Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kičičky a koťátka

(Milky, 5. 8. 2016 10:17)

Dobrý den máme dospělé kočičičky a 2 koťátka jaké granulky pro všecky ??Aby je mohky všwcky generace??

Nutram

(Ališa, 1. 8. 2016 10:22)

Dobrý den, asi se můj dotaz ztratil mezi ostatními. Začali jsme krmit našeho desetiměsíčního kocourka Nutranem. Složení se mi velmi líbilo - 0 obilí. O těchto granulkách je toho napsáno velmi málo. Prosím o koment. Děkuji

Re: Nutram

(Mitkocicku, 4. 8. 2016 19:55)

Dobrý den, Nutram je trošku dražší, takže pro mě není středem zájmu. Pokud vím, tak složení je super a zkušenosti také :) I naše kočičky byly po Nutramu spokojené, můžu doporučit!

Re: Re: Nutram

(Ališa, 5. 8. 2016 7:48)

Mockrát děkuji. To máte pravdu a zajímavé je, že jak v krámu, tak na netu ho koupíte za stejnou cenu. Nedá se sehnat nikde levněji. No, máme jen jednu, tak dopřeji a kombinuji s Brit Care, aby to neměl jen tak jednostranné.

Granule zn.Happy Cat

(Nicola, 3. 8. 2016 23:06)

Dobrý den,
jaký máte názor nebo zkušenosti na granule zn.Happy Cat?
Děkuji za odpověď
Nicol

Re: Granule zn.Happy Cat

(Mitkocicku, 4. 8. 2016 19:57)

Dobrý den, tato značka rozhodně nepatří mezi kvalitní, zvířátka bývají pohublá, vyhnula bych se jí obloukem.

Granule pro koťata

(Martina, 3. 7. 2016 13:21)

Dobrý den,
snažím se najít ty správné granule pro naše nová, nedávno v příkopu nalezená koťata.
Brit nechtějí (granule ani kapsičky, jsou si úplně jistá-čuchnou a jdou od toho a raději nejedí až do odpoledne), Aplaws a TOTW také žádný úspěch. Teď je krmíme Hill´s Kitten, chutná jim, ale znejistila jste mě tím, že ho nedoporučujete. Proč vlastně? Obsahuje o 4% více drůbeží moučky než Leonardo, které naopak doporučujete. Nějaké obiloviny (rýže, kukuřice...) obsahují oba druhy granulí. Vůbec se mi nedaří do toho proniknout. Co je vlastně na Hill´s horšího? Měla jsem radost, že jsme našli kvalitní granule, které koťatům jedou, ale teď jsem zase na pochybách. Níže uvádím složení pro porovnání. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Složení Hill´s Kitten: drůbeží moučka (min. kuře 40%), kukuřice, živočišné tuky, rybí tuk, bílkovinný hydrolyzát, řízky z cukrové řepy, chlorid draselný, lněné semínko, chlorid sodný, oxid hořečnatý

Složení Leonardo Kitten: nízkopopelovinová drůbeží masová moučka (35 %); drůbeží tuk; rýže; kukuřice; hydrolyzovaná drůbeží játra; sladové žito; sušená vejce; pivovarské kvasnice; sleďová moučka; mletý mořský zooplankton – drobní korýši (2,5 %); syrovátka (2,5 %); karob (2,5 %); lněné semínko (1,1 %); chlorid sodný; čekanka

Re: Granule pro koťata

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:03)

Dobrý den paní Martino, omlouvám se za opožděnou odpověď. Hill's je značka, která se chlubí krásným složením, ale zkuste se zeptat chovatelů, jestli jsou jejich kočičky zdravé ;) U této značky panuje velká nedůvěra - nevěřím, že je ve složení to, co se tam píše, jinak bych samozřejmě tuto značku doporučila... Složení je jen první polovina "úspěchu" :(

Re: Re: Granule pro koťata

(Martina, 2. 8. 2016 21:17)

Děkuji za odpověď. Chovatele žádného neznám, abych se zeptala, tak hledám po internetu, ale každý říká něco jiného, ani podle složení se člověk nemůže řídit, prostě džungle. Objednala jsem jim tedy to Leonardo, ono to není dražší než Hills a uvidíme, jestli jim bude chutnat. Když ne, poputuje do útulku za TOTW, Britem a Aplawsem.

Moderátorka

(Lenka , 19. 7. 2016 14:56)

Tak koukám že moderátorka MÍT KOČIČKU dlouho neodpovídá :D Čímpak to asi je ?Založit webivky a pak se nestarat plno lidí se tu ptá a nic :( Jsem zklamaná :(

Re: Moderátorka

(Nikola, 19. 7. 2016 19:52)

No fak nikdo to tu nemoderuje :(

Re: Moderátorka

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:30)

Dobrý den, znovu se omlouvám, byla jsem delší dobu mimo, snad mi to v létě odpustíe :)

Už nevím co dál

(Milena, 11. 7. 2016 23:59)

Dobrý den mic vás prosím o radu jaké granulky mám zkusit po totw, essential,měli moje kočičáčci průjem :/ zakotvily jsme na beit care ale...všichni začaly hubnout :/ všichni jsou odčerveni a vyšetřeni na vet všuchni jsou zdraví.Hledám granulky bez chemických konzervantů,barviv a soli ale i v lepších krmivech čtu že je tam chlorid sodný :/

Re: Už nevím co dál

(Marie, 16. 7. 2016 7:50)

Dobrý den tady se moc nedovíte :) Mohu s naprostýmy zkušenostmi navrhnout ARDEN GRANGE,ANNAMEAT,APPLAWS,MARP,ARTEMIS toto jsou granulky bez chemie :) a s dobrým složením :)

Re: Re: Už nevím co dál

(Jana, 16. 7. 2016 17:14)

Dobrý den,
myslím že je to hodně individuální co se týče krmení.
Applaws je opravdu kvalitní krmení s dobrým složením ale našim kočičkám třeba vůbec neseděli a měli po nich průjem.Také jsme zkoušeli něž jsme přišli na to které nám sedí nejvíce a všem.Nám nyní sedí granule od Purizonu, nemají zažívací problémy a mají po nich krásnou srst.Ale opravdu jak jsem psala každé kočce vyhovuje něco jiného.

Re: Re: Re: Už nevím co dál

(Milena, 17. 7. 2016 23:18)

Tak to moji asi by po Applawsu měly taky průjem koukala jsem že je podobné složení jako esential :/ zkusím Arden grange asi :) Purizon na mém oblíbeném eshopu nemají :(

Re: Re: Re: Už nevím co dál

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:28)

S tímto souhlasím, Applaws aktuálně zkoušet v menším balení... Purizon je OK, nám taky chutná :)

Re: Re: Už nevím co dál

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:24)

Znovu se omlouvám za zpoždění. Applaws bych aktuálně příliš nedoporučovala, tedy určitě ne rovnou velký pytel. Jinak s Vámi souhlasím :)

Re: Už nevím co dál

(Hana, 19. 7. 2016 14:52)

Mohu se zeptat jak jste přecházela na TOTW ? Jestli přímo tak se stane že ze začátku může být průjmička .Nejlépe je vhodné postupně přimíchávat do původního krmiva :) U mojich kočiček jsem do toho také šla po hlavě hned jsem naservírovala TOTW byli na Brit premium .No tak řekla jsem si škoda že ta průjmička protože TOTW kočičkám chutnaly moc.Tak jsem dala na radu sousedky a míchala s brit pemium a šup kočičky do týdnu vybíraly jen TOTWKY :) teď jsme na TOTWkách už 2 roky bez průjmů kožíšky nádherné a postavičky ani tlusťoučké ani hubeňoučké :)

Re: Re: Už nevím co dál

(Mirek, 19. 7. 2016 17:24)

Naprosto souhlasím s paní Hanou. S TOTW také krmíme a jak píše p.Hana granulky moc chutnají, srst je opravdu moc hezká,máme mainské mývalí takže na srsti poznáme.Za naše kočičky je také můžu doporučit.Určitě musíte nejméně týden i více nové granule přimíchat ke stávajícím a to postupně.Přeji ať se Vám podaří najít granule kterou budou sedět.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »