Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Krmivo pro peršana

(Mitkocicku, 20. 11. 2016 21:46)

Množství bílkovin je uvedené na obalu v analytických složkách a bývá to i v popisku na eshopech. Určitě se Vám podaří něco najít, já na tenhle údaj nekoukám, takže nemám přehled :-)

Re: Krmivo pro peršana

(Terez, 23. 11. 2016 20:43)

Ahoj, já dávám granule OPTIMAnova kočkám i pejskovi. Se složením jsme maximálně spokojení, zatím jsme nenašli v poměru cena a kvalita nic lepšího :)

Re: Krmivo pro peršana

(Sofie, 24. 11. 2016 18:27)

Ahoj, mohu doporučit granule značky OPTIMAnova. Jsme s nimi moc spokojení a kocourovi moc chutnají.

Písek a kamínky

(Naty, 18. 11. 2016 13:59)

Dobrý den. Prosím o radu. Dneska jsme dostali od paní doktorky dietu - kocour měl potíže z čůráním, má písek a kamínky. Dieta - Royal Canin Urinary, ale složení tohoto jídla mně dost děsí. Celou dobu krmíme kocoura Applaws, Orijen, Acana, a navíc granule moc nechce - víc konservy, kapsičky, mističky. Ekzistuje nějaký kvalitní jídlo na ten problém. Ted' momentálně nemam moc na výběr - je to akutní, ale pro případ do budoucna... Děkují.

Re: Písek a kamínky

(Mitkocicku, 20. 11. 2016 21:29)

Dobrý den, a kocourek pije dost? Ke granulkám se doporučuje fontána, ta kočky motivuje, aby více pily. Myslím, že jste krmila dobře. Jsou i jiné příčiny onemocnění, např. stres nebo už zmíněný nedostatek tekutin. Škoda, že nechce konzervičky, zkoušela jste i syrové přemražené maso?

Re: Re: Písek a kamínky

(Naty, 21. 11. 2016 17:09)

Dobrý den. Pravě jsem objednala třetí fontánku - dvě předchozí ignoroval, ale rad se napije z kohoutku. Naopak skoro vůbec ne ji granule, 400g mu stačilo skoro na měsíc (Acana, Applaws,Orijen, Arden Grande), jinak jen konzervy a kapsičky Applaws, Greenwoods, občas Cosma nature, a take přemražené prsíčka, srdíčka. Proto vůbec ne můžu pochopit příčinu té nemoci. Kocouru je 7 let, kastrovaný, 6 kg.(běžná kočka domácí). Páni doktorka doporučila zhubnout 1 kg. Momentálně (na doporučeni doktorky) mu dávám RC urinary (jen kapsičky), a má se po nich utlouct, ale vůbec se my nelíbí jak to jídlo vypadá. Znova studuji všechny značky, ale ted' nevím dá se věřit tomu co uvádějí na obalu. Doufám že zdravotní stav se brzy zlepši, a ne bude závislý na RC. Moc děkují za Vaš komentář a čas.

jak správně podávat jídlo

(Martina, 20. 11. 2016 21:23)

ahoj,dobrý den,zdravím,
mám krátce 4letého kastrovaného kocoura a teprve hledám správné jídlo,takže díky za tipy na kvalitní stravu.
Otázka je jak správně krmit??? Někdo se přiklání k názoru dávat jídlo dvakrát či třikrát denně,někdo zase mít stále k dispozici plnou misku,což činím-problém je v tom,že je tlustý.U bývalé paničky chodil na noc ven,vyblbnul se...což u mě v pátém patře v centru jaksi nemůže,i když bych moc ráda..je tedy doma a tloustne.Aspoň mu po jednom házím suchý pamlsek a on chytá a běhá..Dávám mu půl masové kapsičky denně plus pokud možno lepší granule,co má stále k dispozici....znám ho od malička,bydlel u sousedky,než odešla a tak vím,že od malička byl trochu větší,už když jsem si ho přinesla vážil 7 kilo,nyní má 8! a je to normální evropský samec,žádná specielní rasa.
A také se tu píše,že light nedoporučujete,mně je paní ve zverimexu právě nabídla,zatím nekoupila..
Jestli existují granule pro tlusté kočky,které ale zároveň jsou dobré kvalitní?
Díky za odpověď.

Re: jak správně podávat jídlo

(Mitkocicku, 20. 11. 2016 21:56)

Dobrý den Martino, chápu Váš problém :-) Vybírala bych granulky bez obilovin, kde je méně tuku (kolem 10 %) a co nejvíce vlákniny. Přibližně tomu odpovídá např Arden Grange Light, což je jedno z mála krmiv Light a zároveň bez obilovin. Existují i různé hračky, do kterých dáte granulky a kočka si je zábavnou formou získává (např. míčky na pamlsky nebo taková věž značky Catit). Pokud by to nepomohlo, tak bych začala granulky dávkovat (nejlépe do 3 dávek, čím víc, tím líp). Vysoké škrabadlo už určitě máte a běhání po nábytku je už jistě u vás doma povoleno ;-) Přeji úspěšné hubnutí!

hills granule

(Ivka, 14. 11. 2016 10:36)

Ahoj, nemyslím si, že značka Hills je špatná, my ted nově používáme řadu Ideal Balance (více o granulích v článku http://pethome.cz/cs/blog/post/novinka-hills-ideal-balance) a jsme nadšení, za tu cenu velmi kvalitní krmivo..

Re: hills granule

(Mitkocicku, 14. 11. 2016 15:39)

Dobrý den, dívala jsem se na to a je tam strašně málo masa. Jinak Hill's je přímo proslulý tím, že v pytli není to, co je napsané na obale, takže i když se složení tváří docela obstojně (oproti marketovým značkám), tak bych si zajíce v pytli stejně nekoupila.
Cena se mi zdá dost vysoká. Jak dlouho krmíte touto značkou?

Optima, ANF

(Bary, 12. 11. 2016 14:55)

Zdravím! Máte někdo nějaké zkušenosti se španělským krmivem Optima? Má dobré složení? A ještě by mě zajímal váš názor na granule ANF, většinou jsem viděla jen samé pochvalné recenze, ale mému kocourovi až tak nechutnají. Díky :))

Re: Optima, ANF

(Mitkocicku, 14. 11. 2016 15:30)

Dobrý den, ANF má právě tu nevýhodu, že moc nechutná, u nás vůbec :( Optimu jsme nezkoušeli.

Řídká stolice

(Tereza, 2. 11. 2016 18:18)

Dobrý den, mám 10 měsíčního kocoura (sibiřská kočka). Víc jak 2 měsíce má problém se stolicí - řídká,zapáchající,ale ne vodová. Krmení má Canin a Brit care kitten - od kotěte stejné neměněné . Byla jsem u veterináře, kde dostal antibiotika a Hills i/d. Po dietě bylo vše vpořádku a pomalu jsme se měli vrátit k původnímu krmení. Už tolik nezapáchá,ale stolice je opět řídká. Zkusila jsem mu uvařit kuřecí s rýží, ale ani neochutnal, vařenou tresku - tu si dal, ale po ní se "podělal", zrovna tak po konzervě s rybou a i po přemraženém hovězím ( původní majitelé koťatům vyvářeli, měla i syrové). Koupila jsem Brit Care Lilly, po granulích má stolici normální,ale sežere max 2 lžíce. Je vidět, že v granulích pro koťata a stravě je něco, co mu vadí, ale divím se, že se mu to neděje od mala. Prosím o radu, jaké je vhodné krmení pro kocoura ? jeho váha je od 7. měsíce stálá - 5 kg. Děkuji

Re: Řídká stolice

(Hana, 5. 11. 2016 16:37)

Dobrý den,
někdy se stane, že alergie na nějakou složku v krmení se projeví až časem a není patrná hned od kotěte.Máme mainského 9 měsíčního kocourka který začal mít kolem 7 měsíce také průjem, někdy více někdy méně kašovité, vodový neměl nikdy.Sledovali jsme složení krmení až jsme během měsíce vysledovali, že kocourkovi vadí losos, pokud je v granulích obsažen a nebo losový olej či konzerva, hned ho to během dne prožene, přitom druhé kočičce nevadí.Od té doby co jsme ho vysadili z jídelníčku tak je vše v normálu a bobky jsou předpisové. Nezbývá než zkoušet a hlavně postupné změny.Krmíte pouze granulemi nebo i mokrou stravou?

Re: Re: Řídká stolice

(Tereza, 7. 11. 2016 23:58)

Dobrý večer,
děkuji za reakci na můj dotaz. Etikety jsem pročetla. Podezření také padlo na rybu, i díky tomu, že ji nesnesl ani doma uvařenou. Momentálně krmíme jen suchým krmivem Brit Care Lilly. Po tomto krmení je vše v pořádku, ale jak jsem psala, moc mu nejede, i když teď sní více. Přidám mu konzervu. Postupovat budu pomalu. ( je to jako s dětmi :) ) Ještě jednou děkuji

Re: Re: Re: Řídká stolice

(Hana, 8. 11. 2016 22:03)

Dobrý den,
To máte pravdu je to opravdu jak s dětmi.Nám se velmi osvědčilo krmení Purizon moc jim chutná, není tam losos a hlavně je to bez obilnin ze kterých mají kočky průjem a nejsou pro ně vhodné.Mají i 400g balení takže člověk může vyzkoušet,jehněčí chutná moc.
Ať se podaří najít ty správné:)))

Zkušenosti s granulemi Aatu?

(Chloe M., 4. 11. 2016 12:23)

Dobrý den, máte někdo prosím zkušenosti s granulemi Aatu?
Kupovala jsem kočičce vzorek na http://www.spokojenypes.cz/aatu-cat-85-15-chicken-3kg/
Ale koukám je tam celkem vysoký podíl pentahydrádu síranu měďnatého :( 46 mg/1 kg.
Ještě kočičce celkem chutnali granule od Marp: http://www.spokojenypes.cz/marp-holistic-chicken-cat-2kg/
Mohl by mi někdo pomoci s výběrem, prosím?
Předem děkuji za odpověď.

BRIT granule

(Kristýna, 20. 10. 2016 21:01)

Dobrý den,
budeme pořizovat kočičku a chci se zeptat, zda jsou tyhle BRIT granule složením v pořádku?
http://pethome.cz/cs/kocky/15128-brit-premium-cat-kitten-8kg-new-8595602513055.html?gclid=CjwKEAjw1qHABRDU9qaXs4rtiS0SJADNzJisYY462GCd5TaGb8VfY6lg_bGDxTTlPPXQgswCfsf1hRoCjuzw_wcB
http://www.veselezvire.cz/index.php?route=product/product&product_id=18655&gclid=CjwKEAjw1qHABRDU9qaXs4rtiS0SJADNzJishzIrFjztDnYE2t1bnRaYmeoauJ5bMQZcp8OD6o_g3hoCmDjw_wcB

Předem moc děkuji za odpověď :)

Re: BRIT granule

(Mitkocicku, 2. 11. 2016 10:11)

Dobrý den, řada Brit Premium není to nejlepší, co můžete koťátku nabídnout... Spousta obilovin a pochybné kuře. Pokud se Vám líbí značka Brit, tak jděte do té vyšší řady (Brit Care).

Re: Re: BRIT granule

(Kristýna, 2. 11. 2016 14:36)

Už jsem to více prošla a nakonec jsem vybrala pro kočičku Brit Care a Calibru. Tak uvidíme, jak jí bude chutnat a jaký na ni budou mít tyhle granulky vliv. Až bude větší, tak bych se podívala třeba i po TOTW.
Děkuji za odpověď :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující »