Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Calibra

(Mila, 15. 1. 2017 20:18)

Přesně jak u nás hovínka strašně po té nové calibře smrděli a kočičáčci prděli :( teď jsme na Carnilove a paráda granulky chutnají všechny příchutě až na lososové ty naši kočičáčci ani neochutnali čuchli a nechtěli.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Calibra

(alisa, 15. 1. 2017 20:49)

Tak jsem zvědava, jake budete mit zkušenosti po delším uzivani carnilove. U nás po měsíci smradek sileny. ted mam objednaný TOTW. Tak jsem zvědava.

Re: Re: Calibra

(Kamila, 14. 1. 2017 23:38)

Krmíme novou Calibrou pro kastrované kočky. Všem třem krmivo chutná, žádné zažívací problémy nemají. Takže za mě můžu doporučit, ale samozřejmě každá kočka je originál a může ji sedět to, co druhá nesnese :)

Carnilove delší užívání

(Ališa, 10. 1. 2017 8:24)

Asi před více jak měsícem jsem dávala chat na granule Carnilove. Takže se chci podělit se zkušenostmi - nebrat. Kocourek byl na Nutramu a pro zpestření jsem toto vyzkoušeli, ze začátku žádná změna a po delší době, nevábně zapáchající stolice (po Nutramu mohl mít klidně plný záchod a nebylo cítit nic), myslím si, že pokud je kocourek správně živený, mělo by se to na tomhle zobrazit ne? Začal trochu línat, ale to je možná obdobím. Takže ke Carnilove se určitě nevrátím. Zkusíme další granulky.

Re: Carnilove delší užívání

(Hana, 10. 1. 2017 10:45)

Dobrý den,
děkuji za sdělní zkušenosti.Taky jsme uvažovali ale stále jsme váhali.Tak určitě zkoušet nebudeme.

Re: Carnilove delší užívání

(Mitkocicku, 12. 1. 2017 15:35)

Moc děkujeme za zkušenost!

Jaké krmivo proti struvitům

(Lenka, 6. 1. 2017 15:45)

Dobrý den , máme 6-letého kastrovaného bytového kocoura, u kterého se objevily potíže s močením- nejprve zánět močáku + krev v moči a pak před 7 měsíci dokonce ucpání močovodu pískem a struvity , byl na katetrizaci a něklik dní s vývodem, po odstranění vývodu dostal doživotní dietu Royal Canin Urinary S/0 , jenže v posledních týdnech má 2-3x denně řidší stolici. Kocour má váhu stejnou, je odčervený, ale ta stolice nás zneklidňuje , myslím si, že to bude zřejmě nevhodnou stravou nebo už nesnášenlivostí ??? a ráda bych přešla na krmení, které jak zde čtu je kvalitní a ne jen doporučeno veterináři a také, aby se kocourovi nepřitížilo a nedošlo opět k ucpání struvity a pískem . Můžete mi prosím doporučit krmení, které je šetrné k močovým cestám a kvalitní pro kočky, marně brouzdám na netu a hledám, u veterináře je to jak se zde píše- byznys dealerů ....Děkuji Lenka

Re: Jaké krmivo proti struvitům

(Mitkocicku, 12. 1. 2017 15:32)

Dobrý den paní Lenko, zkusila bych pár dní na dietě (syrové přemražené maso). Uvidíte, zda se trávení upraví. U veterinárních diet je to těžké, pokud už se to zlepšilo (zřejmě chodíte na kontroly), tak bych ke granulím od veterináře přidala kvalitní konzervy, které nejsou kompletním krmivem, aby se zbytečně nehromadily minerály. Pokud by to dlouhodobě bylo v pořádku, můžete volit jakékoli osvědčené granule bez obilovin, s vysokým obsahem masa, bez soli, např. náš oblíbený Firstmate.

Děkuji

(Adéla, 6. 1. 2017 23:11)

Moc hezký článek! Srozumitelný, výstižný, vše co jsem potřebovala vědět! Děkuji za něj!

fitmin

(lada, 23. 9. 2016 1:42)

A ještě bych se chtěla zeptat co říkáte na fitmin ?

Re: fitmin

(Mitkocicku, 30. 9. 2016 14:59)

Dobrý den, to není značka, které bych důvěřovala. Zkušenosti s dlouhodobým krmením nejsou dobré :(

Re: Re: fitmin

(Milča, 31. 12. 2016 16:17)

A fitmin není bez chemických konzervantů je s BHA &BHT takže nekupovat pokud chcete mít kočičku zdravou.

Re: Re: Re: fitmin

(Mitkocicku, 3. 1. 2017 14:07)

Dobrý den paní Milčo, děkuji za příspěvek, hned jsme zase moudřejší :)

Re: Re: Re: Re: fitmin

(Milča, 5. 1. 2017 11:43)

To že tam je BHA a BHT mi ořiznaly rovnou s Fitminu když jsem jim psala jakou mají konzervaci .

Applaws

(Martin, 31. 12. 2016 18:26)

Máme doma modrou britskou kočku která má 3 měsice.
Krmili jsme ji accanou ale kvůli ceně jsme přešli na applaws a je spokojená, moc ji chutná. Zůstaneme u této značky a po čase ji zkusíme koupit taste of the wild. Taky není drahé krmivo a myslím, že je super prémiové.

Re: Applaws

(Mitkocicku, 3. 1. 2017 14:09)

Dobrý den Martine, takže jste spokojen s novými granulkami Applaws pro koťátka? Zřejmě se už zase zlepšily... To je skvělá zpráva! :-) Také myslím, že je Acana zbytečně drahá...

složení

(Marie, 29. 12. 2016 10:24)

Dobrý den, prosím o radu ohledně krmiv kočiček. Máme 2 kočky, jedné bude necelý rok a druhé cca půl roku. Jak dlouho máme krmit granulkami pro koťátka? A teď můj hlavní dotaz. Podle čeho rozlišujete dobrá a špatná krmiva? Například zde zatracované Ontario: proteiny 37 %, vlhkost 10%, tuky 18%, popeloviny 7,3 %, vláknina 2,2%, vápník 1,6%, fosfor 1,1%, sodík 0,21%, hořčík 0,08%, vitamín A 25000 m.j./ kg, vitamín D3 2000 m.j./ kg, vitamín E (alfa-tokoferol) 500 mg / kg, taurin 1400 mg / kg, měd 21 mg / kg, zinek 10,5 mg / kg, selen 0,3 mg / kg. A vyzdvihované Arden Grande: hrubý protein 31 %, obsah tuku 19 %, hrubý popel 7 %, hrubá vláknina 2,2 %, vápník 1,3 %, fosfor 0,8 %, taurin 1 000 mg/kg, omega-3 mastné kyseliny 0,4 %, omega-6 mastné kyseliny 2,9 %. Naopak ta Ontaria mají více proteinu. Díky

Re: složení

(Mitkocicku, 3. 1. 2017 14:06)

Dobrý den, kotěcími granulkami se krmí do jednoho roku, ale můžete dát dospělácké, když už druhá kočička bude mít rok :-) Jinak doporučuji pročíst celou diskuzi. Analýza není to první, na co se díváme (pokud se tedy nejedná o nemocnou kočičku a nehledáme něco na míru). Záleží nám na tom, z čeho je krmení vyrobeno, tedy hlavně kolik je v něm masa (jestli vůbec nějaké a nejsou to jen vedlejší produkty čili odpad).

N&D

(Josef, 16. 12. 2016 9:01)

Dobry den jaky mate na nazor na krmivo N&D

Re: N&D

(Mitkocicku, 3. 1. 2017 14:01)

Dobrý den, tyto granulky jsou velice chutné, stojí za vyzkoušení :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »