Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: rozdíl v granulích

(Míša, 14. 7. 2015 15:35)

Dobrý den,
mám strach to tu přiznat, ale teď dokrmuji Purinu a právě hledám nové granule podle Vašeho návodu. Nikdy bych kočičce nekoupila nekvalitní granule, tohle mi poradili v Pet Center v Praze... Když jsem si tu přečetla, jaký jsem vlastně tyran (věděla jsem, že whiskas je zlo), ale o Purině jsem měla vždycky docela dobré mínění.
Jsem student, ale v tomhle případě mi nevadí zaplatit víc - nechci, aby kočička měla zdravotní problémy kvůli tomu, že jsem jí koupila levné granule.
Eukanubu jsem nikdy doma neměla. Právě se snažím vybrat něco pořádného, aby si na to začala zvykat co nejdřív, dokud je ještě malá

Re: Re: Re: rozdíl v granulích

(Mitkocicku, 14. 7. 2015 15:50)

Tyran určitě nejste. Jen jste neměla dostatek informací ;-) Ve spoustě obchodů se ještě pořád prodávají zavedené značky, i když kvalita šla dolů :-( Kočička se určitě nebude zlobit, když vyberete nějaké kvalitní krmivo, přestože to třeba nebude špička ;-) Hlavně bych se vyhnula těm nedefinovaným věcem ve složení. Trocha obilovin nevadí ;-)

Re: Re: Re: Re: rozdíl v granulích

(Jirka, 4. 11. 2015 11:54)

A trocha obilovin je kolik ?

Re: Re: Re: Re: Re: rozdíl v granulích

(Mitkocicku, 4. 11. 2015 14:25)

Pokud granule obsahují na prvním místě SUŠENÉ maso v množství alespoň 25-30 %, tak se dá říct, že je obilovin v krmivu málo.

Granulát

(Jirka, 21. 10. 2015 21:42)

Dobrý večer.
Jsem zde nový a tak je pro me kazda rada uzitecna.kdyz jsem byl děcko tak jsme měly kočičku která vydržela 19.let vím že dříve ji rodiče krmili salámem sýrem paštikami atd. po letech jsme si s rodinou osvojili cca. 4 leteho kocourka(kastrovaneho)z útulku pro dcerku ale jak to tak bývá nejvíc jsem se zamiloval asi ja tudíž mu chci dát to nejlepší.chodim do Zverimexu a tam mají nejlepší jídlo které dávají vážené z důvodu Velké kvality a jmenuje se GOLDEN FOOD. Můžete mi Prosím něco k teto značce říct. A druhou prosbu mam jaky panuje vás názor na granule PURINA ONE.At vejdu kamkoli všude je Whiskas,Friskies,Kitkat,Perfect fit apod.Nechci mu dávat nějakou srajdu.
Děkuji a S Pozdravem Jirka

Re: Granulát

(Mitkocicku, 4. 11. 2015 14:23)

Dobrý den, krmivo Golden Food neznám. Nenašla jsem jeho složení. O tom jsem ještě neslyšela, že by se granule rozvažovaly kvůli vysoké kvalitě. U kvalitních granulí to naopak zvykem není, protože když už platíte tolik peněz, tak si přece nevezmete "zajíce v pytli". Purina One samozřejmě kvalitní není. Je těžké najít obchod blízko bydliště, který by měl opravdu kvalitní nabídku :-/

Jaké granule?

(Láďa, 21. 10. 2015 20:32)

Dobrý den, jsou lepší granule Brit Carnilove Cat kuře+losos nebo Taste of the Wild - Rocky Mountine Feline? Cenově vychází stejně a podle popisu surovin se také skoro neliší. Zkoumám to celý den a nevím, které mickám vybrat.
Sháním vhodné granule pro tři kastrované britské dospělé a jedno malé kotě. Snažím se vybrat něco cenově výhodného, ale zároveň bez obilovin. Doteď měli krmivo také s vysokým obsahem masa, ale jako další surovina byla rýže a kukuřice. Chtěl bych jim dopřát něco lepšího a zatím vyhrávají tyhle dvě značky v poměru kvalita/cena. Jenom teď nevím, které bude lepší.

Re: Jaké granule?

(Mitkocicku, 4. 11. 2015 14:19)

Dobrý den, osobně jsem pro Taste of the Wild kvůli lepším surovinám. Jinak dobrý výběr.

Granule

(Jana, 19. 10. 2015 20:13)

Dobrý den,chci poprosit o radu,jak naučit naši mlsnou britskou kočenu papat granule a které ji koupit. Vyzkoušela jsem už mnoho druhů,kupovala jsem jenom bezobilné N&D,Brit, Taste on the wild,Purizone.Ani jedny ji nechutnaly. Vždy je jí jenom v noci,přes den si jich ani nevšimne. Dávám ji kapsičky Felix,ty kvalitnější nechce. Děkuji za radu

Re: Granule

(Mitkocicku, 21. 10. 2015 12:48)

Dobrý den, doporučila bych razantně snížit dávku kapsiček. Zkoušela jste i granulky Applaws? Ty mají nejvíc masíčka a kočičkám většinou chutnají. Kočičky se také dobře naučí na granulky, pokud je má v péči dočasně někdo jiný - např. kvůli dovolené ;-) Kočička ví, co od koho může vyžadovat ;-)

Čím krmit kotě?

(Mishule, 11. 10. 2015 19:37)

Dobrý den, prosím o radu, čím krmit 10 týdenní kotě. Upřednostnila bych kapsičky/konzervy před granulemi, protože i kotě je má raději. Kočku chovám poprvé, tak nechci udělat nějakou zásadní chybu. Děkuji za radu.

Re: Čím krmit kotě?

(Mitkocicku, 11. 10. 2015 21:00)

Dobrý den, doporučuji vybírat kapsičky/konzervy hlavně takové, u kterých je uvedené, že se jedná o "kompletní" stravu. Měly by být kvalitní - obsahovat čisté masíčko nebo také vnitřnosti. Vyhněte se vedlejším produktům. K tomu doporučuji přidat občas i maso na kosti - např. kuřecí krky nebo křidýlka (čerstvé nebo přemražené, ne vařené). K tomu bych ale ještě nechala celý den nasypané granulky, aby se kočička případně "dojedla". Kapsičku rozdělte raději do více dávek, to je pro kočičky přirozenější. Pokud jde o značky kapsiček, tak s vnitřnostmi jsou výborné Catz Finefood nebo Leonardo, ale i Animonda Carny je skvělá. Čistě masové jsou např. Applaws, Brit, Monge. Granulky mohou být s obilovinami, budou jen doplňkem, ale vyberte bez vedlejších produktů a nebarvené ;-)

Re: Re: Čím krmit kotě?

(Mishule, 13. 10. 2015 7:15)

Děkuji za podrobnou odpověď.

Radu, prosím, ke složení tohoto krmiva:

(Milla, 7. 10. 2015 13:52)

SLOŽENÍ kuřecí maso, hydrolyzovaný kuřecí protein, kukuřice,
rýže, brambory, kukuřičný gluten, drůbeží tuk (chráněno
tokoferoly, zdroji vitamínu E), lososový olej, přírodní chuť, sušená
jablka, pivovarské kvasnice, extrakt z juky, minerální látky,
DL-methionin, L-lysin, mannanoligosacharidy, fruktooligosacharidy,
organická měď, cholinchlorid, organický zinek, organický
selen, biotin, niacin, pantotenan vápenatý, vitamín A, vitamín
B12, přídavek riboflavinu (zdroj vitamínu B2), thiamin mononitrát
(zdroj vitamínu B1), pyridoxin hydrochlorid (zdroj vitamínu
B6), kyselina listová, vitamín D3, vitamín E (alfatokoferol). Moc děkuji:-))

Re: Radu, prosím, ke složení tohoto krmiva:

(Mitkocicku, 9. 10. 2015 14:21)

Dobrý den, rozepsaná kukuřice by správně měla být uvedena mnohem dříve ve složení. Kuřecí maso je uvedeno před vysušením, takže ho v granulkách moc nebude. Hydrolyzovaný kuřecí protein je složka, pod kterou si můžete představit ledacos :-/
Řekla bych podle složení, že tohle krmivo bude chutné (obsahuje hned dvě ochucovadla).

Re: Re: Radu, prosím, ke složení tohoto krmiva:

(Milla, 9. 10. 2015 21:15)

Dobrý večer,
děkuji za rozbor... Předpokládám tedy, že toto krmení je nevhodné? Ještě dotaz: jak poznáte, kde by správně měla být kukuřice, a že je maso v syrovém stavu? A jak se nazývají ty ochucovadla? Děkuji za Váš čas

Re: Re: Re: Radu, prosím, ke složení tohoto krmiva:

(Mitkocicku, 10. 10. 2015 15:10)

Ochucovadla jsou: přírodní chuť a pivovarské kvasnice. Pokud se uvádí kuřecí maso, je to přesně takové, jaké si ho představíte - tj. čerstvé před úpravou. Do krmiva však přijde už upravené (usušené). V tomto stavu je ho pak daleko méně (maso obsahuje hodně vody), proto by pak nemohlo být napsáno ve složení na prvním místě. Když se napíše na první místo "kuřecí maso", máte pocit, že krmivo je plné masa.
Podobnou fintu v tomto případě výrobce zkusil s kukuřicí. Když se rozhodnete přidat do krmiva "kukuřici" a zvlášť "kukuřičný gluten", nemusíte psát kukuřici na přední místo ve složení, protože je rozdělená do dvou složek, z nichž ani jedna není v takovém množství, aby se musela napsat na první místo. Ovšem kdyby se kukuřice nerozdělila do dvou složek a maso by se uvedlo po usušení, tak by to "kartami" docela zamíchalo, že? Navíc gluten nemá zrovna dobrý vliv na zdraví, takže za mě krmivo s takovým složením patří do nižší střední třídy ;-)
Maso hledejte ve složení na prvním místě, a to po usušení: tj. např. "sušené kuřecí maso" nebo "kuřecí moučka" a nejlépe i s uvedenými procenty.

Re: Re: Re: Re: Radu, prosím, ke složení tohoto krmiva:

(Milla, 10. 10. 2015 18:40)

Moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď, jste skvělá...:-))

Hill's prescription diet

(Veronika, 5. 10. 2015 21:55)

Dobrý den,

cca před půl rokem jsem se ujala čtrnáctileté kočičky peršanky. Skoro celý život je na granulích od Hillsu, jelikož jedno z jejích koťátek mělo problémy s močovými cestami, a tak jí její předchozí majitel nasadil tyto dietní granule (pro jistotu). Kočička je zcela zdravá, nic jí není. Ale po přečtení Vašeho článku jsem hned sáhla po pytli a u složení na prvním místě obiloviny. Takže bych ráda přesla na jiné. Chci se zeptat na Váš názor ohledně granulí Carni love od Brita. Složením se mi zdají celkem dobré, ale ráda bych se ujistila jestli volím správně.

Děkuji, Veronika

Re: Hill's prescription diet

(Mitkocicku, 9. 10. 2015 14:17)

Dobrý den, myslím, že Carnilove je určitě mnohem lepší volba než Hill's. Klidně bych to vyzkoušela :-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA