Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Royal Canin

(Veronika, 10. 9. 2016 7:47)

Náš kocour nemá problém, možná je to tím, že používám od každého typu trochu a namíchávám mu to dohromady. Když tady řešíte granule Go, u nás se nikde nedají koupit, mohla bych požádat o radu, který koupit pro 3letého kastrovaného kocoura, který je jenom doma a nemá žádné problémy?

Re: Re: Re: Royal Canin

(Mitkocicku, 12. 9. 2016 15:39)

Z běžně dostupných se dá vybrat Brit - je mnohem lepší než Royal Canin...

Go

(Láďa, 7. 9. 2016 11:40)

Dobrý den co říkáte na granulky Go ? Našly jsme je na netu ale nevim zda jsou opravdu kvalitní..

Re: Go

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:50)

Dobrý den, tak tyto zrovna zkoušíme a chutnají opravdu moc! Trávení bez problémů. Určitě patří mezi kvalitní granulky.

Re: Re: Go

(Láďa, 8. 9. 2016 23:43)

Děkuji :)

Re: Re: Go

(Jana, 9. 9. 2016 16:14)

Dobrý den,
píšete, že zrovna granulky zkoušíte.Dívala jsem se na složení a vypadá dobře.Chtěla jsem se zeptat jak jsou granulky velké a zda jsou vhodné i pro velké kočky?
děkuji za odpověď Jana

Re: Re: Re: Go

(Mitkocicku, 9. 9. 2016 18:00)

Granulky jsou malé a velmi chutné. Pro velké kočičky jsou vhodnější velké granule, ale ty často zase nevyhovují složením... Doporučuji nakombinovat velké granule s malými bezobilnými ;)

Re: Re: Re: Re: Go

(Jana, 9. 9. 2016 21:48)

Dobrý den,
děkuji za odpověď a mohu poprosit o přirovnání velikosti granulí třeba jsou menší než TOTW nebo podobné jako Purizon či jiné známe granule.Třeba Applaws jsou velmi drobné.
Děkuji za ochotu
Jana

Re: Re: Re: Re: Re: Go

(Mitkocicku, 12. 9. 2016 15:36)

Dobrý den, Go! patří mezi nejmenší granulky - jsou jako pro koťátka...

očkování

(Naty , 8. 9. 2016 11:21)

Dobrý den. Mám sedmiletého kocoura v byte, ale má možnost běhání po chodbě baráku, a také na společný balkon. Každý rok je očkovaný, poslední dobou moc často čtu o postvakcinacnim sarkomu. Mám z toho strach. .. Co si o tom myslíte?

Re: očkování

(Mitkocicku, 9. 9. 2016 17:21)

Dobrý den, co se týče očkování, tak tady je na zodpovědnosti každého majitele, jak k tomu přistoupí. Je to krok, který se nedá vrátit zpátky. Je vhodné zjistit si co nejvíce informací z různých stran (stejně jako při výběru krmiva). Jsem přesvědčena, že pokud se kočka nedostane do kontaktu s cizími kočkami, tak očkování nemá smysl. Pokud se navíc objevují i závažná rizika, tak to je o důvod víc, proč to nedělat. Ale odpovědnost nesete vždycky Vy jako majitel. Ať se rozhodnete jakkoli, musíte o být o správnosti svého rozhodnutí přesvědčená :)

Granule pro MCO dodatek

(Jana, 3. 9. 2016 8:48)

Ještě jsem objevili novinku BRIT CARE cat LARGE - TOBBY myslíte, že se jedná o kvalitní granule nebo Lenonardo bude lepší volba.
Děkuji

Re: Granule pro MCO dodatek

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:49)

Dobrý den, osobně se Britu vyhýbám, nemám v něj takovou důvěru, spíše bych volila Leonardo. Ale složením se Brit hodně zlepšil ;)

Granule pro MCO

(Jana, 3. 9. 2016 8:34)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaké máte zkušenosti s granulemi Leonardo Adult Maxi Croc rich in poultry.Máme mainskou kočičku a nyní řešíme onemocnění dásní.I když nyní máme TOTW a kočička je pokřupe zvažujeme vyzkoušet tyto granule.
Děkuji za odpověď
Jana

Re: Granule pro MCO

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:48)

Dobrý den, Maxi Croc určitě znám, ty jsou úžasné! Pro velká plemena toho moc není, Maxi Croc rozhodně stojí za vykoušení!

nové kotě britka

(iva, 28. 8. 2016 18:10)

dobrý den,také bych ráda abyste mi poradila,jaké mám koupit to nej krmivo..za 14 dnů si jedem pro nové kotátko britky a ráda bych jí dopřála to nejkvalitnější krmivo,granulky,děkuji moc za radu

Re: nové kotě britka

(Ališa, 30. 8. 2016 12:01)

Dobrý den, my máme také Britku - kocoura. Nakonec jsme zakotvili u Nutramu. Bude mu rok, srst má krásnou, míň líná (v období línání), hovínka nejsou tolik cítit a bude jí v říjnu rok a váží 5,5kg. Nutram mu chutná moc. Psala jsem tu kvůli recenzím, ale jak psala paní, je dražší 1,8kg 460 Kč a 6kg za 1300 Kč a nejde koupit nikde levněji. Všude je to stejně drahé jak na netu, tak v kamenných obchodech. Ale u nás na 1*

Re: Re: nové kotě britka

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:47)

Dobrý den, Nutram je určitě bezva. Můžete klidně zkoušet i jiné značky, ať si koťátko zvykne na různé chutě ;)

Re: nové kotě britka

(Mitkocicku, 7. 9. 2016 11:46)

Dobrý den, značek je obrovská spousta, my máme momentálně oblíbené granulky Firstmate nebo třeba Jaguar, ty určitě patří mezi nej, ale je toho hodně tady v komentářích...

AG a náhlé nadměrné pití

(Milena, 7. 8. 2016 22:23)

Dobrý den koupila jsem arden grange chicken &potato kocourkům a kočičkám ihned zachutnaly ale...začaly pít nadměrně takovou žízeň u svých miláčků neznám :( vím že by měly hodně pít ale tohle mě dost překvapilo že oi AG taková žízeň...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »