Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Granule

(Mirek, 12. 4. 2016 16:16)

Dobrý den,
v jaké kvalitě jsou granule pro kočky Purizon Adult kuře & ryba, máte nějaké zkušenosti?
Děkuji moc za odpověď
Mirek

Re: Granule

(Mitkocicku, 13. 4. 2016 17:16)

Chovatelé jimi krmí bez problémů, sama ale zkušenost nemám.

Re: Re: Granule

(Mirek, 19. 5. 2016 11:08)

Děkuji za odpověď.Nyní krmím Taste of the Wild a kočičce moc chutná a dobře prospívá.Chtěl bych druhou značku na občasnou změnu a tak jsem zkusil Applaws, bohužel měla kočička průjmy.Jako další mě zaujala právě značka Purizon, myslíte, že je kvalitně na stejné úrovni aby bylo možno je do budoucna střídat?
Děkuji za ochotu a odpověď Mirek

Re: Re: Re: Granule

(Mitkocicku, 31. 5. 2016 13:24)

Dobrý den, s Purizonem klidně střídejte ;)

Granule pro kočky zn.Feringa

(Nicola, 27. 4. 2016 22:03)

Dobrý den,
narazila jsem na granulky pro kočky značky Feringa. Píšou že jsou bez obilnin. Znáte tuto značku nebo slyšela jste někdy o ní?
Děkuji za odpověď
Nicola

Re: Granule pro kočky zn.Feringa

(Mitkocicku, 17. 5. 2016 15:13)

Dobrý den, podle složení se mi zdá být tato značka dobrá. Zatím jsem tedy neslyšela názory. Zaujal mě ve složení catnip, který tam zřejmě bude na zchutnění ;) Cena odpovídá složení. Můžete vyzkoušet ;)

Granule - přechod z kotěcích na krmivo pro kastráty

(Alena, 19. 4. 2016 20:17)

Dobrý den, mám kočičku 8 měsíců, Whiskas britku, je drobnější, 2,5 kg. Zatím nemrouskala, tak s kadstrací počkáme asi do roka. Dosud jsem ji krmila převážně střídavě granulemi Brit Care I am Crazy kitten a Ontario kitten, což je asi trochu horší, ale složením mi nepřišlo zase tak zlé. Dřív jsem zkoušela i Calibru, ale ta jí moc nechutnala, tak jsme po dojedení už neobjednali. K tomu občas na vylepšení dávám čistě masové konzervy např shiny cat nebo Brit care atd nebo pak kompletní kapsičky - opět Calibra neuspěla, moc jí chutná Gourmet. Přechod na dospělácké granule se nám moc nedaří, kočička je moc nechce, zkusím postupně přisypávat, objednala jsem zatím Nutram pro dospělé pro citlivé kočky, je to dobrá značka? Má pak i pro kastráty, dále mne zaujalo např Arden Grande nebo Leonardo. Je dobré i po kastraci přilepšit kapsičkou či konzervičkou - jakou? Samozřejmě za předpokladu, že ji nebudu překrmovat, vždy beru v potaz že při kapsičce musím ubrat granulí a kapsu má na dva dny. Jinak dáváme už jen pastu proti bezoárům a občas pamlsek Brit care - čisté sušené masíčko, třeba jeden nebo max dva kousky na den, hlavně nyní, když trpí - kapeme kapičky do očí, má poraněnou rohovku. Děkujeme!

Re: Granule - přechod z kotěcích na krmivo pro kastráty

(Mitkocicku, 17. 5. 2016 15:10)

Dobrý den, značky krmiva vybíráte dobře. Jen bych granule neodměřovala. Pouze sledujte, kolik krmiva kočička spotřebuje.
Ohledně kastrace - to určitě poznáte sami. Není důvod s ní spěchat, pokud není v okolí nekastrovaný kocourek ;) Po prvním mrouskání je ideální čas.

Jaké granule

(Kulinka, 13. 4. 2016 19:48)

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu ve výběru granulí. Kocourek - 5 let, kočička - 2 měsíce. Kočičku teprve budeme mít. Kocourek měl vždy misku s granulemi k dispozici po celý den, jedli s ní společně s kočičkou, která nám po nemoci zemřela. Nyní bych potřebovala poradit, které granule pro ně budou nejlepší. Tím, že je kocourek zvyklý mít krmivo k dispozici po celý den, nebude možné ohlídat, aby jedli každý ze své misky, když budu v práci. Je možnost krmiva, které by bylo vhodné pro oba? Případně, co byste mi poradila, jak toto řešit. Kocourek do teď jedl kvůli nemocné kočičce Bosch Cat Sanabelle Urinary, což podle veterináře mohli jíst oba. Kocourek nikdy nemocný nebyl, prospívá. Děkuji za odpověď. Alena

Re: Jaké granule

(Mitkocicku, 17. 5. 2016 15:07)

Dobrý den, zvolila bych granule označené "all life stages" - pro všechny věkové kategorie. Granule "urinary" by neměly ublížit.

Která značka

(Radka, 29. 4. 2016 12:37)

Dobrý den dávám kočce Orijen, ale přečetla jsem si že Eukanuba by měla být ještě lepší, vyhrává už několik let nejlepší test střídavě s Hills a Orijen.. V jednom testu vidím že Orijen ma moc vysoko fosfor g/kg 15,0 oproti Eukanuba jen 5,2 a vysoko Kalcium g/kg 20,0 oproti Eukanuba jen 7,0.. A vysoko protein Orijen 40 oproti 36. Můžete me vysvětlit proč mam tedy zůstat u Orijen a nepřejit na Eukanuba adul (kuře, játra) nebo Top kondition 1+ (kuře, krocan, kukuřice)

Brit Care Crazy

(Petra, 10. 4. 2016 16:00)

Jaký máte prosím názor na Brit Care Crazy I'm kitten. Díky

Re: Brit Care Crazy

(Mitkocicku, 13. 4. 2016 17:16)

Dobrý den, v této cenové kategorii bych je určitě doporučila.

jaké granule?

(123, 17. 3. 2016 13:49)

Dobrý den,
mám kocoura a kočku bengálku. Obě kočky jsou po kastraci, kocour prodělal operaci žaludku, protože sežral šňůrku a po roce další operace kvůli překrmování - struvity. Používala jsem do té doby Acanu a Orijen granule (myslela jsem si, že to nejlepší bude ok, ale veterinář mě vyvedl z omylu) . Po operaci pro obě kočky Royal canin proti ledvinovým kamenům. Chci kočkám granue měnit. Asi není dobré, aby měly stále antistruvitové granule, že? Uvažuji o koupi Applaws, ale bojím se opět vysokého podílu bílkovin. Jaké granule teda kupovat. Děkuji za odpověď

Re: jaké granule?

(Mitkocicku, 17. 3. 2016 15:19)

Dobrý den, určitě bych se raději vrátila k Acaně a Orijenu. Krmivo není samospásné, je potřeba pít i hodně vody (už jsem tu zmiňovala fontánku). Krmivo na rozpouštění kamínků bych podávala dočasně a pak zkusila klidně ta krmiva, která jste podával dříve, jen s tou tekoucí vodou navíc :) Ale nejsem veterinář, neberte moji radu jako odbornou ;) Rozhodněte se podle toho, jak to cítíte Vy nebo ve spolupráci s průběžnými výsledky testů od veta ;)

granule

(Petr, 16. 3. 2016 9:05)

Dobrý den
Máme 7-letého britského kocoura, který má velmi mlsný jazýček a tak nějak si bohužel zvykl na RC a my bychom mu rádi začali dávat nějaké lepší krmivo. Na veletrhu jsme koupili několik jiných značek, např. Leonardo nebo Applaws, ale zde jsme neuspěli. Čichl k tomu a nic. Nedávno jsem koukal na hodnocení granulé v Německu a tam jsme zjistil, že v Německu se vyrábí granule s velmi vysokým obsahem masa a tak bych se chtěl zeptat, zda v ČR lze sehnat nějaká opravdu velmi kvalitní krmiva. Dále bych se chtěl zeptat, jaké granule byste mi doporučili pro sedmiletého britského kocoura. Jen dodám, že dle veterináře je zřejmě hodně přecitlivělý, neboť si v psolední době vylízává srst na břišku a u ocasu. Paraziti byli vyloučeni, tak jako nějaká choroba. Doktor řekl, že se zřejmě jedná o psychický problém. I z tohoto důvodu ke změně granulí přistupujeme opatrně. Rádi bychom kocourkovi dopřáli kvalitní krmivo, což jsme si dlouhou dobu mysleli o RC, které se však začalo vyrábět v Polsku, coř pro nás znamenalo jasný STOP. Ale co místo toho? Děkuji předem za jakoukoliv radu.

Re: granule

(Mitkocicku, 17. 3. 2016 15:11)

Dobrý den, jak vidím problémy se srstí a RC v jednom odstavci... ;) Psychický problém to bývá málokdy, co jsem slyšela a zažila ;) Určitě bych přešla na bezobilné krmivo. U vybíravých kočiček většinou zabírá Taste of the wild nebo Nutram.
RC je ochucené obilí :( Věřím, že se to po změně krmiva zlepší :)

Granule pro velké tlamičky

(Jirka, 12. 3. 2016 20:35)

Dobrý večer,
prosím o radu. Prošel jsem všechny komentáře a nenašel jsem toto téma nikde tady. Potřeboval bych poradit. Mám doma mainku. Nevíte někdo o granulích velké velikosti. Znám Royal Canin pro Mainky, Sannabelle grande, leonardo maxi, ale jinak nevím. Ta moje potvora hltá teď applaws s firstmate jak vodu:D Díky, hezký víkend

Re: Granule pro velké tlamičky

(Mitkocicku, 17. 3. 2016 15:03)

Dobrý den, vím ještě o značce Bozita. Jinak bych taky uvítala doporučení pro větší tlamičky :)

Calibra

(Misa, 12. 3. 2016 19:08)

Zdravím,
mám doma cca 9 měsíční kočičku, zhruba měsíc po kastraci. Veterinář mi doporučil začít kupovat dobré krmivo pro kastrované kočky. Ráda bych se zeptala, jaké konkrétní byste doporučila?
Mám předvybrané Calibra Cat Neutered - co si o něm myslíte? Nevím, jak vybírat tato krmiva praktičtěji - např. dle zastoupení popelu ...
velmi děkuji za názor.

Popis produktu:

Pro sterilizované a vykastrované kočky. Krmivo určené pro sterilizované a kastrované kočky, které mají specifické požadavky na výživu. Základ této receptury tvoří chutné a dobře stravitelné kuřecí maso a rýže. Díky tomu obsahuje tato receptura vyšší podíl kvalitních bílkovin a nižší obsah tuku, což optimalizuje tělesnou hmotnost kastrovaných a sterilizovaných koček. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny obsažené v lososovém oleji a snížený obsah minerálů redukuje vznik močových kamenů a udržují zdraví močových cest. Zároveň vzhledem ke specifickému složení, tato receptura okyseluje moč a tím pomáhá omezovat tvorbu močových kamenů.

Složení:

Kuřecí maso, rýže, kukuřice, kuřecí tuk (chráněno tokoferoly, zdroji vitaminu E), lososový olej, hydrolyzovaný kuřecí protein, přírodní chuť, sušená jablka, pivovarské kvasnice, extrakt z juky, minerální látky, mannanoligosacharidy (150 mg/kg), fruktooligosacharidy (100 mg/kg), extrakt z juky (80 mg/kg).

Analytické složky:

Hrubý protein 36,0 %, hrubý tuk 11,0 %, hrubý popel 7,0 %, hrubá vláknina 4,4 %, vlhkost 10,0 %, vápník 0,9 %, fosfor 0,8 %, hořčík 0,05 %, metabolizovatelná energie 3 790 kcal/kg.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »