Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Začátečník/koťátko

(Míňa, 20. 6. 2016 18:03)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je nejvhodnější krmivo (značka) pro koťátko 2 měsíce? Nemám žádné zkušenosti a potřebovala bych aby bylo cenově dostupné. Děkuji Míňa

Re: Začátečník/koťátko

(Mitkocicku, 21. 6. 2016 13:10)

Dobrý den, zkuste Brit Premium Kitten nebo Regal Kitten.

Re: Re: Začátečník/koťátko

(Míňa, 23. 6. 2016 14:57)

Děkuji za odpověď a přeji hezký den. :)

Re: Re: Začátečník/koťátko

(Milena, 12. 7. 2016 0:03)

Ale přece v REGAL je sůl :/ aspoň jsem to četla ve složení na netu...

Granule pro kastrovanou kočičku

(Vendula, 21. 6. 2016 11:48)

Dobrý den.
Pročetla jsem si Vaše články a ve většině nesouhlasíte s "dietními" granulemi (light, castrate, indoor apod.). Doporučujete kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

V současné době dáváme naší kastrované kočičce tyto granule:
http://www.farmina.com/cz/krmivo-pro-va%C5%A1i-ko%C4%8Dku/natural-&-delicious-grain-free-feline/146-chicken-&-pomegranate-neutered.html
Ve srovnání s těmi, které nejsou pro kastrované (tedy jen označení ADULT) jsme s manželem našli jen to, že obsahují méně tuku (cca o 11%).
I když se snažíme doma sebevíce porozumět složení krmiv, abychom naší kočičce dali to nejlepší, přesto si nejsme kolikrát jistí, zda je to správně.
Prosím Vám tedy o Váš názor na výše uvedené granule pro kastrované kočky.
Myslíte si, že i tyto granule nejsou vhodné?
Předem děkuji. Vendula

Re: Granule pro kastrovanou kočičku

(Mitkocicku, 21. 6. 2016 13:07)

Dobrý den, děkuji za dotaz! Jak vidíte, existují i výjimky :) A je dobře, že jste nad tím složením dumali :)
Já jsem kromě tuku zjistila i vlákninu, které je v krmivu požehnaně, takže by krmivo skutečně mohlo přispět ke snížení nadváhy - pokud se objevila. V tomto případě o nadváze nepíšete, jen o kastrované kočičce a zde bych i přesto krmivo doporučila, protože složení je v pořádku.
Granulky od Farminy určitě patří mezi ty lepší, samozřejmě je zde i vyšší cena ;)

Re: Re: Granule pro kastrovanou kočičku

(Vendula, 28. 6. 2016 11:35)

Ano máte pravdu. Krátce před kastrací začala trochu víc přibírat.
Po kastraci jedla jako o život. Necháváme jí totiž misku k dispozici po celý den a protože jí nechceme omezovat (to je teda můj názor), tak jsme jí chtěli dopřát kvalitní, ale méně "kalorické" granulky.
Máme štěstí, že naše kočička sní většinu granulí, ale po některých trpěla plynatostí. Nechceme jí zažívání příliš rozhodit, brali jsme si ji z nejistých podmínek (kdo ví jaká strava, četnost krmení, množství???) a se silným zánětem střev.
Moc Vám tedy děkuji za Váš názor :-).
S pozdravem, Vendula

Velké granule pro MCO

(Bára, 3. 6. 2016 14:25)

Dobrý den, už pár dní vybírám vhodné krmivo pro svého mainského kocourka aby byly granule větší a aby měli co nejvíce masa. Líbí se mi Applaws,Acana,Taste of the wild. Ale u těchto značek není napsaná velikost granulek proto jsem hledala dál a velikotně odpovídají tyhle: Happy Cat Supreme Adult Large Breed,Bosch Cat Sanabelle Grande,Concept for Life. Tak nevím jestli kupovat krmiva s vysokým obsahem masa nebo mám bybrat podle velikosti aby kousal a nepolykal.

Krmení pro kastráty

(Ivana, 3. 6. 2016 17:26)

Dobrý den,mám doma ragdola a je vykastrovaný. Má 8kg a už opravdu nechci aby více přibral,ale zároveň mu chci dávat kvalitní krmivo,aby obsahovalo vše co má. Nedostává žádné mlsky,jen vyjmečně čisté sušené maso v kostičkách. Vím že nedoporučujete moc odlehčená krmiva,ale zaujalo mě teď jedno od fitmin-solution weight control. Vážím si toho jak nám pomáháte se vyznat vtak veliké nabídce krmiv a zajímal by mě váš názor popř.doporučení na jiná krmiva. Trošku máme problém při změnách /i když jsou postupné/ např. průjem,ale většinou se to po pár dnech upraví. Možná by pomohlo to míchat s fitmin cat hairball. Předem děkuji za odpověď na kterou budu netrpělivě čekat.

Re: Krmení pro kastráty

(Mitkocicku, 14. 6. 2016 21:27)

Dobrý den, někdy prostě není vyhnutí ;) Odlehčená krmiva mají tu výhodu, že kočkám nechutnají - mluvím z vlastní zkušenosti :D Takže to za vyzkoušení stojí :) Jinak je dobré zajistit přísun vlákniny a ta, jak se dívám, v tom Fitminu je ve zvýšeném množství :) Složení je obstojné, stojí za zkoušku ;)
Kromě toho můžete zkusit ještě "vláknitá krmiva" Leonardo Light a Nutram Weight Control. ;)
Přeji úspěšný boj s faldíky!

Re: Velké granule pro MCO

(Mitkocicku, 14. 6. 2016 21:11)

Dobrý den, Applaws, Acana ani Taste of the Wild nedělají velké granule. Bosch není značka, ke které bych měla důvěru. Jinak pár dalších značek najdete tady: http://www.svetkocicek.cz/granule-pro-velke-kocky--velka-plemena-kocek/
Volila bych Leonardo Maxi Croc, ty jsou super. S Bozitou moc lidí spokojených není (ani u nás neprošla). Ještě stojí za vyzkoušení nový Carnilove.
Uvidíte, jak to bude s hltánín. Osobně bych střídala velké granule s nějakými super skvělými, ale pozor na to hltání (a tím pádem zvracení).

Re: Re: Velké granule pro MCO

(Bára, 16. 6. 2016 9:00)

Děkuji za odpověd, zkusím Leonardo a uvidíme jestli bude chutnat :)

Brit Premium

(Petra, 1. 6. 2016 18:24)

Jak by jste prosím hodnotila značku Brit Premium.Budeme mít kočičku ve stáří 2,5 měsíců,tak si pomalinku zjišťujeme jak jej stravovat

Re: Brit Premium

(Mitkocicku, 2. 6. 2016 21:06)

Dobrý den, Brit premium těžko hledá konkurenci v této cenové relaci :) Ovšem vyšší řady Britu jsou lepší. S lepším složením se samozřejmě zvyšuje i cena ;)

Re: Re: Brit Premium

(Petra, 9. 6. 2016 12:14)

Dobrý den,
děkuji vám za odpověď na potravu pro koťátka zn.Brit Premium.Malého prcka už máme doma a koukali jsme na různé kapsičky i granulky a pro koťátka mi příjde,že moc velký výběr než kuřecí maso není.Kocourek ovšem nepohrdá a baští parádně.Čím bude starší,tak ta nabídka je větší.Cenu neřešíme,protože za kvalitu si člověk rád zaplatí a nejdůležitější je,že to děláme pro jeho zdraví a spokojenost :-) Krásný den

Re: Re: Re: Brit Premium

(Mitkocicku, 14. 6. 2016 21:19)

Tak bezva, to jsem ráda, že jste spokojení. Hlavně se nebojte zkoušet nové věci (s dobrým složením). Kapsičky, pokud jsou jen doplněk stravy, se nemusí vybírat přímo pro koťata (pokud jsou už odstavená), můžete klidně zkusit větší kousky, které bez problémů zvládnou tříměsíční koťátka :)
Pokud nekoukáte na cenu, tak luxusní krmivo je Meowing Heads ;) Jestli ho zkusíte, dejte určitě vědět ;)

??

(petra, 29. 5. 2016 19:36)

Dobrý den, mohla bych se zeptat na Vaše vzdělání a povolání? Zajímalo by mne, z jaké pozice granule hodnotíte.
Děkuji za odpověď

Re: ??

(Mitkocicku, 31. 5. 2016 13:55)

Dobrý den, vzdělání mám vysokoškolské, ovšem mimo obor. Přesto jsem přesvědčená, že každý má možnost si nastudovat, podle jakých kritérií se granule hodnotí. Asi na všech fórech o kočkách už najdete někoho, kdo má zkušenosti a ví, podle jakých kritérií se krmivo vybírá. Já nesouhlasím úplně se všemi. Také zde prezentuji pouze svůj osobní názor.
Doporučuji každému, aby si hledal informace sám. Spousta lidí na to nemá čas, a proto odpovídám na dotazy - odpovědi jsou subjektivní, založené na informacích, které jsem nashromáždila v knížkách, na fórech, od výrobců krmiv a zkombinovala se zkušenostmi svými, chovatelů na internetu a chovatelů, se kterými se setkávám. Když se potkám s nějakým člověkem, který má zvířátko, hned se ptám, jak je zdravé a jaké krmení dostává.
Abyste si vytvořili vlastní názor, je vždy vhodné se informovat od různých zdrojů.
Trocha selského rozumu a člověk si bez problémů zvolí vlastní postup - moje doporučení nejsou pro nikoho závazná, ani zde nezastupuji veterináře. Věřím a doufám, že můj názor není jediný, který návštěvníka této stránky ovlivňuje v jeho konání ;)
Přeji hezký den :)

Začátečník

(Eva, 25. 5. 2016 14:00)

Dobrý den,
jsem úplný začátečník ale milovník koček. Máme 6letou kočičku ragdolla. Kočičku jsme si přinesli jako dospělou před necelými 2 měsíci. Původní majitelka nám dala hodně informaci, co krmí a jaké má zkušenosti, ale i tak bych ráda znala další názor. Původně krmené žrádlo je od lokálního výrobce a u nás se hodně špatně shání (musíme pro něj dojíždět více jak 50km a to není ideální). Rádi by jsme postupně kočičku zvykli na jiné dostupnější krmení(kočka je dobrý strávník, někdy až moc :) ).
Prosím máte nějaké zkušenosti se značkou MACs?
Objevila jsem tuto značku v kočičím magazínu a dle složení a popisu mi přijde v pořádku.
Předem děkuji za odpověď, Eva

Re: Začátečník

(Mitkocicku, 31. 5. 2016 13:27)

Dobrý den paní Evo, pokud je u Vás toto krmivo běžně k sehnání, tak do něj jděte! U nás nechutná, ale jestli je kočička bezproblémový strávník, tak to je super :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »