Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Už nevím co dál

(Milena, 19. 7. 2016 22:19)

No be pravda že kočičákům TOTW chutnaly nejvíc...Dám na vaše rady a zkusím TOTW míchat s BC a vidíme :)

Re: Re: Už nevím co dál

(Mirek, 19. 7. 2016 22:53)

A ještě TOTW jsou dva druhy, oba kočičkám moc chutnají.
Jedna jsou Taste of the Wild - Rocky Mountain Feline našim sedí více a bez problémů.Pak jsou ještě Taste of the Wild - Canyon River Feline,ty když jsme zkoušeli tak chutnali, ale měli zpočátku trochu řidší stolici, ale je to nejspíš tím, že se mi zdají více tučnější.Alespoň vůní,vzhledem i na omak se mi tak jeví, obsahují více ryb.Brit je složením kuřecí a může se stát, že vaše kočičky jsou na kuřecí nebo nějakou složku v těchto granulích alergické a proto po nich můžou hubnout.

Re: Už nevím co dál

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:12)

Dobrý den, omlouvám se za zpoždění. Histerie se solí se mi zdá trochu přehnaná. I kočičky potřebují sůl ;) Objednejte si malá balení různých značek a ochutnávejte, tak to dělám taky :) Pokud jsou problémy, tak prostě zkoušejte a uvidíte. Někdy pomůže i krmivo, které byste jinak úplně zavrhla. Za mě pomáhá na trávicí obtíže Firstmate. Přeji hodně štěstí při výběru!

Brit Care Daisy nebo Carnilove? Míchání krmiv?

(Markéta, 16. 7. 2016 14:52)

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám 2 kočičky a kocoura - všichni jsou kastrovaní a chodí i ven. Jedna z kočiček pak opravdu hodně přibrala. Měla kdysi i operovanou nožku, tak někdy není příliš běhavá. Dokonce i odvažuji, ale uhlídat, aby neujídala jinde je skoro nemožné. Díky vašim stránkám jsem objevila kvalitní granulky Taste of the wild. Chutnají všem třem, jen podle mého názoru mají dost tuku, tak jsem je začala míchat s Brit Care Daisy. Nevadí to míchání? Teď jsem objevila granule Brit Carnilove into the Wild jehněčí,divočák pro kastrované kočičky.Pokud srovnáte složení a názory na Daisy a Carnilove jehněčí, jaké z těchto dvou by jste spíše doporučila kombinovat s Taste? Vím, že dietní krmivo moc nedoporučujete, ale nevěděla jsem si s nadváhou mé kočičky rady. Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný den.

Re: Brit Care Daisy nebo Carnilove? Míchání krmiv?

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:27)

Dobrý den, s Britem bych se míchat nebála, Carnilove je momentálně luxus, i když ještě jsem nezkoušela, kdyžtak nám sem napište zkušenosti ;). Jinak ve spolupráci s jednou přispěvatelkou zde jsme objevily krmivo N&D Grain Free Neutered, to je pro Vaše kočičky velice vhodné :)

Eminent

(Jana Pet., 15. 7. 2016 15:54)

Dobrý den,
máme doma tři kastrované kočky (dvě kočky a jednoho kocoura, 7, 5 a 4 roky), krmíme je granulemi eminent. O nich se v článku nezmiňujete. Mohu se zeptat na Váš názor, popř. na doporučení jiných značek v podobné cenové relaci?
Předem děkuji :)

Re: Eminent

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:22)

Dobrý den, Eminent = spousta obilovin, málo masa. Tomu odpovídá i cena. Těžko budeme hledat krmivo za tuto cenu, snad jedině Brit, ale i ten už je o dost dražší :( Dražší a lepší krmivo naproti tomu znamená menší krmnou dávku ;)

Co je špatného na krmivu Royal Canin?

(Petra Bednar, 9. 7. 2016 0:53)

Mám tři kočičky dvě sedmileté a jednu čtyřletou. Trvale krmime Royalkou a po přečtení vašeho článku jsem velmi znepokojena.

Re: Co je špatného na krmivu Royal Canin?

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:08)

Dobrý den, nejdříve se omlouvám za opožděnou odpověď. Toto krmivo už nemůžeme považovat za kvalitní, protože složení neodpovídá, výroba je v Polsku. K tomu i velcí zastánci této značky v poslední době houfně hledají jiná krmiva. RC má úžasný chovatelský program, ale kdo chce mít kočičku se zažívacími problémy a alergiemi? Samozřejmě že to vždy nedopadne na všechny kočičáky, kolik znám lidí, kteří krmí Whiskasem a jsou spokojení! Jednou za čas antibiotika nebo dietka na vařeném kuřecím masíčku a kočička je "jinak zdravá" ;)

TEST

(Štěpánka , 26. 7. 2016 13:53)

http://jakubdvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=33187


Zde je odkaz na test kočičího krmiva, který se mi zdál nestranný

TEST

(Štěpánka , 26. 7. 2016 13:53)

http://jakubdvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=33187


Zde je odkaz na test kočičího krmiva, který se mi zdál nestranný

granule superpremiové

(Ališa, 15. 7. 2016 12:53)

Dobrý den, máme 8 měsíčního britského kocourka. Žádný mlsoun, tedy co se granulí týče, krmíme granule Brit Care (to dáváme i kapsičky), ale teď je neměli, tak jsem koupila Nutram. Prakticky jsem na něj nenašla skoro žádné hodnocení. Podle složení se mi moc líbilo. Prosím o Vaše hodnocení. Nutram x Brit Care. Děkuji mnohokrát

Začátečník/koťátko

(Míňa, 20. 6. 2016 18:03)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je nejvhodnější krmivo (značka) pro koťátko 2 měsíce? Nemám žádné zkušenosti a potřebovala bych aby bylo cenově dostupné. Děkuji Míňa

Re: Začátečník/koťátko

(Mitkocicku, 21. 6. 2016 13:10)

Dobrý den, zkuste Brit Premium Kitten nebo Regal Kitten.

Re: Re: Začátečník/koťátko

(Míňa, 23. 6. 2016 14:57)

Děkuji za odpověď a přeji hezký den. :)

Re: Re: Začátečník/koťátko

(Milena, 12. 7. 2016 0:03)

Ale přece v REGAL je sůl :/ aspoň jsem to četla ve složení na netu...

Granule pro kastrovanou kočičku

(Vendula, 21. 6. 2016 11:48)

Dobrý den.
Pročetla jsem si Vaše články a ve většině nesouhlasíte s "dietními" granulemi (light, castrate, indoor apod.). Doporučujete kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

V současné době dáváme naší kastrované kočičce tyto granule:
http://www.farmina.com/cz/krmivo-pro-va%C5%A1i-ko%C4%8Dku/natural-&-delicious-grain-free-feline/146-chicken-&-pomegranate-neutered.html
Ve srovnání s těmi, které nejsou pro kastrované (tedy jen označení ADULT) jsme s manželem našli jen to, že obsahují méně tuku (cca o 11%).
I když se snažíme doma sebevíce porozumět složení krmiv, abychom naší kočičce dali to nejlepší, přesto si nejsme kolikrát jistí, zda je to správně.
Prosím Vám tedy o Váš názor na výše uvedené granule pro kastrované kočky.
Myslíte si, že i tyto granule nejsou vhodné?
Předem děkuji. Vendula

Re: Granule pro kastrovanou kočičku

(Mitkocicku, 21. 6. 2016 13:07)

Dobrý den, děkuji za dotaz! Jak vidíte, existují i výjimky :) A je dobře, že jste nad tím složením dumali :)
Já jsem kromě tuku zjistila i vlákninu, které je v krmivu požehnaně, takže by krmivo skutečně mohlo přispět ke snížení nadváhy - pokud se objevila. V tomto případě o nadváze nepíšete, jen o kastrované kočičce a zde bych i přesto krmivo doporučila, protože složení je v pořádku.
Granulky od Farminy určitě patří mezi ty lepší, samozřejmě je zde i vyšší cena ;)

Re: Re: Granule pro kastrovanou kočičku

(Vendula, 28. 6. 2016 11:35)

Ano máte pravdu. Krátce před kastrací začala trochu víc přibírat.
Po kastraci jedla jako o život. Necháváme jí totiž misku k dispozici po celý den a protože jí nechceme omezovat (to je teda můj názor), tak jsme jí chtěli dopřát kvalitní, ale méně "kalorické" granulky.
Máme štěstí, že naše kočička sní většinu granulí, ale po některých trpěla plynatostí. Nechceme jí zažívání příliš rozhodit, brali jsme si ji z nejistých podmínek (kdo ví jaká strava, četnost krmení, množství???) a se silným zánětem střev.
Moc Vám tedy děkuji za Váš názor :-).
S pozdravem, Vendula

Velké granule pro MCO

(Bára, 3. 6. 2016 14:25)

Dobrý den, už pár dní vybírám vhodné krmivo pro svého mainského kocourka aby byly granule větší a aby měli co nejvíce masa. Líbí se mi Applaws,Acana,Taste of the wild. Ale u těchto značek není napsaná velikost granulek proto jsem hledala dál a velikotně odpovídají tyhle: Happy Cat Supreme Adult Large Breed,Bosch Cat Sanabelle Grande,Concept for Life. Tak nevím jestli kupovat krmiva s vysokým obsahem masa nebo mám bybrat podle velikosti aby kousal a nepolykal.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »