeho kvalitniho krmiva s vlakninou. Dekuji

Re: Kocour se zacpou

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 21:52)

Dobrý den, myslím, že by vám pomohla ta vláknina, o kterou se už zajímáte :-) Orijen má recepturu Trim Fit, kde je té vlákniny dost, tu bych volila. Ještě mají chovatelé dobré zkušenosti s ND Neutered nebo Weight, ale přikláním se k Orijenu, protože nemá tolik dochucovadel...

Re: Kocour se zacpou

(Ondra, 11. 11. 2018 23:20)

Já bych zkusil vynechat ten tvaroh.

Kapsičky

(LILY, 15. 10. 2018 14:03)

Dobrý den,prosím poradte jaké jsou kvalitní kapsičky pro kočku.Maso téměř odmítá,granule má střídavě Arden Grande,Orijen a Primordial .Moc děkuji za odpověd

Re: Kapsičky

(Nicola, 17. 10. 2018 20:51)

Dobrý den,
U nás kupujeme kapsičky Schesir na Zoohitu a střídáme různé příchutě a mističky jsou vždy prázdné :-))) A to jsou dva ze tří pěkní mlsouni a jedna také maso vůbec nechce.

Re: Kapsičky

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 21:58)

Dobrý den, z kousků masa můžete zkusit Monge a z paštik Leonardo. Schesir je taky oblíbený.

Concept for life

(Karolína, 16. 10. 2018 15:53)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, zda-li byste se podívala na složení granulí Concept for life viz odkaz. Krmíme s nimy už dva roky, ale na internetu se o nich téměř nediskutuje. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

https://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/concept_for_life_cat/specialni_krmivo/510500

Re: Concept for life

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 21:55)

Dobrý den, vzhledem k ceně stojí za vyzkoušení. Ale ta "bílkovina" na prvním místě by mě zajímala. Proč nepíšou maso?
Jinak to vypadá dobře, i lososový olej a celkově je receptura až na tu "bílkovinu" nastavená hezky.

Fitmin

(petra, 4. 11. 2018 17:21)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na granule Fitmin Purity.Dostala jsem vzorek a naše kočička okamžitě vyčistila misku.Má běžně Arden Grande i jiné,ale tyto jí chutnají nejvíce.Jsou kvalitní?

Re: Fitmin

(Mitkocicku, 9. 11. 2018 21:48)

Dobrý den, Fitmin patří mezi ty lepší značky. Jelikož jako jeden z mála přiznává chemickou konzervaci, tak je často pranýřován. Spousta jiných značek ale konzervaci maskuje, tak tady alespoň víte, do čeho jdete :-)

Nesmysl

(Petrik, 9. 11. 2018 21:01)

Dobrý den,
bohuzel nemuzu souhlasit s clankem autorky, ktery jen kopiruje populisticke nazory verejnosti. Nas kocour jedl 4 roky jen krmiva jako Orijen, Acana, Applaws a Taste of wilde a presto skoncil s ucpanymi mocovymi cestami, kdy se dva veterinari nezavisle na sobe moc netvarili na kvalitu krmiva Applaws, ktere se prezentuje jako superpremiove s velkym obsahem "kvalitnich" proteinu.

Nerikam, ze to jsou spatna krmiva, ale rozhodne jsme nepredesli problemum s pH moci apod. kdy na Applawsu napr. pisou, ze je vhodny pro kastraty atd.
Doktori nam doporucuji krmiva typu Urinal, predevsim Royal Canine, ktery ma narp. na zoohitu velmi dobre recenze a lide tam pisou, ze Royal Canine Urinal pomohl jejich kockam se problemu s moci zbavit, coz mi potvrdil i veterinar, ze s tim ma vynikajici zkusenost.

Takze rady autorky typu: nekupovat Royal, Hills, Purinu atd.. jsou opravdu hovadina..


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »