Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Annamaet Feline

(Vendula, 7. 1. 2016 14:53)

Dobrý den. Velice ráda bych Vás požádala o Váš názor na granule Annamaet Feline (http://www.annamaet.eu/cs/krmivo-pro-kocky). Koupila jsem naší skoro dospělé kočičce (8 měsíců) tyto granule a až na to, že to jsou trochu větší kroužky (než třeba Farmina N&D nebo Apllaws), tak jí chutnají. Předem děkuji za Váš názor. Vendula

Re: Annamaet Feline

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:12)

Dobrý den, toto krmivo není moc známé, ale myslím, že s ním chybu určitě neuděláte :)

Prosba o radu....

(Teja, 24. 12. 2015 15:38)

Dobrý den, chtěla bych Vas poprosit o radu...:) Jake granulky jsou nejvhodnejsi pro devitimesicni kastrovanou venkovanku?? Do ted jsme krmili Friskies a jak jsem prave zjistila, nejlepsi volba to nebyla....Děkuji :)

Re: Prosba o radu....

(Lucie, 5. 1. 2016 14:11)

Dobrý den, mám doma stejně starou venkovanku :-) a snažím se střídat kupované syrové maso (kousek hovězího, ledvinky) s kupovanými. Syrové NEKRÁJENÉ maso kočkám čistí zuby, i v 9 měsících se s tím už dobře popere. z konzerv jí pak dávám Animonda Carny, doplňuji granulemi Taste of the Wild.

Re: Re: Prosba o radu....

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:11)

Dobrý den, krmíte ukázkově :)

Re: Prosba o radu....

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:05)

Dobrý den, vybírejte granulky takové, aby na prvním místě bylo uvedené maso a aby neobsahovaly pšenici a kukuřici. Mezi ty nejlepší patří např. Applaws.

S tím výběrem značek...

(Luděk, 25. 12. 2015 19:49)

Já mám pětiměsíční kotě a krmíme ho kapsyčkama a granulema z Tesca. Nejvíc jí chutnají Friskies. Je zdravá až hyperaktivní , hov..ka jedno jak druhé kožíšek lesklý hladký . Jediné co se nedaří jí naučit jí pít vodu, smícháme jí vodu s mlekem. Bratranec má víc koček a ty jedí s psama konzervy z jedné mísy. Neříkám když budu mít výstavní kočku tak asi budu značku pečlivě vybírat ale když jsem byl malý (před 40.lety) tak kočky a psy dostávali zbytky od oběda a nevim že by někdy byly nemocné.

Re: S tím výběrem značek...

(Lucie, 5. 1. 2016 14:05)

No, právě, nevíte, že by kočky byly nemocné. A kolika let se dožily? A jak často jste se jim díval do tlamy, zda měly zdravé zuby? A co jejich ho..ka? :-) Kvalitní krmiva nekupuji pro to, abych s kočkou chodila na výstavu, ale proto, aby moje kočka byla zdravá a byla tu se mnou co nejdéle. Není nic horšího, než pak litovat, když kočičce odejdou ledviny nebo trpí jinak kvůli tomu, že jsme chtěli ušetřit. S Tescem zkušenost nemám, ale na internetových obchodech jsou ceny nízké a kvalita vysoká (stačí kouknout na heureka.cz)

Re: Re: S tím výběrem značek...

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:10)

Nemůžu než souhlasit :)

Re: S tím výběrem značek...

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:08)

Děkuji za názor :) Svoji roli hraje také genetika. Dnes se opečovávané kočičky dožívají i dvaceti let, což zase dříve nebývalo ;)

Purina One

(Matýsek 5, 1. 1. 2016 14:54)

My krmíme Purina One a jsme velice spokojené. Kočičí slav se velice zlepšil. Před kastrací jsme používali Wiskats a musím říci, že Matýskovi ani tolik nechutnali jako ted Purina. Zlepšila se srst i stolice. jako panička jsem spokojená. :)

Re: Purina One

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:09)

Dobrý den, Purina je samozřejmě lepší než Whiskas. V běžných obchodech se dá málokdy sehnat něco opravdu dobrého...

hild C/D nebo firstmate

(Martin, 7. 12. 2015 10:14)

Dobrý den,
chci se jen zeptat, můj kocour má opakovaně problémy s zánětem močáku. Původně kdysi dávno měl Royal Canin, ale to je předražený odpad, ale problémy neměl. Pak dlooooouho jedl Chicopee, které kupodivu nikdo nikde nedoporučuje, ale složením bylo papírově velmi dobré a žádné problém kocour po něm taky neměl (cca 4 roky bez potíží). Pak jsem bohužel koupit Animonda a problémy se vrátili. Veterinářka mi dala Hills, protože RC jsem odmítl. Ptal jsem se ji, jestli je možnost třeba Firstmate pro kočky s močovými problémy a odpověděla, že by byly lepší veterinární granule, takže Hills. Máte stejný názor?

Re: hild C/D nebo firstmate

(Mitkocicku, 7. 12. 2015 18:30)

Dobrý den, já se veterinárním granulím vyhýbám, maximálně bych je použila jen přechodně, než se situace zlepší a potom rychle k něčemu kvalitnímu. Veterinární granule většinou potlačí jeden problém a další pak "vylezou" na povrch, takže za mě určitě Firstmate ;)

Hill's prescription diet feline i/d

(agatha, 22. 11. 2015 16:37)

Dobrý den,mám přes rok kočičku(3-4roky) z útulku, má chronické zánětlivé onemocnění střev, dostává 2x týdně 1/4 prednisonu, má od lékaře předepsanou dietu Hills i/d. Přilepšujeme ji kapsičkami Gold nebo Felix. Zažívání se upravilo, má normální stolici.Přečetla jsem si o vet dietách a mám otázku, zda bych mohla zkusit jiné kvalitní granule. A jaké. Děkuji za odpověď.

Re: Hill's prescription diet feline i/d

(Mitkocicku, 22. 11. 2015 20:07)

Dobrý den, místo veterinárních diet se často používá Firstmate nebo také Taste of the Wild (ten obsahuje i probiotika, která by mohla na střevní obtíže pomoct). Vyzkoušet to můžete. Na začátku třeba jen přimíchat k dietě a pak uvidíte, jestli to prospívá ;) Ty kapsičky bych ale vynechala, není to zrovna kvalita. Pokud chcete něčím přilepšit, vyberte čisté masíčko bez omáčky (takové masíčko, abyste viděla i vlákna). Z kapsiček, které obsahují něco prospěšného na trávení, je dobrá značka Monge. Budu ráda, když se ozvete, jak dopadla změna krmiva :)

Granule pro kotě

(Luboš, 17. 11. 2015 13:13)

Dobrý den, máme doma 3 měsíční kotě, na internetu jsem prostudoval řadu diskuzních fór i eshopů, abych si udělal obrázek, čím správě kotě krmit, aby prospívalo. Zvažoval jsem především dvě varianty Orijen a Applaws, na které jsem našel nejlepší recenze. Kotě bylo u původních majitelů krmeno Brit Carem, já bych mu však chtěl dopřát ještě něco lepšího. Na eshopu jsem našel ještě jednu značku, která mě složením zaujala, žádné reference k ní jsem však nenašel. Jedná se o značku MAC´s.

Složení granulí pro koťata: drůbež (50%, z toho 38% drůbeží moučka, 12% drůbeží tuk), bramborové vločky (12%), hrášek (11%), sladké brambory (11%), krevety (5%), olej z norského lososa (2,4%), kvasnice, celulóza, brusinky (celé, sušené 1,5%), horská bylinná směs (1%), stopové prvky, vitaminová směs, FOS, Spirulina, Yucca Schidigera, taurin, L-karnitin, zelená pyskatá mušle

Máte s touto značkou zkušenosti? Líbí se mi také konzervy od stejné značky. Plánoval jsem totiž kotě krmit kombinací kvalitních granulí a syrového masa. Bohužel syrové maso kotě nepozře, proto jsem hledal nejlepší konzervy s největším obsahem masa a tyto se mi podle obsahu složení líbily.

Re: Granule pro kotě

(Mitkocicku, 22. 11. 2015 19:59)

Dobrý den, tato značka se mi líbí, ale mým kočkám už méně (krmivo nezachutnalo). Applaws i Orijen budou bez problémů (max. u Orijen by mohl být problém s chutností). Kombinace granulek a konzerviček je ideální :)

Čím krmit??

(Lenka, 8. 11. 2015 22:43)

Dobrý den, mám 1,5 letého kocourka a 9 měsíční kočičku. Kocourka jsem krmila granulemi Applaws, když přišla kočička, přešla jsem na granule Taste od the Wild, protože kočička byla ještě kotě a byla na ně zvyklá. Co kočička přišla, objevily se problémy s krví ve stolici a to u obou dvou. Myslela jsem, že to bude stravou, tak jsem se vrátila k Applaws, jenže krev nezmizela. Dala jsem několik několik tisíc za opakované rozbory stolice, ale dle těchto rozborů jsou kočky naprosto v pořádku. Na radu veterináře už 2 měsíce krmím granulemi Vet Life cat UltraHypo. I když už se to výrazně zlepšilo, ve stolice krev stále občas je. Proto bych ráda zkusila přejít na další krmivo. Mohla byste mi poradit, čím krmit dál? Rozhoduji se mezi granulemi Natural and Delicious a Firstmate. Souhlasíte nebo byste volila něco úplně jiného?Děkuji za jakoukoliv radu. Lenka

Re: Čím krmit??

(Mitkocicku, 9. 11. 2015 17:06)

Dobrý den, změnu krmiva zkusit můžete, ale pokud už jste zkusila jedny ze špičkových značek, tak si myslím, že se nic nezmění. Spíš bych zkusila probiotika pro kočky. Je možné, že to bude ze stresu ze změny (nová kočka, změna prostředí), takže bych možná vyzkoušela i nějaké tabletky na uklidnění. Prodává se spousta "přírodních" přípravků. Přeji úspěšné vyřešení problému!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »