Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Nejkvalitnější granule

(alisa, 15. 3. 2017 6:55)

Náš kocourek frčí na Nutramu už dlouho, vždycky vyzkoušíme něco nového a pokaždé se k němu vrátíme. ted mam objednané Leonardo, jsem zvědava přeci jen chci udělat trosku změnu.

Husse

(Petr, 9. 3. 2017 22:27)

Zdravím

Má někdo zkušenosti s granulemi Husse?

Jaké jsou?

Děkuji

Calibra konzervy

(Kristýna, 28. 2. 2017 12:26)

Dobrý den,
má tu prosím někdo zkušenosti s konzervami od Calibry? Složením vypadá dobře: Kuře (60%), kuřecí srdíčka (10%), vývar (28,9%), minerální látky (1%), lososový olej (0,1%) (pro koťata)

Předem děkuji :)

Re: Calibra konzervy

(Mitkocicku, 3. 3. 2017 12:56)

Tyto konzervy se vyrábí ve stejné továrně jako Animonda. Neobsahují kosti a vedlejší produkty, takže stojí za vyzkoušení, jsou kvalitní :) Moje kočky už je taky vyzkoušely, jsou ok :)

Re: Re: Calibra konzervy

(Kristýna, 8. 3. 2017 18:02)

Děkuji za odpověď. Od Animondy už jsme zkoušeli konzervy Carny a byly dobré, ale zaujaly mě právě i ty od Calibry, tak je vyzkoušíme. :)

Jaké grain free granule?

(Alča, 6. 3. 2017 14:05)

Dobrý den,

prosím o radu, jakými granulemi krmit koťátko mainské mývalí? Chci najet na bezobilná krmiva. Od majitelky je zvyklé na RC, ale já bych raději nějaké jiné, kvalitnější. Popř. jaké byste mi doporučila, až bude dospělý?
Děkuji :)

Re: Jaké grain free granule?

(Mitkocicku, 6. 3. 2017 14:15)

Dobrý den, doporučuji rovnou něco s kloubní podporou, např. N&D už ji má v granulích pro koťátka. Pak doporučuji střídat s granulkami "all life stages" (pro všechny věkové kategorie), které jsou větší - mývalí koťátka mají přeci jen větší tlamičky :D To by mohly být FirstMate nebo Jaguar (jsou taky s kloubní výživou). Pro dospělé mývalí kočičky dělá bezva granule Leonardo (jsou bez obilovin a opravdu velké). Pro mývalku počítejte s větším množstvím granulek :D

Re: Jaké grain free granule?

(Hanka, 6. 3. 2017 15:27)

Dobrý den,
máme dvě mainské mývalí a mohu potvrdit, že FirstMate a Leonardo jsou super.Kupujeme obě tyto značky a kočkám moc chutnají.Nyní mají už i granule bez obilnin a více druhů a granule maxi od Leonarda jsou velké granule.

Velikost granulí

(Hana, 5. 3. 2017 19:04)

Dobrý den,
pokud někdo krmíte granulemi Arden Grange Cat Grain Free Sensitive jakou máte zkušenost a jak velké jsou tyto granule?
Děkuji za odpověď

jaká je kvalita?

(Martina, 1. 3. 2017 19:09)

ahoj,dobrý den,
kupuji kastrovanému kocourovi superprémiové granule Arden garden nebo Acana,mám tu ale také z internetu 4kilové balení značky Super premium line.Jsou čtyři druhy,já mám pro kastráty.Výrobce je delikan s.r.o. v Brně.
Máte s touto značkou zkušenosti,je dobrá kvalita?

Re: jaká je kvalita?

(Milena, 3. 3. 2017 8:52)

Ano kupujeme a jsme spokojeni :) Arden grange jsou kvalitní :)A od VAFO NIC NEKUPUJEME VŮBEC JEJICH VÝROBKŮM NEVĚŘÍM.A NESEM SAMA.

Re: Re: jaká je kvalita?

(Mitkocicku, 3. 3. 2017 13:25)

Ano, souhlasím, Vafo a vlastně vše, co se vyrábí v ČR, bohužel. Kromě konzerv od Falco, ty jsou fajn, i když z českého masa.

Re: jaká je kvalita?

(Mitkocicku, 3. 3. 2017 13:00)

Dobrý den, ten Delikan obsahuje hodně obilovin, barviva a konzervanty. Složení odpovídá ceně. Určitě dobré pro venkovní kočičky, ale s Acanou a podobnými bych to nemíchala, je to jiná kvalita. Pokud člověk potřebuje ušetřit, je to dobrá dočasná volba ;)

MAC´s

(Petr, 24. 2. 2017 18:21)

Zdravím
Dobrý den
Rád bych se zeptal, zda jsou kaspičky MAC´s opravdu tak kvalitní, jak se tváří.
Děkuji

Re: MAC´s

(Milena, 26. 2. 2017 9:25)

Ano jsou :) kupujeme konzervičky i kapsičky Macs já vždy několikrát než něco koupím kočičkám a kocourkům tak ověřuji..

ARDEN GRANGE

(Marie, 10. 2. 2017 10:39)

Jsou AG opravdu tak kvalitní ?A je stoprocentní jistota že jsou bez chemie barviv atp.?A že jsou z masa a ingrediencí pro lidskou spotřebu?

Re: ARDEN GRANGE

(Mitkocicku, 10. 2. 2017 12:32)

Dobrý den, jistota u granulí nikdy není ;-) Proto nestačí jen číst, ptejte se lidí, kteří dávají toto krmivo, jestli jsou spokojení. Nebo zajeďte do jejich továrny :-) Arden Grange je více oblíbený u pejskařů, ti jsou dlouhodobě velice spokojení. Na toto krmivo jsem snad ještě neslyšela nic špatného.

Re: Re: ARDEN GRANGE

(Mily, 23. 2. 2017 11:38)

Arden grange jsou v pohodě. :) taky kupujeme :)

BRIT CARE LUCKY

(Mily, 23. 2. 2017 11:36)

Prosím Brit Care Lucky je vhodné ?Našim chutná střídáme s Applaws a arden grange.Plus konzervičky Macs a maso.

Míchání

(Jupi, 21. 2. 2017 19:39)

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, momentálně kupuji kočičákovi Purina One, což vím, že nejsou nejlepší granule, ale nejsou to ty marketové nejhorší. Nicméně finance jsem do teď neměla, ale podařilo se mi vypočítat, že bych mohla investovat od příštího měsíce více. Tak se chci zeptat, jestli byste doporučili nějaké kvalitnější granule asi okolo 120kč/kg.
Také se chci zeptat, jestli by bylo možné a vhodné třeba míchat krmivo Purinu + to kvalitní, jestli to bude mít nějaký smysl v rámci toho, že chci kočce dopřát fakt to nejlepší, co si můžu dovolit.
Jinak teda kočíčák je Mainka, 4 roky, kastrovaný a měl problémy s kamínky, takže možná i něco, co by s tímhle pomohlo (kupuji teď tu Urinary care, ale radíte, že ty nejsou moc dobré).
Díky moc za rady :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »