Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Krmivo pro klouby

(Mitkocicku, 8. 3. 2016 11:50)

Dobrý den, k tomu bych měla několik dotazů: Jaké je hlavní krmivo, které kočička dostává? Dáváte kočičce také mléčné produkty (zejména tavený sýr) či uzeniny? Přikrmujete syrovým masem? Má kočička fontánku případně přístup k tekoucí vodě?
To je vše důležité pro zjištění příčiny onemocnění.
Kloubní výživu obsahují i kvalitnější krmiva než je RC (to, co Vám RC dá, Vám zase ubere jinde).
Jinak předběžně doporučuji krmivo FirstMate.

Re: Re: Krmivo pro klouby

(Honza, 10. 3. 2016 20:51)

Dobrý den,

Díky za reakci.

Hlavní potravou jsou běžně dostupné granule a kapsičky: Perfect Fit Sterile, Purina One Steril cat, Felix, Whiskas, Sheba. Mléčné výrobky ani uzeniny kočičkám nedávám. V minulosti občas lipánka, ale to je přibližně před 3 roky. A syrové maso jsem zkoušel (losos, hovězí), ale to nechtějí. Občas si uloví myš. Přístup k tekoucí vodě nemají. Pouze misku s vodou, případně vodu dešťovou venku. Pokud by je fontánka donutila víc pít, tak bych ji určitě pořídil.

Re: Re: Re: Krmivo pro klouby

(Mitkocicku, 11. 3. 2016 11:32)

Dobrý den, v tom případě bych doporučila přejít na granule s kloubní podporou a probiotiky (např. Jaguar). Nedostatek enzymů totiž může k nemoci také přispívat a pokud odmítá syrové maso, je potřeba to někde nahradit - myslím, že probiotika ten úkol zvládnou.
K tomu bych pořídila fontánku. Drtivou většinu koček úžasně motivuje k pití :)

Re: Re: Re: Re: Krmivo pro klouby

(Honza, 11. 3. 2016 20:14)

Díky za radu. Vyzkouším to.

Trvanlivost krmiva

(Katka, 5. 3. 2016 22:36)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho je nutné granulky po otevření obvykle spotřebovat? Máme jen jednu kočičku (4měsíční mainskou mývalí) a velká balení opravdu vycházejí cenově líp, ale obávám se, že je kočka nespotřebuje

Re: Trvanlivost krmiva

(Mitkocicku, 8. 3. 2016 12:22)

Dobrý den, je vhodné granulky spotřebovat do 3 měsíců, ale znám i případy, kdy balení zůstává otevřené mnohem delší dobu ;) Pořiďte si dózy a pytel do nich rozdělte, tak vydrží granulky déle :)

Granule

(LenkaR, 27. 2. 2016 19:30)

Mám pětiměsíčního kocourka britské kočky (žije pouze v bytě). Které z těchto granulí považujete za nejlepší: Firstmate, Leonardo, Essential Foods, Taste of the Wilde, nebo Calibra? Nebo mám zůstat o Royal Canin, kterými krmila původní majitelka? Kocourek dostává kapsičky Leonardo a Acana + 2x do týdně přemražené hovězí maso.
Chci mu dopřát to nejlepší. Děkuji za odpověď

Re: Granule

(Mitkocicku, 8. 3. 2016 11:58)

Dobrý den, nejlepší je podle mě FirstMate, ale můžete ty značky, které zmiňujete, klidně střídat :) Současné receptury Calibra nejsou na tak vysoké úrovni. Royal Canin bych docela jistě vyřadila, zkušenosti s touto značkou jsou čím dál horší :(
Jinak krmíte vzorně :)

Concept for life

(Adriana, 24. 2. 2016 12:38)

Dobrý den, do které skupiny granulí by se dali zařadit Concept for life? Objednala jsem je své číče. Předem díky za odpověď :)

Re: Concept for life

(Mitkocicku, 8. 3. 2016 11:52)

Dobrý den, zařadila bych toto krmivo spíše do těch lepších. Vadí mi, že ve složení nevidím maso ale jen "bílkovinu".

Kocka a granule

(Lenka, 8. 2. 2016 23:40)

Dobry den, mam 2 britske kocky, jedna ma 4 roky a druha 4 mesice. Davam jim granule Calibra, obcas premrazene hovezi maso, varene kureci a nejake kapsicky. Tyto granule ve vasem seznamu nejsou. Muzu se zeptat, kam byste je zaradila? A jeste mam problem, ze si navzajem zerou svoje granule, mala ma samozrejme pro kotatka a velka pro dospele kocky. Snazim se jim tu misku vzit a dat jim ji jen obcas a u krmeni je hlidam. Samozrejme, kdyz jsem v praci, tak maji granulky k dispozici, takze si je ji navzajem. A mala obcas dela to, ze u misky hrabe, tak to vubec nechapu :-). Dekuji za odpověď.

Re: Kocka a granule

(Mitkocicku, 16. 2. 2016 17:37)

Dobrý den, granule Calibra obsahují hodně obilovin, proto bych je zařadila spíše do horší kvality. Pokud si navzájem papají granulky, tak volte spíše dospělácké. Koťátku to vadit nebude, ale kotěcí by dospělákovi vadit mohly ;)

Re: Re: Kocka a granule

(Lenka, 22. 2. 2016 23:01)

Dekuji. Koupila jsem kotatku Applaws a to ji moc chutna :-).

Stolice koťátka?

(Hanka, 15. 2. 2016 22:05)

Dobrý den,máme 4,5 měsíční Mainskou mývalí kočičku.Pozvolna jsme přešli z granulek Sanabell (krmila chovatelka) na granulky Applaws pro koťátka.Granulky ji moc chutnají a pije také dostatečně.Na stolici chodí 2-3x denně, ráno má tuhý bobek, ale večer už ho tak tuhý nemá, ale není to každý den.Nejdříve jsem myslela, že je to z konzervičky(podáváme Applaws kuřecí pro koťátka) ale i když je jen na granulkách stává se to také.Čím to může být,jsou granulky Applaws správná volba co se týče kvality?Napadlo mě že by to mohlo být i kvalitou vody(bydlíme v panelákovém bytě).Možná u chovatelky byla jiná voda.Pomohlo by podávat vodu převařenou?Jinak kočička je samozřejmě očkovaná i odčervená.
Moc děkuji za odpověď případnou radu.
Mějte se hezky

Re: Stolice koťátka?

(Mitkocicku, 16. 2. 2016 17:52)

Dobrý den, tak takový problém jsem ještě neřešila. Může to souviset s šarží krmiva - jak jsem už zmínila, přesouvali výrobu, tak zkuste změnit značku a po nějaké době se můžete zase zkusit vrátit k Applaws - nové šarže už jsou prý bez problémů, ale teď v únoru jsou určitě všude ještě ty první šarže - nebo se ptejte po té nejdelší expiraci co existuje ;)
Zkusila bych teď místo Applaws třeba Firstmate nebo např. N&D, je spousta značek, které můžete vyzkoušet :)

Re: Re: Stolice koťátka?

(Hanka, 16. 2. 2016 19:34)

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Expirace balení granulí je 10 měsíc 2017, což se mi zdá OK.Značky které mi doporučujete vůbec neznám a chtěla bych poprosit zda mi můžete doporučit ještě i jiné kvalitní granule pro koťátka.Není to, že by měla průjem, ale prostě o není klasický pevný bobek a tím pádem ji to ušpiní i delší chloupky pod zadečkem.A mohu během takto krátké doby přejít již na další značku krmiva, bude už třetí během měsíce?
Děkuji za ochotu a radu
Hanka

Re: Re: Re: Stolice koťátka?

(Mitkocicku, 19. 2. 2016 13:57)

Dobrý den, z těch známějších bych doporučila Brit nebo Acanu. Pokud je problém, je určitě potřeba krmivo změnit, klidně i třikrát do měsíce ;)

Re: Re: Re: Re: Stolice koťátka?

(Hanka, 19. 2. 2016 16:55)

Dobrý den,
děkuji za pomoc a to i výběrem granulí co se týče i do budoucna.
Již 3.den zkouším kočičce dávat pouze převařenou vodu a krmím stále granulemi Applaws a problém s kašovitou večerní stolicí úplně zmizel.
Tak nevím, zda je to tou vodou nebo jejímu trávicímu traktu to trvalo déle než si na ně zvykla.
Každopádně jsem ráda že problém zmizel.
Mějte se hezky a ještě jednou děkuji

kvalita 7kg balení?

(Markéta, 14. 2. 2016 21:39)

Dobrý den, moc Vás zdravím a děkuji za informace z Vašich stránek. Díky Vám jsem objevila Firstmate pro mého přitoulaného kocourka, kterému bohužel chronicky selhávají ledviny. Díky těmto granulím se ale teď drží a dokonce trochu přibral :-).Mám ale ještě další tři přitoulané kočky. Kočička po sterilizaci hodně přibrala, dávám jí Brit Care Daisy. Další kocour má rád lososa, tak dostává Brit Care Cocco (nevím, zda by nebyl lepší Brit Care Sunny, nebo Carnilove s lososem?)a asi 7 měsíční kočička hamá dost málo. Dávám jí Applaws kuře s lososem, protože pro koťata mi ho nejedla. Hodně ujídá také starší kočičce granule Daisy. Applaws s lososem přidávám na přilepšenou samozřejmě všem(jen tomu nemocnému ne). Jsem ráda, že Brit Care považujete za celkem dobrou kvalitu. Snažím se jim všem opravdu dát to nejlepší, ale bohužel finance mě občas limitují. Nevadí to, pokud jim to takto míchám? Když se podíváte na složení, schvalujete mi výběr? Nebo by jste něco měnila? Občas přidám tuňák paštiku Gourment a kočičí mléko. Chtěla jsem se Vás ještě zeptat, zda jste se nesetkala s tím, že by Vám kočička granule jedla z malého balení např. z 2 kg a ze 7 kg balení ne? Mám tuto zkušenost u Brit Caru, kde ale granule ještě jedí z většího balení, ale viditelně s menší chutí. Bohužel mnohem horší to je u 7kg Applawsu, který prostě nejedí vůbec, a když hned vedle položím granule z malého balení, tak to slupnou hned... Expirace je u všeho v pořádku. Už jen na pohled a vůni je též patrný rozdíl. Granule z velkého balení jsou mnohem světlejší,sušší,na pohmat tlustší...Nevím si s tím moc rady, byla jsem nadšená, že mají kvalitu a že jim chutná, koupím cenově výhodnější velké balení a najednou tohle,...Příště budu asi už kupovat jen 2 kg ..., ale bohužel mi to vyjde vše ještě dráž...Máte nějakou radu? Chci také kontaktovat konkrétního dodavatele, ale asi si moc nepomůžu... Doporučila by jste mi ještě nějaké jiné granule, které by byly vhodné třeba pro všechny moje kočičky? Děkuji Vám moc za brzkou odpověď a za veškeré rady a informace na Vašich stránkách. Mějte se hezky, ať se Vám daří :-).

Re: kvalita 7kg balení?

(Mitkocicku, 16. 2. 2016 17:46)

Dobrý den, jsem ráda, že Vám moje rada přišla vhod :)
Myslím, že jste vybrala dobře - za tu cenu je Brit Care super krmivo. Kombinace s Applaws - myslím, že by snad problém nastat neměl.
Pokud se týká Applaws, tak tam teď měnili továrnu a jak prý přesouvali výrobu, tak to uspěchali. Určitě kontaktujte dodavatele, měli by Vám to vyměnit. My máme teď taky zrovna tu šarži, co moc nechutná, ale kočičky po pár dnech papat naštěstí začaly, takže to neřešíme :)
Jinak už jsem to slyšela mockrát, že když se otevře větší balení, tak to některé kočičky odmítají. To opravdu nevím, čím to je - že by snad dávali chutnější granule do menších pytlíčků? :)
Ty konzervy Gourmet bych dávala minimálně, není to nic extra ;)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »