Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Granule

(Kejty, 21. 3. 2019 23:15)

naší kočičce dávám pravidelně granule od Britu, ty Brit Care, ty má opravdu ráda, občas jí dám i kapsičky Premium taktéž od nich a s obojím nikdy neměla problém

harley skin and laser

(harley skin and laser, 17. 3. 2019 8:07)


Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and superb design and style.
harley skin and laser troptia.se/beautiful-skin/miramar-soedertaelje-meny.php

Cluber

(JohnFeM, 16. 3. 2019 11:24)

Cluber https://www.cluber.info// - Cluber

skraddare magasinsgatan goteborg

(skraddare magasinsgatan goteborg, 12. 3. 2019 1:40)


Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.
skraddare magasinsgatan goteborg netcomap.se/beautiful-skin/skraeddare-magasinsgatan-goeteborg.php

Online

(PeterAnnow, 12. 3. 2019 0:10)

Satisfactory date
Recently I establish marvellous sites
Video comic

Jake granule zvolit?

(Pavel, 25. 2. 2019 15:30)

Dobry den,
kupuji moji kocce granule Royal Canin, navic jeste "dietni" pro redukci vahy. Byly mi doporuceny veterinarem, kocka mela pred casem krev v moci a veterinar naridil uzivani pouze techto granuli. Vy naopak pisete, ze granule Royal jsou spatne. Jak mohu zjistit, ktere jine ganule muzu kocce kupovat, aby nemela problemy? Nebo kupovat misto granuli syrove maso?

Diky za reakci.
Pavel

Re: Jake granule zvolit?

(Mitkocicku, 26. 2. 2019 10:35)

Dobrý den, vhodné granule by neměly obsahovat tolik obilovin a jasně neurčených surovin. Na hubnutí jsou skvělé N&D.

Re: Re: Jake granule zvolit?

(Pavel, 26. 2. 2019 14:15)

Dobrý den,
děkuji za tip. Nejde mi ani tak o redukci váhy, ale spíš o to, aby kočka neměla ledvinové problémy, teď dostává druh "Urinary".
Našel jsem např. tyto: N&D GF Quinoa CAT Urinary Duck & Cranberry 1,5kg.

Mohla byste mi nějaké kvalitní s označením "Urinary" doporučit? Když budou i na hubnutí, tím lépe.

Díky moc!
Pavel

Re: Re: Re: Jake granule zvolit?

(Mitkocicku, 10. 3. 2019 21:33)

Dobrý den pane Pavle :-)
Na hubnutí jsou dobré N&D Neutered. Klidně bych udělala hubnoucí kúru - jedno 1,5 kg balení by mohlo stačit - a pak se vrátila k těm Urinary. Dobrá, na ledviny odlehčená a bez negativního vlivu na trávení, je ještě Urinary receptura od Primordial.

kvalitní granule pro kočky s močovými problémy

(Martina, 5. 3. 2019 14:02)

Dobrý den,
naše kočka měla močové problémy, kupujeme jí na radu veterináře specinální Urinary granule od Hill's. Doporučila byste nějakou lepší variantu? Viděl jsem, že značku Hill's máte v seznamu nedoporučených krmiv.
Děkuji předem.
Martina

Re: kvalitní granule pro kočky s močovými problémy

(Mitkocicku, 10. 3. 2019 21:20)

Dobrý den, veterinární diety jsou něco jiného než klasické řady krmiv. Dieta bývá doporučována na začátku léčby a poté se přechází na tzv. nízkominerální granule (mívají označení Urinary, např. N&D nebo Primordial je mají). K tomu hodně kapsiček nebo konzerv a fontána.

Fimin pro kočky

(Hana, 10. 3. 2019 21:06)

Dobrý den,
jaký máte názor na granule Fitmin pro kočky o kterých se teď často mluví,jedná se o kvalitní krmivo?
děkuji za odpověď

Re: Fimin pro kočky

(Mitkocicku, 10. 3. 2019 21:16)

Dobrý den, zatím jsem slyšela jen chválu, ale kazí jim to rakovinotvorné konzervanty, které jsou i v RC.

Kastrace koček

(Sandra, 18. 11. 2018 20:48)

Ahoj, máme doma 4 micky, které jsme nechaly vykastrovat a začaly nám teda rapidně nabírat. Chci se poradit jak tuto situaci řešit a jaké krmivo jim dávat ? Začaly nám ujídat i naše jídlo na lince což předtím nikdy nedělaly, tak bych nerada abysme pak musely bojovat s nadváhou :(

Re: Kastrace koček

(Alena, 30. 11. 2018 18:05)

Jestli můžu poradit tak my sme přešli na granule Brit po kastraci, protože nám bohužel taky začaly přibírat, ale po změně se to hezky srovnalo.

Re: Re: Kastrace koček

(Julie, 3. 1. 2019 7:56)

Jo? Myslíš, že těmi granulkami by se to mohlo zlepšit? Já nevím, nikdy jsem speciální výživu nekupovala, tak se právě pro jistotu ptám. Ty kupuješ jaké konkrétně?

Re: Re: Re: Kastrace koček

(Ariana, 3. 1. 2019 17:49)

Určitě. Pro kastrované kočky jsou přímo speciální granulky. My kupujeme ty od Brit https://www.spokojenypes.cz/brit-care-cat-missy-for-sterilised-7kg/. Tak zkus třeba ty. Pomáhají správnému metabolismu.

Re: Re: Kastrace koček

(Dana, 6. 2. 2019 23:48)

u nás vše bez problému s Britem, ale spíše se kočce osvědčili kapsičky Premium od nich než granule

Re: Re: Kastrace koček

(KristynaP, 5. 3. 2019 5:36)

předpokládám že ted po změně už vše v pořádku a spokojenost, ne ? :)

Re: Kastrace koček

(Mitkocicku, 18. 12. 2018 15:52)

Dobrý den, zkuste se podívat na nějaké krmivo s vyšším obsahem vlákniny nebo vyzkoušejte něco, co jim méně chutná :-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »