Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Gimpet

(Mitkocicku, 28. 8. 2015 16:09)

Dobrý den, jsou v pořádku. Voda psaná ve složení by měl být podle jednoho zdejšího přispěvatele vývar :) Čisté masíčko :)

Tak sem tu znovu jak jsem slíbila

(Šárka Zitová, 24. 8. 2015 18:13)

Ptala jsem se pána co dané konzervy a steliva vyráběl.Dělal ředitele fabriky.Ptala jsem se ho jak to v těchto továrnách na kočičí konzervy funguje.To co v těchto továrnách řeší jako prvotní,je co do toho dát aby to kočky sežrali.Tedy ne, aby to pro ně bylo nejzdravější,ale aby to svinstvo co do nich dávají vůbec snědli.Přirovnal to k párkům,párek nám chutná,ale maso to není a zdravé to pro nás také není.Ještě to funguje tak,že na jedné lince jede jeden druh konzervy .A tento druh konzervy má třeba deset i více obalů,protože se vyrábějí pro různé firmy a obchodní řetězce.U každého se prodávají samozřejmě za jinou cenu.Proto máme tolik druhů konzerv pro zvířata,ale v naprosté většině je jedno a to samé.Stejné to je i u steliv jeden druh deset obalů.Jistě jsou i kvalitní konzervy ,kde je třeba i 75-80 procent masa a nejsou to kůže a živočišný odpad.Ale ty jsou cenově tak jinde,že se spíš vyplatí koupit maso zmrazit rozmrazit (kuli parazitům) a dát syrové nebo vařené.Vysvětloval mi,že co se týče konzerv něco stojí obal ,potisk ,reklama,marže obchodu a daně státu,takže co se týče obsahu levných konzerv jediná jejich výhoda je v tom,že zvíře okamžitě nezabijí.Co se týče kvalitních konzerv připočítává se toto všechno k ceně použitých surovin.A čím krmí svá zvířata onen pán,světe div se,ale jen tím co jim sám uvaří.Konzervy nepoužívá,oni vlastně nejsou konzervy zdravé pro lidi,tak proč by měli být zdravé pro kočky.....Jestli chcete tak tenhle jeho názor někam přepište nebo připíchněte,aby se neztratil v konverzaci.Myslím,že je dostatečně šokující a mě osobně docela probral,cokoliv jiného než levnou konzervu nebo středně drahou značku bez kvality.

Re: Tak sem tu znovu jak jsem slíbila

(Mitkocicku, 26. 8. 2015 17:57)

Dobrý den, děkuji za příspěvek, tomu, co zde píšete, věřím. Vím, že se různé značky vyrábí v jedné továrně, je to zřejmě výhodnější, než si stavět vlastní továrnu :)
Co se týče přístupu, jak to udělat, aby to ta kočka snědla a hned neumřela, věřím, že je to tak u většiny výrobců a zejména těch velkých. Slyšela jsem, že není možné kvalitní krmiva vyrábět ve velkých objemech, protože na to není dostatek kvalitních surovin.
Proto, i když to někomu připadá směšné, se tak babráme ve složení a hledáme zkušenosti kočkařů, kteří měli tu odvahu krmivo koupit před námi a vyzkoušet na vlastních kočičkách, jestli je kvalitní - jestli kočičky nemají průjem nebo nezvracejí, jakou mají srst a jestli nemají močové kamínky. Je to těžké. Na internetu se neustále diskutuje o tom, jak kočičky prospívají po tom kterém krmivu.
Osobně ani nekupuji paštiky, chci vidět, co je uvnitř. A když jsou uvnitř vnitřnosti, chci vidět jejich kousky. Pravda je, že ty pěkně masové konzervičky jsou pekelně drahé (když má někdo více koček jako já), takže radši koupím kus masa a ty drahé konzervy mají jen na zpestření.
Když vezmu odhadem nějaké náklady na výrobu a prodej, je jasné, že kapsička za deset kaček (nebo někdy i za šest) nemůže být dobrá. A často po nich kočky zvracejí apod. Ona se nekvalita vždycky pozná - buď hned nebo po nějaké době :-/

značka Dein Bestes z drogerie DM

(Anna, 20. 8. 2015 9:39)

Dobrý den,
díky za velmi srozumitelné stránky plné užitečných rad. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu koťátkům kupovat vaničky značky Dein Bestes z DM? Obsahují 50 procent masa, což mě překvapilo. Moc děkuji za informaci.

Re: značka Dein Bestes z drogerie DM

(Mitkocicku, 21. 8. 2015 10:55)

Dobrý den, můžete mi, prosím, napsat přesně složení? Na internetu to není a nevím, kdy se dostanu do drogerie.

Re: Re: značka Dein Bestes z drogerie DM

(Anna, 24. 8. 2015 21:08)

Dobrý den, děkuju za odpověď. Zde je složení:
maso a vedlejší výrobky živočišného původu (50 % kuřecí maso), obilniny, minerální látky, inulin (0,1%).

Děkuji moc za reakci, co si o daném složení myslíte.

Re: Re: Re: značka Dein Bestes z drogerie DM

(Mitkocicku, 26. 8. 2015 17:42)

Dobrý den, když vidím ve složení vedlejší produkty a v závorce není rozepsáno, o co přesně se jedná tak, aby to dohromady dalo 100 %, tak krmivo nekupuji. Můžou to být totiž i vnitřnosti, které nám nevadí, ale jelikož se výrobce zbývajícími 50 procenty nechlubí, spíše tipuji odpad. Obiloviny také nejsou přesně určeny. Za mě ne. Ale zase z toho, co se dá běžně koupit, to bude nejlepší :)

Purina ONE

(Kamila, 21. 8. 2015 23:58)

Dobrý den,
velmi by mě zajímal Váš názor na granule pro koťata značky Purina ONE, nerada bych svemu zlatíčku nějak ubližovala.
Děkuji

Re: Purina ONE

(Mitkocicku, 26. 8. 2015 17:39)

Dobrý den, myslím, že už tu ten dotaz byl. Když bych narychlo potřebovala uspokojit hlad kočičky, tak bych ho v marketu koupila, jinak ne :-/

Krmivo pro venkovní kočku

(Klára, 21. 8. 2015 12:02)

Dobrý den,
díky za náhled na krmiva a názor. S kočkami "dělám" dlouhodobě, několik let spolupracuji s útulkem (depozituji apod.), takže přehled jsem jakýs takýs měla, nicméně neuškodí další názor a přehledné rozdělení granulí, byť v něčem bych nebyla tak rigidní :-)
Chtěla bych jen druhý názor, jestli mohu poprosit. Pořídili jsme na statek (resp. polorozbořený barák s pozemkem, kde nebydlíme, jezdíme cca jednou týdně) kočičku, která je totálně nekontaktní - prostě pokud nechci chytat do sklopce, nechytím ji. To jsme věděli, s tím jsme si ji z útulku brali, zkrátka myšilovka. Kočička je milá, v baráčku se zdržuje, myši loví. Samozřejmě má neustálý přístup k lavoru granulí - a to je právě má otázka, omlouvám se za obšírnost: Protože vím, že čičinu nechytím (resp. ne snadno), ráda bych jí dopřála "něco pro zdraví". Prozatím řeším poctivou dávkou vitaminových vloček od Gimpetu do konzervičky, kterou kočka dostane vždy, když přijedeme (i proto, aby se přišla ukázat - už se naučila). Krmím Ontariem (ráda bych i kvalitnější, ale i v sousedních baráčcích žijí kočky, které k nám dovnitř szř na žvanec taky zajdou - a nechci zase krmit půl vsi superkvalitním = drahým krmivem, to si bohužel dovolit nemůžu :-( ), když přijedeme, krom konzervy máme většinou i syrové přemražené maso. Občas sardinku, když potřebuju zakamuflit odčervovací pastu. Nicméně co ještě do žrádla dodat, aby kočka byla silnější? Naposled měla trochu rýmu. Jinak z "našeho" útulku jsem si ji brala kastrovanou, odčervenou, očkovanou, na to, v jakém stavu přišla, v podstatě zdravou.
Máte prosím nějaký tip třeba na jednorázovou "vitaminovou bombu", něco, co by kočku nadopovalo před podzimem/zimou, abych ji pak nelovila na půdě do sklopce, kdyby začala scházet? Bude to její první zima, tak mám obavy. Díky!

Re: Krmivo pro venkovní kočku

(Mitkocicku, 21. 8. 2015 16:55)

Dobrý den, děkuji za dotaz :) Nejspíš bych kočičce zkusila dát játra, tučné ryby a vitamínovou pastu od Gimpetu. Existují i pasty na zotavení, např. Calopet. Místo tučných rybiček vcelku se dá koupit i rybí nebo lněný olej. Jinak si myslím, že krmíte vzorně. Je jasné, že pokud krmíte i cizí kočičky, tak nemůžete tak moc investovat do granulek :)
Pokud jde o rýmu, zkuste popřemýšlet o česneku, funguje velmi dobře. Prodávají se i česnekové tablety přímo pro kočičky. Samozřejmě že to chce zvolit rozumné dávkování ;)

Re: Re: Krmivo pro venkovní kočku

(Klára, 22. 8. 2015 13:40)

Dobré sobotní časné odpoledne,
mockrát děkuji za odpověď. Vidíte, česnekové tabletky! Na ty jsem úplně zapomněla, přitom je to asi 2 roky, co jsem je kupovala potulkám u bývalého domu, právě před zimou... Takže mockrát děkuji za připomenutí! O Calopetu už jsem také slyšela, ale zušenost nemám, rozhodně vyzkouším.
Játra dávám také, kuřecí - součást oněch mňamek přemraženého masa :-) Vlastně dávám hlavně kuřecí stehenní řízky, játra a žaludky. Jak se zdá, je to vždycky pochoutka (kočička si je vždycky krásně a bez námahy "uloví" ve svém "talířku" a odběhne opodál sežrat).
Díky ještě jednou za veškeré rady a krásný víkend přeji!

Almo nature

(Lili, 20. 8. 2015 15:18)

Dobrý den, patří granule a kapsičky značky Almo Nature mezi kvalitní krmiva? Děkuji.

Re: Almo nature

(Mitkocicku, 21. 8. 2015 10:50)

Dobrý den, řekla bych, že ano. Ale je pravda, že granulky této značky jsou poněkud drahé, takže ani nevím o nikom, kdo touto značkou krmí. Ale kapsičky jsou určitě skvělé, máme vyzkoušeno :)

Odbleseni

(Marie Jiruskova, 21. 8. 2015 0:53)

Prosím, poradte mi, čím nejlépe odblesit tříměsíční koťata.

Re: Odbleseni

(Mitkocicku, 21. 8. 2015 10:48)

Dobrý den, použila bych sprej Bolfo, např. zde: http://www.svetkocicek.cz/chovatelske-potreby-pro-kocky-a-psy/bolfo-spray-250-ml/

First Mate

(Jirušková Marie, 19. 8. 2015 21:19)

Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi First Mate classic cat 25kg balení a mezi menšími baleními First Mate. Asi bláhově jsem se domnívala, že je to obdobné složení.

Koťátko se zažívacími problémy

(Míša, 18. 8. 2015 11:58)

Dobrý den, moje malé koťátko má evidentně velmi citlivé zažívání. U doktora už jsme samozřejmě byli a velmi mu pomohly speciální kapsičky pro kočičky se zažívacími problémy. Může koťátko jíst trvale tuto stravu místo kotěcích granulí a kapsiček? Nechci do něj neustále cpát prášky. Díky za názory. :)

Re: Koťátko se zažívacími problémy

(Mitkocicku, 18. 8. 2015 15:46)

Dobrý den, záleží na tom, jaké speciální kapsičky to jsou. Ale pokud mají přidané vitamíny (musejí být označené jako kompletní krmivo), tak by neměl být problém.
Když mi napíšete složení nebo aspoň název kapsičky, tak budu vědět víc ;-)

Krmivo royal canin

(Lucie, 17. 8. 2015 14:45)

Dobrý den,
Je mi velice divné,že řadíte krmivo jako nekvalitní.Já si naopak myslím,že rc patří mezi ty kvalitnější....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »