Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

souhlas

(Majda, 18. 10. 2016 16:52)

Musim souhlasit. Ještě co se tyce monoproteinovych granulek tak zminim znacku optimanova.

průjem

(Šuplík, 8. 10. 2016 11:50)

Prosím o radu, náš kocourek má neustále potíže se stolicí, mívá mírný průjem a testy na veterině nic neprokázaly, zřejmě jde o nějakou alergii a nedaří se nám vychytat ty správné granule. Momentálně má od veterináře Hills d/d Allergy & Skin Care, které mu vůbec nechutnají.

Re: průjem

(Hana, 9. 10. 2016 17:00)

Dobrý den,
Zkuste tyto granule Taste of the Wild - Rocky Mountain Feline, máme s nimi velmi dobré zkušenosti.

Re: Re: průjem

(Šuplík, 9. 10. 2016 22:17)

Dobrý den, děkuji za radu, máme 8. měsíčního britského kocourka a od chovatelky jsme šli z RC, pak dostal Pro Plan kotěcí, potíže se stolicí měl neustále, zkusili jsme Applaws ty mu vůbec nesedli, no a ještě Pro Plan Delicate, nakonec na veterině dostal Hills d/d Allergy & Skin Care. Doktorka na veterině říkala, že má možná alergii na kuřecí maso, tak zkusíme Taste of the Wild a snad nám konečně pomohou a dočkáme se těch správných hovínek. :-)

Re: Re: Re: průjem

(Hana, 11. 10. 2016 14:18)

Dobrý den,
měli jsme podobné obtíže a Applaws nám také nesedli a měli jsme průjem,máme mainské mývalí.Po Taste of the Wild máme ještě velmi dobrou zkušenost s Purizon Adult kuře & ryba a to když je tam i kuřecí.Ale mají i s rybou nebo jehněčí.Myslím si že to ani nemusí být alergie na kuřecí ale nějakou jinou složku v krmení, hlavní je přecházet na nové krmení pomalu a i tak se může stát že bude mít první dva dni průjem.Veterinář říkal že některé kočky jsou prostě citlivé na změnu krmení.
Ať se podaří je to někdy opravdu věda najít to správné.

Re: průjem

(Mitkocicku, 11. 10. 2016 17:27)

Dobrý den, zmíněný Taste of the wild opravdu skvělá volba, klidně bych šla i do té rybí varianty, tam je to téměř sázka na jistotu. Tato značka by měla mít probiotika, takže po nich musí být super trávení :)

Essential jaguar

(Marta, 1. 10. 2016 9:42)

Dobrý den chtěla bych se zeptat na essential jaguar jsou vhodné ?děkuji

Re: Essential jaguar

(Mitkocicku, 11. 10. 2016 17:25)

Dobrý den, tyto granulky jsou skvělé! :)

applaws

(lada, 23. 9. 2016 1:37)

Dobrý den chci koupit applaws ale je tam chlorid sodný kočičky sůl nesmí.

Re: applaws

(Mitkocicku, 30. 9. 2016 14:59)

Dobrý den, Applaws má teď recepturu bez soli - je to ta čistě rybí. Mně také vadí přemíra soli v granulkách.

Prosim, poradite?

(Jani, 23. 11. 2015 19:50)

Dobry den,
mam problem s kocickou.Je stara 7 let a zacala si vykusovat srst (brisko, zadni a predni nohy) Odcervena je. Dosud jii krmim K-9 pro kocky. Chtela bych zkusit zmenu krmiva s nadeji, ze se prestane vykusovat. Prosim, jaky mate nazor na toto krmivo : http://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/porta21_biokrmivo/feline_finest/170758#more
Nebo zda by jste neporadila i jinak? Davala jsem ji kapicky Bachovky, i Kozlk, Nic nezabira.
Dekuji velice za odpoved.
Jana

Re: Prosim, poradite?

(Martin, 7. 12. 2015 10:18)

Moje kočka dělá to samé a má podobný věk. Myslel jsem že je alergická na kuřecí maso, tak jsem jim kupoval jiné granule, ale alergií to nebylo. A jestli ano, tak se změna neprojevila ani po třech měsících nového krmiva. Byla ve stresu. Vykusuje se jen když mrouská, resp. pár dní před tím, ale jednu dobu byla úplně holá kromě zad a hlavy. A to mám mainku. Koupil jsem ji obojek s feromony a přestala se vykusovat i po tom, co feromony už dávno vyprchaly. Pak jsem ji obojek sundal a při prvním mrouskání se začala znovu vykusovat.

Re: Re: Prosim, poradite?

(Jani, 16. 2. 2016 14:46)

S tim obojkem je to zajimave, take jsem nad tim uvazovala. nevim, zoufam si. Kocin je odcervena, vodu ji kupuji urcenou pro deti, a ted se ji opet udelaly na krku bolaky, jak se strasne drbe. krmivo jsem koupila Aplaws, co s tim? Vet rika, ze je celkove v poradku, ze je asi nervozni a musim urcit pricinu. Nevim, zda je ci neni, normalne ji, spi a hraje si s kamoskou kockou.

Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Mitkocicku, 16. 2. 2016 17:53)

Kočička má boláky nebo lysiny? Vyloučil veterinář onemocnění související s parazity?

Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Jani, 29. 2. 2016 10:14)

Kocicka ma bolaky. Od veta dostala piluli na odcerveni, testy na parazity uskutecneny a nic se nenaslo. Jinak po tele ma kuzi zdravou, ale jak rikam, vykousava si srst na zadnich nouhou, cele brisko a ted i na prednich nohou. Koupila jsem ji jine krmivo (pred tim mela K9) pak jsem zkusila Porta 21 (zvracela+prujem) nyni dostava tyden Annamaet a snasi granulky bez problemu. Stroupky jsou nejdrive velice male a postupne se rozsiri na cely krk a rany se zvetsi a do hloubky. Vetsinou ji lecim Hemagelem (pomaha velice rychle) a zavazu ji krk satkem. Na kuzi ji vsak zustavaji jizvy v podobe malych boulicek. periodicky se ji bolaky vraci :((( Po veterinarni strance je pry zdrava ... fakt, nevim. Zalecovala jsem ji i Bachovkami, na doporuceni veta (pry asi bude kocicka nervni) Mela by jste nejaky napad?

Re: Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Mitkocicku, 8. 3. 2016 12:21)

Dobrý den, máte recepturu bez obilovin? Periodické vracení se problémů může podle mě znamenat parazita (netestuje se přítomnost všech), nebo se to vrátí, jakmile ten lék přestane účinkovat. Doporučuji krmivo absolutně bez obilovin a zkusila bych i nějakou formu detoxikace spolu s česnekem. Na začátku detoxikace se ale problém může ještě zhoršit.
Pokud máte Annameat bez obilovin, vydržela bych ještě tak dva týdny, jestli se to zlepší. Pokud ne, přistoupila bych k detoxikaci a česneku (vše se dá sehnat přímo pro kočky).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Jani, 17. 3. 2016 15:29)

Moc a moc dekuji za odpoved. Granulky Annamaet jsem koupila be obilovin a snasi je velmi dobre, i kdyz trosku zhubla, ale z tech granuli co mela pred tim "K9", tak z tech dost pribirala na vaze, stejne i druha moje kocicka. Bolaky na krku se uz zahojily, ale vice to pricitam te masticce Hemagel, ktera dobre zabira. Ale srst si vykousava stale. Odcervovana je pravidelne lekarem. Prosim, mate nejaky tip na jinou detoxikaci? Ted zacala i s prednimi nohami. Uz nevim jak bych ji pomohla. Dekuji Vam za odpoved a preji hezky den. J

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Mitkocicku, 6. 4. 2016 15:02)

Dobrý den, zašla bych k dobrému veterinářovi, aby udělal seškrab z kůže a poslal to na analýzu. K tomu bych nasadila přísnou dietu - doporučuje se vařené kuřecí maso a někdo k tomu dává ještě trochu rýže. Můžou se přidat ještě detoxikační bylinky nebo rybí olej. Tak bych to udělala já. Je také dobré navštívit více veterinářů a poslechnout si více názorů ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Jani, 15. 4. 2016 13:50)

Dekuji za odpoved. Ten ster z kuze je dobry napad, jeste zadny vet mi ho nenabidl. Zkusim s ni jit neka jinam. Dekuji jeste jednou

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosim, poradite?

(Jani, 11. 9. 2016 11:24)

Dobry den, nakonec jsem koupila granule Annamaet, bylo viditelne zlepseni srsti, ale vykousavani neprestalo. Po 3 mesicich dostala kocicka vysokou horecku, krvavy prujem a obe kocky granule prestaly jist. Po velkem usili se kocicku podarilo zachranit, vratila jsem se opet ke K9, kocicky zacalys chuti obe jist, ale opet se zacala jedna kocicka drbat a vykousavat. UZ NEVIIM, jak ji pomoci.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47

následující »