Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Royal Canin British Shorthair ?

(Dana, 23. 1. 2016 12:59)

Ještě před několika okamžiky jsem měla pocit , že svému "Briťákovi", který dostává Royal Canin British Shorthair (nic jiného) dopřávám krmivo minimálně na velmi slušné úrovni, pokud ne jedno z nejlepších. Nyní jsem na pochybách. Prosím o ohodnocení uvedeného krmiva určeného výrobcem přímo pro tuto rasu koček. Děkuji.

Re: Royal Canin British Shorthair ?

(Mitkocicku, 1. 2. 2016 15:30)

Dobrý den, Royal Canin je krmivo prezentované výrobcem jako to nejlepší, ale když se podíváte na složení, zjistíte, co "luxusního" kupujete (za luxusní cenu). Ve složení najdete nedefinované tuky, rozepsanou kukuřici (jestlipak by byla na prvním místě, kdyby nebyla rozepsaná?), vedlejší výrobky rostlinného původu a krmivo obsahuje také škodlivé konzervanty. Ale díky nezdravým dochucovadlům bude krmivo kočičce jistě chutnat ;)
Pokud jste i tak přesvědčená, že krmíte tím nejlepším, tak u této značky zůstaňte, protože není důležité, co říkají ostatní, ale jak to cítíte Vy ;) Vy musíte být přesvědčená, že když chcete krmit tím nejlepším, tak Royal Canin je ta správná volba :)
Vše, co jsem vyjmenovala výše, do luxusního krmiva nepatří. Pokud jste na pochybách, tak si k tomuto krmivu přivoňte a ochutnejte ho ;)

OBAVA

(Jana, 21. 1. 2016 12:31)

Dobrý den,ráda bych znala Váš názor na granule pro dospělé kočky Peopesko ... můj názor je ,že nic moc... k čemu se dají tyto granule přirovnat ve značkách .Čtu na netu,že jsou na tom stejně jako Acana (kopie jednoho hodnocení: Acana byla asi před 2lety na podobné či nižší úrovni, je to informace podle jednoho českého časopisu vycházející ze studie ministerstva zemědělství...... ) .Teď si nejsem jistá kde je pravda.DÍKY ZA ODPOVĚĎ

Re: OBAVA

(JANA, 21. 1. 2016 12:35)

PROPESKO

Re: OBAVA

(Mitkocicku, 1. 2. 2016 15:12)

Dobrý den, Propesko určitě není jako Acana! :) Propesko je klasická supermarketovka čili odpad "za babku" ;)
Acana je z těch kvalitnějších granulí, jen kočkám většinou nechutná.
Časopisy jsou placené reklamy ;) Zřejmě se jednalo o nějaký konkurenční boj, je toho teď všude spousta :( Kolikrát se divím, co někdo dokáže napsat, když jsou kočkaři s danou značkou velice spokojení...

Kvalitní mokré krmivo

(Petra, 19. 1. 2016 14:17)

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o Váš názor ohledně kvality krmiva Bozita v tetrapacku, kapsiček Miamor ( zkopírováno ze zoohitu)
Miamor Ragout Royal nabízí Vaší kočce kvalitní pochutnání, protože obsahuje min. 60% drůbežího masa, ale v analytických složkách pak nic o 60 % masa nepíší. bílkovina 8.0 %
tuk 4.5 %
vláknina 0.4 %
popel/popelovina 2.0 %
vápník 0.32 %
vlhkost 82.0 %

Myslela jsem, že kvalita se pozná i podle toho, čím je vyšší procento proteinů ve výrobku ( ale to asi neodpovídá, jelikož whiskas i bozita mají 8 % bílkoviny, ale kvalitou srovnávat se to asi nedá, naopak takový Felix má bílkovin 13 % a kvalitní také není), lze podle něčeho poznat kvalitní konzervu či tetrapack ? Snažím se kočkám dávat maso jak vařené, tak syrové, ale vůbec to nechtějí. Kvalitní konzervy typu Cosma, Porta, Almo nature, Schmussy, Applaws, Topstein v plechu ( ani Animonda carny a topstein farm) vůbec nechtějí a to se je snažím přeučit na kvalitní krmivo dlouho, tak, že to míchám s tím, co jedí a postupně přidávám to kvalitní :( Jsou to kočky z útulku, kde jedly nekvalitní krmiv , ale to já jim kupovat nebudu, nechci pak lítat po veterinách :D Granule máme taste of the wild a applaws ( aspoň to jim chutná) :)
Jediné, co z kvalitnějších snědí je Bozita nebo popř. Miamor , proto bych chtěla slyšet Váš názor na Bozitu tetrapack a Miamor - jsou kvalitní s opravdovým masem ? Na internetu se píše o Bozitě, že obsahuje 93 % masa ( např. kuře & krůta: kuře (85% v kouscích), krůta (7,2% v kouscích), hovězí, vepřové, uhličitan vápenatý, kvasnice (ß -1,3/1,6-Glucan 0,01%)., ale u některých duhů - např. losos: kuře, losos (7,2% v kouscích), hovězí, vepřové, uhličitan vápenatý, kvasnice (ß -1,3/1,6-Glucan 0,01%) znamená to, že je tam zase 93 % masa celkem, s tím, že losos 7,2 % a zbytek 85,8 je kuřecího ?

děkuji Petra

Re: Kvalitní mokré krmivo

(Mitkocicku, 1. 2. 2016 15:05)

Dobrý den, diskuzi na Bozitu v tetrapacku už jsem taky zaznamenala, ale bohužel doteď nechápu, kde je problém. Podle mě jsou tyto konzervy plné masa (pozor ale na konzervy této konzervy, tam už složení pěkné není). Bozita tetrapack je v omáčce (nebo v rosolu), takže si myslím, že je to bezva volba na přechod z horších značek. Kapsičky Miamor jsou určitě lepší než ty běžně dostupné, ale mně by se líbily jen na přechod z těch marketových. Osobně bych volila řadu Feine Filets, to jsou opravdu kvalitní kapsičky ;)
Kvalitní kapsičky by měly mít hodně procent masa a pokud možno bez vedlejších produktů (nebo přesně určené vedlejší produkty s uvedením procent).

Světlé granule

(Petra, 15. 1. 2016 18:58)

Máme 2 kočky a obě začaly být vybíravé, nechtějí mi žrát jiné granule než Christopherus katze hypoallergen, jedna kočka je hodně z vracející a po tomto tolik nezvraci. Jenže cena vysoká, 1 kilo stojí 215,- a při dvou kočkách se to prodraží, bohužel větší výhodnější balení se nevyrábí. Granule jsou oproti jiným světlejší. A vysledovala jsem, že čím tmavší tím víc je odmítají. Nemáte zkušenosti s granulemi, které jsou světlejší? Applaws mi taky odmítají.

Re: Světlé granule

(Mitkocicku, 1. 2. 2016 14:55)

Dobrý den, to je těžká otázka. Barva granulí se mění, např. Applaws je teď světlejší než dříve. Zkuste mrknout na Google - vyhledejte si jednotlivé značky, které se Vám líbí - někdy bývají granulky nafocené. Jinak co kočičkám hodně chutná, to je např. N&D nebo Taste of the Wild. Tak zkuste :)

Josera

(Terka, 14. 1. 2016 13:15)

dobrý den, mohu se vás zeptat na váš názor ohledně granulí Josera Minette? Děkuji

Re: Josera

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:12)

Dobrý den, tuto značku bych neřadila mezi ty nejlepší, řekla bych takový střed :)

Annamaet Feline

(Vendula, 7. 1. 2016 14:53)

Dobrý den. Velice ráda bych Vás požádala o Váš názor na granule Annamaet Feline (http://www.annamaet.eu/cs/krmivo-pro-kocky). Koupila jsem naší skoro dospělé kočičce (8 měsíců) tyto granule a až na to, že to jsou trochu větší kroužky (než třeba Farmina N&D nebo Apllaws), tak jí chutnají. Předem děkuji za Váš názor. Vendula

Re: Annamaet Feline

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:12)

Dobrý den, toto krmivo není moc známé, ale myslím, že s ním chybu určitě neuděláte :)

Prosba o radu....

(Teja, 24. 12. 2015 15:38)

Dobrý den, chtěla bych Vas poprosit o radu...:) Jake granulky jsou nejvhodnejsi pro devitimesicni kastrovanou venkovanku?? Do ted jsme krmili Friskies a jak jsem prave zjistila, nejlepsi volba to nebyla....Děkuji :)

Re: Prosba o radu....

(Lucie, 5. 1. 2016 14:11)

Dobrý den, mám doma stejně starou venkovanku :-) a snažím se střídat kupované syrové maso (kousek hovězího, ledvinky) s kupovanými. Syrové NEKRÁJENÉ maso kočkám čistí zuby, i v 9 měsících se s tím už dobře popere. z konzerv jí pak dávám Animonda Carny, doplňuji granulemi Taste of the Wild.

Re: Re: Prosba o radu....

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:11)

Dobrý den, krmíte ukázkově :)

Re: Prosba o radu....

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:05)

Dobrý den, vybírejte granulky takové, aby na prvním místě bylo uvedené maso a aby neobsahovaly pšenici a kukuřici. Mezi ty nejlepší patří např. Applaws.

S tím výběrem značek...

(Luděk, 25. 12. 2015 19:49)

Já mám pětiměsíční kotě a krmíme ho kapsyčkama a granulema z Tesca. Nejvíc jí chutnají Friskies. Je zdravá až hyperaktivní , hov..ka jedno jak druhé kožíšek lesklý hladký . Jediné co se nedaří jí naučit jí pít vodu, smícháme jí vodu s mlekem. Bratranec má víc koček a ty jedí s psama konzervy z jedné mísy. Neříkám když budu mít výstavní kočku tak asi budu značku pečlivě vybírat ale když jsem byl malý (před 40.lety) tak kočky a psy dostávali zbytky od oběda a nevim že by někdy byly nemocné.

Re: S tím výběrem značek...

(Lucie, 5. 1. 2016 14:05)

No, právě, nevíte, že by kočky byly nemocné. A kolika let se dožily? A jak často jste se jim díval do tlamy, zda měly zdravé zuby? A co jejich ho..ka? :-) Kvalitní krmiva nekupuji pro to, abych s kočkou chodila na výstavu, ale proto, aby moje kočka byla zdravá a byla tu se mnou co nejdéle. Není nic horšího, než pak litovat, když kočičce odejdou ledviny nebo trpí jinak kvůli tomu, že jsme chtěli ušetřit. S Tescem zkušenost nemám, ale na internetových obchodech jsou ceny nízké a kvalita vysoká (stačí kouknout na heureka.cz)

Re: Re: S tím výběrem značek...

(Mitkocicku, 14. 1. 2016 18:10)

Nemůžu než souhlasit :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující »