Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: AG a náhlé nadměrné pití

(Mitkocicku, 12. 8. 2016 14:13)

Dobrý den, tak s tím jsem se sama ještě nesetkala. Napadá mě jedině udělat vyšetření z moči u veterináře...

Re: Re: AG a náhlé nadměrné pití

(Milena, 23. 8. 2016 11:34)

Pijí víc jem teď po ARDEN GRANGE u jiných granulí moc nepily ono je i dobře že pijí více kvůli ledvinám nebo ne?

Re: Re: Re: AG a náhlé nadměrné pití

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:45)

Je potřeba určitě hodně pít, toho bych se neobávala, pokud by nedorazily zdravotní obtíže - zejména ohledně čůrání...

doporučuji Orijen

(Kristýna, 16. 8. 2016 21:44)

Dobrý den, taky musím pochválit autora textu, hodně mi to při výběru krmiva pomohlo a těchto rad se stále držím.
Máme papírovou britskou šedou dlouhosrstou kočičku a hned po koupení jsme ji přenaučili na Orijen, který můžu vřele všem doporučit, granulky nejsou tak tvrdé a moc ji chutnají a hlavně se ji zlepšila srst -je kvalitnější a míň líná, přikrmujeme ji čerstvým - doma přemraženým vařeným masem a kapsičkami.. s těmii si pořád trochu lámu hlavu, protože to chce opravdu číst složení, má někdo zkušenost se značkou Schesir? složení jakž takž ale je tam ta věta(povoleno EU) mimo applaws mi všechno prijde nic moc.. děkuji

Re: doporučuji Orijen

(Hanka, 19. 8. 2016 21:08)

Dobrý den,
Od značky Schesir, kupuji jak kapsičky tak konzervy a kočičkám(máme dvě mainské mývalí 6 a 10 měsíců) moc chutnají a zažívání mají v pořádku.Vypadají dobře a moc hezky voní,mám zatím vyzkoušené konzervy pro koťátka kuřecí s aloe i tuňáka s aloe,čisté kuřecí + hovězí s rýží,kapsičku kuřecí plátky pro koťátka. Applaws kupuji také a střídám s touto značkou.
H.

Re: doporučuji Orijen

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:44)

Dobrý den, povoleno EU pro mě znamená ZBYSTŘIT - chtějí schovat něco nepěkného za to, že je to povolené... Jinak jsem moc ráda, že Vám rady pomohly...

Carnilove vs. Applaws

(Eli, 9. 8. 2016 10:33)

Prosim o porovnani a doporuceni techto dvou krmiv. Krmime Applawsem, ale pres 10 procent popelovin se mi zda dost. U Carnilove jsem nenasla. Slozebi se mi zda byt dobre. Vyzkouseli jsme Brit Care - kocka ma prujem :-(. Diky

Re: Carnilove vs. Applaws

(Mitkocicku, 12. 8. 2016 14:20)

Dobrý den, Carnilove bych klidně vyzkoušela. Ale je to zase značka Brit, takže se průjem může opakovat... Já osobně popeloviny nesleduji, ale je spousta značek, srovnatelných s Applaws, na které se můžete podívat ;)

Kočičky i koťátka

(Milky, 5. 8. 2016 10:22)

Dobrý den jaké granulky pro koťátka a dospělé kočičky když žijí a papají společně ??

Re: Kočičky i koťátka

(Mitkocicku, 12. 8. 2016 14:08)

Dobrý den, vyrábí se granulky označené jako "all life stages". Nebo bych volila granulky pro dospěláky, jelikož ty kotěcí obsahují pro dospělou kočku moc tuku a přidaných vitamínů.

AG a náhlé nadmeprné pití

(Nilena, 7. 8. 2016 22:22)

Dobrý den koupila jsem arden grange chicken &potato kocourkům a kočičkám ihned zachutnaly ale...začaly pít nadměrně takovou žízeň u svých miláčků neznám :( vím že by měly hodně pít ale tohle mě dost překvapilo že oi AG taková žízeň...

Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Eva, 22. 7. 2016 12:50)

Dobrý den,
seženu někde opravdu nezávislý test granulí pro kočičky? Vím, že je pro psy a ten jsem i našla. Mám dvou a pul letou zatím nekastrovanou MCO a pořád máme kolem 3-3,5 kil. Krmím TOTW, kapsičkami Aplaws nebo Brit Care a chtěla bych koupit něco jiného, po čem by mi holka trochu nabrala a nevypadala jak z "Dachau", už od začátku mi velice pomohl Váš článek o granulkách a jejich kvalitě, jen když koukám na složení, občas nevím jaké obiloviny čičinka nesmí a jaké v nějaké míře smí. Děkuji EVa

Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Hana, 24. 7. 2016 8:57)

Tak takový test jsem také hledala ,ale taky nenašla .Ano pro psy jsem taky našla(rádce krmiv pro psy od A-Z) ale pro kočičky ne bohužel což je škoda .

Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Eva, 24. 7. 2016 13:02)

Je to hrozná škoda, ne veletrhu jsem si nabrala letáky veškerých krmiv co tam bylo, jen se v tom člověk vyznat. A zrovna teď se rozmýšlím co kočičce koupím. Rozmýšlím mezi Orijen, ANF nebo jinými, které jsme již měli. Ale Orijen, ANF a Calibra jsou značky, které plně neznám. A právě, člověk neví, zda některé druhy obilovin i kočička může.

Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Hana, 25. 7. 2016 20:26)

No podle mě by obiloviny neměli mít vůbec.Kočičky jsou hlavně MASOŽRAVCI...

Re: Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:32)

To máte pravdu, ale granule prý nelze vyrobit jen z masa. Proto se dávají ta "plnidla".

Re: Re: Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Hana, 5. 8. 2016 10:20)

No jenže ono je lepší rýže a brambory než pšenice....Ječmen ještě ujde ..

Re: Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:32)

To máte pravdu, ale granule prý nelze vyrobit jen z masa. Proto se dávají ta "plnidla".

Re: Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:32)

To máte pravdu, ale granule prý nelze vyrobit jen z masa. Proto se dávají ta "plnidla".

Re: Re: Re: Obiloviny jaké ano a jaké ne

(Mitkocicku, 31. 7. 2016 19:33)

Za mě jsou nejvhodnější tato "plnidla": brambory, rýže, amarant.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »