Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Optimanova Cat

(Betka, 26. 12. 2016 21:20)

Dobrý den, boužel s vámi uvedenými granule moc zkušenost nemám, ale jestli hledáte kvalitní granule za zmínku urcitě stojí granule OPTIMAnova. Naší kočce moc chutnají a žádné zažívací problémy ani nic podobného nemá.

Re: Optimanova Cat

(Ala, 28. 12. 2016 20:14)

Hm dik nechci hnus s kukuřicí.Jsou lepší granule.

Re: Optimanova Cat

(Mila, 27. 1. 2017 17:41)

Tak jsme dnes OPTIMA NOVA GRAIN FREE vyzkoušeli a strašně moc kočičáčkům chutná :)

Kapsičky

(Adelios, 9. 1. 2017 20:16)

Dobrý den, jaké doporučujete kapsičky? Pro "vnitřní" kočku, nechodí ven. :D Nepotřebuju supermegaprémiové, ale ne typu Whiskas a tak.. Nějak okolo 100 kč/kg. Je mi 13 a kočku si platím skoro sama, proto ta cena. Děkuju. :)

Re: Kapsičky

(Jana, 9. 1. 2017 20:29)

Dobrý den,
v této cenové relaci jsme měli Animonda Carny nejsou nehorší co se týče složení.Chovatelka od které máme kočičku nám je doporučila a krmila s nimi kočičky.

Re: Kapsičky

(Jana, 9. 1. 2017 20:31)

Jsou to tedy konzervy, kapsičky jsou většinou o dost dražší.

Re: Re: Kapsičky

(Adelios, 9. 1. 2017 20:45)

Děkuju za rychlou odpověď :D Nezkazí se konzervy, když se nechají dýl otevřené? Nesmrdí v lednici?

Re: Re: Re: Kapsičky

(Jana, 10. 1. 2017 10:18)

Dobrý den,
pokud dáte na ní víčko tak nesmrdí ani se nezkazí a hlavně neoschne.Ale nedoporučovala bych nechávat déle jak do druhého dne.Někdo možná nechává déle v lednici by se zkazit neměla, ale já pokud je konzerva větší nechám jen do druhého dne, takže ji mají na 2x. Proto raději kupuji menší od jiného výrobce kvalita je vyšší ale samozřejmě cena je daleko vyšší. Carny mají nejmenší 200g, našim od nich velmi chutná paštička Animonda vom Feinsten Baby Paté která je 100g takže občas dám i tu, není to super prémiová ale ani Whiskas.

Re: Re: Re: Re: Kapsičky

(JanaJanska, 25. 1. 2017 23:02)

Na otevřenou konzervu nasadím mikroten. sáček, podehnu ho pod dno konzervy a tak vydrží 4 dny. Déle nemám vyzkoušeno, kočky ji dopapaly - nesmrdí..:-)

Re: Re: Kapsičky

(Adelios, 9. 1. 2017 20:45)

Děkuju za rychlou odpověď :D Nezkazí se konzervy, když se nechají dýl otevřené? Nesmrdí v lednici?

Re: Re: Re: Kapsičky

(Mitkocicku, 12. 1. 2017 15:33)

Dobrý den, souhlasím s konzervami Carny. Kupte si víčko, konzerva vydrží určitě tři dny v lednici :-)

Re: Kapsičky

(Levandule, 17. 1. 2017 12:10)

Já mám teď asi půl roku s naší kastrovanou kočkou (6 let) dobrou zkušenost se Starvitou z Mountfieldu. Nejdřív jsme začli Starvitou krmit psa a pak jsme koupili tu fialovou i pro kočku a s tou jejich zvýhodněnou cenou jsem fakt nenašla nic lepšího, drží to na půlce celou dobu, co to kupujeme. A pokud vím, mají i variantu indoor. Koukněte na web mountifeldu.

Re: Re: Kapsičky

(Levandule, 17. 1. 2017 12:12)

Jé, omlouvám se, vy jste se ptala na kapsičky, teď to vidím:) No tak kapsičky k tomu beru Vivavita, je to stejný případ, poměr cena a obsah masa je fakt nejlepší:)

Re: Re: Re: Kapsičky

(Jana, 17. 1. 2017 14:06)

Dobrý den,
Vivavita se mi složením vůbec nelíbí.Je napsáno maso a výrobky živočišného původu což neznamená, že je tam 78% masa jak píšou.
Našim kočičkám bych nekoupila.Ale každé kočičce chutná něco jiného.

top granule

(Helena, 14. 9. 2016 18:22)

Dobrý den, přes rok krmím kočičky granulemi Leonardo, přimíchávám jim i verzi bez obilovin ( samostatně ji nežerou), 2x denně mají konzervu Animoda Carny nebo Leonardo, a protože barfuji psa, tak občas sežerou syrové maso. Pouze syrové maso a poté i v kombinaci s granulemi jsem s nimi zkoušela, ale jsou to potvůrky, po prvotním nadšení ho odmítaly žrát. Teď si občas něco vezmou, když připravuji jídlo pejskovi. Nevadí to takto kombinovat? Taky bych ráda přešla na ještě kvalitnější bezobilné granule, ale nejsem schopna se rozhodnout. Navíc jsou kočky vybíravé a třeba TOTW, Aplaws, Marp, TimberWolf mi nechtějí žrát:-).Poradíte mi? Děkuji Helena.

Re: top granule

(Mitkocicku, 30. 9. 2016 14:58)

Dobrý den, kombinování určitě nevadí. Co se týče granulek, tak nezbývá, než zkoušet... Zkuste ještě např. N&D.

Re: top granule

(Lada, 20. 1. 2017 22:41)

Tak pes má maso a kočičky odflákáváte to jako proč psovi dejte granule a občas maso a kosti to mu stačí kočičkám dejte maso a granule vyloženě vám tim říkaj že chtěj i maso každý rozumný člověk ke granulím kočičkám přidá maso!! Vy hyeno!!!

Re: top granule

(alisa, 23. 1. 2017 6:19)

No ja jsem velký propagátor Nutramu, je ale dražší. vždycky vyzkoušíme něco jiného a pak se k němu stejně vracíme. Teď nám doma i TOWN, ale to víceméně pro zpestření. nás kocour není vybíravy. K tomu dáváme kapsičky Brit Care. Jsou to kapsičky, ve kterých je fakt vidět maso. Vtipný je, že podle mého se kapsičky britu povedly, jinak tahle značka z hlediska granulí u nás propadla.

Re: Re: top granule

(Mitkocicku, 24. 1. 2017 15:31)

Souhlasím, kapsičky Brit Care i konzervy super, jinak nebrat. Nutram je výborný, i když trochu drahý...

jaké by byli lepší?

(Ala, 12. 12. 2016 21:06)

Prosímjaké granulky jsou lepší ACANA,ORIJEN nebo CARNILOVE ?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »