Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Míchání

(Jana, 21. 2. 2017 22:01)

Dobrý den,
já osobně bych nemíchala marketové granule s kvalitními.Na nižší cenu granulí se dostanete i lepších krmiv pokud zakoupíte větší balení, ty totiž vycházejí vždy levněji něž balení malé.Ale vzhledem k tomu, že máte jen jednu měla by jste na delší dobu.Mrkněte na https://www.svetkocicek.cz/ledviny-a-mocove-kameny-granule-pro-sterilizovane-kocky-a-kastrovane-kocoury/
O granulích je tam pěkně napsáno a ceny jsou různé.

Re: Re: Míchání

(Jupi, 22. 2. 2017 11:29)

Když tak počítám, tak ani jedny mi prostě do toho nevychází :( minimálně 150kč/kg. Ještě třeba, co tyto?
https://www.svetkocicek.cz/granule-chicopee-castrate/chicopee-cat-adult-castrate-2-kg/
https://www.svetkocicek.cz/granule-pro-kocky-farm-fresh/farm-fresh-cat-chicken-and-blueberries-2-kg/

Myslíte, že jsou dobré?

Re: Re: Re: Míchání

(Jana, 22. 2. 2017 13:02)

Dobrý den,
ani s jedněmi granulemi zkušenosti nemám.Záleží zda vaší kočičce nevadí obilniny které pro kočku vhodné nejsou,jedny z nich jsou bez obilnin, ale ani u jedněch není přesné složení.Nemusíte granule koupit přímo v tomto obchodě, jsou různé obchody s krmivy a ceny se také liší.Dala jsem tyto stránky protože občas také nakupuji a mají hezky rozdělené pro potřeby koček.A jak jsem psala bohužel malé balení vždy vychází mnohem dráže.Pokud se pro nějaké rozhodnete kupte raději malé balení na zkoušku zda budou chutnat a bude je dobře snášet.

Re: Re: Re: Re: Míchání

(Jana, 22. 2. 2017 13:04)

Zapomněla jsem někdy vycházejí dražší a kvalitnější granule levněji protože je dávka pro kočku menší než u nekvalitních s malým obsahem masa kterých sní kočička méně aby se zasytila.Takže cena ne vždy je směrodatná.

Re: Re: Re: Re: Re: Míchání

(Petr, 22. 2. 2017 14:51)

A to Vám dělá problém zaplatit 30 kč za kilo navíc? Já myslím, že by to problém být neměl.

Re: Re: Re: Míchání

(Mitkocicku, 22. 2. 2017 16:47)

Chicopee bych určitě nevolila, to nejsou kvalitní granule. Farm Fresh je v pořádku. Za dobrou cenu jsou ještě granule Taste of the Wild. Podle mého názoru, když smícháte marketovku s kvalitním krmivem, tak z toho mixu bude kočka vybírat ten druh, který považuje za chutnější. Nicméně míchání je myslím, lepší, než střídání pytlů kvalitních a nekvalitních :)

MAC´s

(Petr, 20. 2. 2017 10:43)

Zdravím

Rád bych se zeptal, zda jsou kaspičky MAC´s opravdu tak kvalitní, jak se tváří.
Děkuji

Může ovlivnit stelivo ph moči?

(Karolína, 9. 2. 2017 14:26)

Dobrý den.
Potřebovala bych radu. Mám 2 MCO koťata – kocour 9,5 měsíce - čerstvě vykastrovaný, přeléčený antibiotiky, kočička 3,5 měsíce – struvity a vysoké ph moči, kvůli kocourovi přeléčená antibiotiky.
Na internetu jsem se dočetla, že vzorek odebrané moči může ovlivnit i stelivo, pokud se do moči při odběru dostane. Toto se mi, bohužel, stalo pokaždé, když jsem kočičce odebírala moč pro kontrolu na veterinu. Vždy se mi přimíchalo trochu steliva, používám Tigerino Canada. Může se tedy stát, že výsledné ph, které vetka zmeřila papírkem, nebude vlastně relevantní?
Nevíte o tom někdo něco? Dávám kočičce na okyselení moči a rozpuštění struvitů Urocid, ale nechci jí dávat velkou dávku jen pro to, že je mojí nešikovností blbě změřené ph.
Jinak krmím TOTW (obě příchutě) a vedou, bohužel, RoyalCanin pro MCO koťata. Ale zkoušíme i jiné superprémiovky. Jenže kocour baští jen granule, nic jiného – na vše ostatní se tváří tak jako by to byl jed, a kočička baští kapsičky Felix, paštičky, vařené masíčko a z granulí bohužel jen ty RC MCO kitten. Ostatních si jen zobne na ochutnání. Zvažuji, že ty RC budu pomalu z jejich jídelníčku vyřazovat.
Každopádně děkuji za jakoukoliv informaci o tom ph...

Re: Může ovlivnit stelivo ph moči?

(Karolína , 9. 2. 2017 21:27)

Tak pokud to bude někoho zajímat. Provedla jsem malý test. Koupila jsem v lékárně papírky na měření ph moči a porovnala jsem zabarvení papírku v případě čisté vody a vody s příměsí steliva (používám již zmíněné Tigerino Canada). Výsledek je takový, že zabarvení obou papírů je naprosto shodné (bez ohledu na to, jaké ph měla voda). Takže pokud tedy stelivo nějakým jiným způsobem nereaguje s močí lze říci, že toto stelivo ph moči neovlivňuje.
Takže jsem s hledáním příčiny vysokého ph moči u mojí mainské kočičky opět na začátku. :-/
Metodou "pokus-omyl" na nějaký čas zkusíme vyřadit Felix kapsičky a koupíme nějaké veterinární pro koťátka, tedy po poradě s naší vetkou.

Re: Re: Může ovlivnit stelivo ph moči?

(Mitkocicku, 10. 2. 2017 12:43)

Dobrý den, toto je velice zajímavé téma. Slyšela jsem, že MCO mají právě geneticky dané vysoké riziko oněmocnění kamínky (oba typy).
Bude to boj :-)
Než kapsičky Felix, dávala bych raději syrové maso. Zkuste se více zaměřit na to syrové a granulky pak budou papat jen okrajově :-) Zkuste sehnat kvalitní maso (občas dejte i vnitřnosti) a dávat ho dvakrát denně.
Už máte fontánku? Ta hodně pomůže, nebo rozmístěte misky s vodou různě po bytě.
Po určitou dobu by to chtělo tu veterinární dietu, aby kamínky rozpustila, pak můžete začít s vlastním postupem. Nebo zkuste bylinky, třeba paní Indrychová se velice vyzná :-) http://www.bylinkyprozvirata.cz/

Optimanova

(Jana K., 30. 9. 2016 8:25)

Já svoji koččce dávám Optimanovu. Měla velký problém se zažíváním a pořád mi zvracela nebo měla průjmy. Po používání těchto granulí problémy zmizely, protože je čistě monoproteinová a má omezené sacharidy.

Re: Optimanova

(Mitkocicku, 30. 9. 2016 15:07)

Dobrý den, někdy se přihodí, že i "špatné" krmivo pomůže s problémem, a to po tom, co už někdo vyzkouší úplně všechno na trhu... Bohužel spousta kočiček nesnáší obiloviny, které jsou v tomto krmivu docela hojně zastoupeny... Ale pokud jde o "alergii" na určitý druh masa, tak samozřejmě pomůže krmivo, které dané maso neobsahuje... ;-)

Re: Re: Optimanova

(Miky, 10. 2. 2017 12:02)

Proč by měla být optima nova špatné krmivo :D :D Navíc nyní mají i řadu GRAIN FREE ;) Mnoho lidí si Optimu chválí nám přišli vzorečky a knížečka i s popisem a fotkami továrny nic netají na rozdíl od jiných výrobců :) Kočičkám Optimanova chutná :) Podle mě je divné krmivo APPLAWS .OPTIMANOVA,EDEN,CARNILOVE jsou lepší.

Re: Re: Re: Optimanova

(Mitkocicku, 10. 2. 2017 12:27)

Děkujeme za názor :) Osobně bych tuto značku nevolila, protože za tu cenu jsou i krmiva s vyšším obsahem masa. Krmivo (mluvím o grain free řadě) se prezentuje jako špičkové, ale chybí mi v něm brusinky či borůvky na močové cesty či např. probiotika. Pokud mám dát 440 Kč za dvě kila, chci od krmiva víc. Eden vypadá dobře, obsahuje i kloubní výživu, pokud má někdo zkušenost, sem s ní, ovšem 600 Kč za dvě kila?
Carnilove jsme tu už řešili, zkušenosti nejsou nejlepší, jako bohužel u celého Britu. Velká škoda, protože myslím, že všichni bychom radši kupovali česká krmiva :(
Applaws měnil továrnu a v té době byly problémy. Ale v poslední době jsem na něj nic špatného neslyšela a v množství masa je vcelku nedostižný :)

Prosba o názor

(Jitka, 2. 2. 2017 7:43)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o srovnání kvality granulí Regal a Bardog. Krmím své kočičky granulemi Regal a jako jedny z mála jim velmi chutnají a prospívají po nich. Zaujaly mě teď granule Bardog, kvalita vypadá dobře, cena taky. Moc děkuji za Váš názor a přeji krásný den. Odkaz na granule zde https://www.granulebardog.cz/KRMIVO-PRO-KOCKY-c11_0_1.htm

Re: Prosba o názor

(Mitkocicku, 3. 2. 2017 11:14)

Dobrý den, myslím, že jsou tyto značky srovnatelné. Vyzkoušejte :)

Moje zkusenost

(Majda, 30. 1. 2017 14:54)

Optimanova je super značka.

Re: Moje zkusenost

(Ala, 30. 1. 2017 22:36)

A co jako !? Proč vykřikuješ do tmy ??

Re: Moje zkusenost

(Mitkocicku, 31. 1. 2017 13:57)

Osobně se Španělsku vyhýbám, ale rybí příchutě, myslím, stojí na vyzkoušení.

Canagan

(Bary, 23. 12. 2016 14:09)

Zdravím, máte někdo zkušenosti s granulemi Canagan? Jsou kvalitní?
Díky za odpověď :))


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »