Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krmivo pro kocoura - problémy s močovými cestami + nadváha

(Aneta, 9. 12. 2016 12:35)

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně krmiva pro našeho britského kocourka. Cca před půl rokem měl problém s močovým měchýřem, měl písek v moči. Trpí i nadváhou cca 2 roky. Dávali jsme granule na redukci váhy, ale ty moc nepomáhaly. Poté jsme navštívili veterináře a doporučil nám od Hill´s na redukci + močové problémy. Teď ale čtu, že Hill´s jsou dle Vás nevhodné. Další krmivo obdobné je od Royalu, což je obdobná situace. Jaké krmivo byste nám prosím doporučila? kocour má nadváhu a nevypadá moc šťastně, je protivný na kočičku, moc si nehraje. Krmivo již cca 2 roky dáváme pravidelně, ale má pořád hlad a nehubne. Děkuji za Váš názor. Hezký den, Aneta

Re: krmivo pro kocoura - problémy s močovými cestami + nadváha

(Mitkocicku, 12. 12. 2016 21:56)

Dobrý den Aneto, není jednoduché najít odpověď na Váš dotaz. Dá se říct, že zde v komentářích už byly probrány snad všechny značky, které existují :-) Všechny schválené jakožto "jedny z nejkvalitnějších" můžete vyzkoušet. Podívejte se na obsah vlákniny (měl by být co nejvyšší), krmivo by mělo být zaměřeno na péči o správné pH moči. Myslím, že by byla vhodná "detoxikace" vedená nějakým zkušeným odborníkem, který by se na kocourka podíval jiným pohledem. Zkuste se po nějakém poohlédnout. Zabývá se tím např. paní Indrychová (bylinky Energyvet). Také se prodává spousta bylinných přípravků a směsí pro detoxikaci, ty by mohly také pomoct při nadváze. Kocourek se hodně trápí, raději bych mu dávala takovou dávku krmiva, aby netrpěl hlady, psychika je velice důležitá v boji s močovými kamínky ;-)

cožeto?

(Milda, 8. 12. 2016 15:07)

Aha, takže výrobci lžou, testy jsou podplacené, prostě nedá se jim věřit.

Jenom mi prozraďte - jak jste přišla na to, která krmiva zařadit do které kategorie (vhodná-nevhodná). Zaplatila jste si vlastní "nezávislé" testy, kterým mi už můžeme věřit?

Re: cožeto?

(Petr , 9. 12. 2016 21:07)

Co ti je? Jako ty kupujes whiskas a tyhle sracky ? Jestli jo tak jsi debil! Umis cist? Precti si slozeni a kolik hnusnejch barviv a chemikalii to ma a 4% procenta masa ? Tvl jestli tohle davas kockam tak je uprime lituju.Nikdo nemusi nikoho podplacet aby rozeznal hnus od poradneho krmiva ty troubo.Chodils do skoly ?Mel si chemii ?Asi ne podle tvy primitivni uvahy ze nekdo nekomu nadrzuje nebo ma podplaceno a neumis si precist slozeni krmiva jsi primitiv a nebo lenoch.

Re: cožeto?

(Petr , 9. 12. 2016 21:08)

Co ti je? Jako ty kupujes whiskas a tyhle sracky ? Jestli jo tak jsi debil! Umis cist? Precti si slozeni a kolik hnusnejch barviv a chemikalii to ma a 4% procenta masa ? Tvl jestli tohle davas kockam tak je uprime lituju.Nikdo nemusi nikoho podplacet aby rozeznal hnus od poradneho krmiva ty troubo.Chodils do skoly ?Mel si chemii ?Asi ne podle tvy primitivni uvahy ze nekdo nekomu nadrzuje nebo ma podplaceno a neumis si precist slozeni krmiva jsi primitiv a nebo lenoch.A ano nekteri vyrobci lzou a zamlcuji a je to dokazane.

Re: cožeto?

(Mitkocicku, 12. 12. 2016 21:44)

Dobrý den, jedná se o spojení složení a zkušeností majitelů koček - těm nikdo nemusí platit za zkoušení krmiv. Spousta lidí se podělí o zkušenosti zdarma :-) Nicméně žádnému seznamu věřit nemusíte, vytvořte si vlastní podle svých kritérií. Rozhodně netvrdím, že mám patent na rozum :-) A pokud víte, jak ke svým závěrům tvůrci testů došli (a jejich postupy Vám vyhovují), pak jim samozřejmě věřte, hlavní je, aby byly kočičky spokojené a dlouho zdravé. Já věřím zase testům uživatelů - kočiček :-) Hezký den :-)

Acana, Orijen nebo TOTW

(Sabina Ester, 2. 12. 2016 7:10)

Ahoj,
Potrebovala bych radu ohledne krmina... mam tri kocky doma, vsechny ruzneho veku, nejstarsi je ted 1 rok priblizne (jsou to kotata z ulic a utulku, kterym nekdo ublizil nebo jsou nemocne celozivotne) a tak se nemuzu rozhodnout, cim krmit? Mam 3 favority - Acana, Orijen a TOTW. Ktere z tech 3 je nejlepsi? Nejmladsi kocce je 7 tydnu a trpi na atopicke exemy a nejstarsi ma autoimunitni poruchu, takze vypada jako pohuble petimesicni kote neustale, prostredni je zdrava 8 mesicni kocka. Samozrejme jim chci doprat to nejlepsi, protoze jidlo je zaklad. Dekuju za rady.

Re: Acana, Orijen nebo TOTW

(Mitkocicku, 12. 12. 2016 21:36)

Dobrý den, doporučuji vyzkoušet postupně všechny tyto značky (i když v případě Acany a Orijen stačí vybrat jen jednu - je to téměř to samé) a uvidíte. Výběr je bezva, tak teď to ozkoušet ;-)

oprava

(milda, 8. 12. 2016 15:09)

my*

carnilove

(alisa, 9. 11. 2016 17:32)

Zdravím. Máme britaka, který frčí na Nutramu. Chtěli jsme trochu oživit jídelníček, tak jsme vyzkoušeli Brit care. Hrůza. Vůbec se mi nelibila hovínka, ktera byla Velká a moc nevoněla. Teď nám doporučila paní na zkoušku carnilove. Nemyslím si, že to bude lepší než nutram, ale jsou srovnatelné? Složení se mi moc líbilo. Děkuji

Re: carnilove

(Mitkocicku, 14. 11. 2016 15:29)

Dobrý den, Carnilove vyrábí ten stejný výrobce jako Brit Care. Takže je otázkou, jestli to bude lepší, samotnou by mě to zajímalo...

Re: Re: carnilove

(Ališa, 15. 11. 2016 10:07)

No jo, dívám, dávám. Zatím vyhovuje a rozdíl? Snad jsem shlédla jen v ceně, protože Nutram je jednou tak dražší. Tak uvidíme.

Re: carnilove

(Magda, 18. 11. 2016 17:15)

S Brit Care (I am Gourmet) mám obdobnou zkušenost. Jeden kocourek jen očichal a vycouval, ten druhý je taková popelnice, tak to snědl, ale za chvíli vyzvracel. Kamarádka mi pak řekla, že Brit sice vyrábějí v Čechách, ale suroviny jsou dovážené z Číny. Co je na tom pravdy nevím, ale po té zkušenosti jsem k nim nějak ztratila důvěru. Tak kočičí kluci dál baští TOTW.

Re: Re: carnilove

(alisa, 18. 11. 2016 18:10)

Tak byl týden na carnilove a myslím, že dobrý. žádný zásadní změny jsem neviděla. granule jedl se stejnou chuti jako nutram. Ji takhle všechny granule. Akorát mam pocit, že tu mističku s granulemi carnilove snědl dřív než nutram. Ta mu vydrží dyl. Jestli to nebude tim, že ten nutram je prostě výživejsi než ten carnilove a staci mu tim menší porce.

Re: Re: Re: carnilove

(Mitkocicku, 20. 11. 2016 21:34)

Zajímavé poznatky, ale sledujte déle. Když je nové krmivo, tak se na misku kočičky vrhnou s větší radostí ;-)

Re: Re: Re: Re: carnilove

(alisa, 22. 11. 2016 6:17)

No, zatím rozdíl není. Stolice stejna jako u Nutramu a dobře si pamatuji, jak vypadala po Brit Care, Brit prémium a proplanu. Možná, že carnilove bude opravdu to lepší z Britu, co se jim povedlo. srst má krásnou, ale to je spíš otázka dlouhodobého užívani granulí. u na malou chodi stejně. pamatuji si, jak strasne moc pil, když byl na proplanu, to fakt Pil hodně. hold to bylo necim dochuceny, proto měl tu potřebu. Zajímavější pro me je i to, že jsem se nedočetla, jestli je carnilove superpremiové?

Re: Re: Re: Re: Re: carnilove

(Alisa, 22. 11. 2016 11:02)

Tak je to superpremiové krmivo.Už jsem to našla. Presný název těch granulek je Carnilove Cat Lamb :)

Re: Re: carnilove

(Mitkocicku, 20. 11. 2016 21:35)

Tak to tedy není dobrá zpráva! Kamarádka pracuje v té továrně, nebo odkud má tu informaci?

Re: Re: carnilove

(Mila, 25. 11. 2016 15:07)

:D :D :D taková blbost :D z číny :D to by se tedy britu hooodně prodražilo a nebyli by docela levní ale o dost by ty granulky byli dražší :) nevím kde takové blbosti lidi berou že se něco dováží a navíc výrobci nesmí nic zatajovat museli by to zveřejnit ;)

Re: Re: Re: carnilove

(Martina, 26. 11. 2016 15:07)

Jojo, výrobci totiž nikdy nic nezatajují a vždy všechno zveřejňují :-) Jak také jinak, je to přece jejich povinnost.... Zábavná naivita.
Však i tady jsem si přečetla, že to, co deklaruje ve složení Hills je jen zbožné přání, ne však realita.
Jinak mi nepřipadá nikterak nemožné dovážet dehydratovaný polotovar pochybného původu a vyrábět z něj granule, kterým se udělá pěkná reklama.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »