Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sanabelle Bosh

(Hana, 30. 3. 2017 21:33)

Dobrý den,
Mohu poprosit o názor na granule Sanabelle a na jejich složení? Mám dva kastrované a kocoury cca 7let. Granule jim chutnají a mají po nich krásnou a lesklou srst nicméně jsem byla upozorněna v jedné debatě na fbc,že obsahují chemické konzervanty, které způsobují velké zdravotní potize. Lze tyto konzerv. z popisu na obalu zjistit?
Děkuji za odpověď a váš názor.

Re: Sanabelle Bosh

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:37)

Dobrý den, konzervanty se prý na obale uvádět nemusejí. Takže pokud hledáme skutečně dobré krmivo, na kterém si dává výrobce záležet, tak je potřeba, aby výrobce deklaroval, že používá přírodní konzervaci (zejména vitamín E čili tokoferol). Tou chemickou se málokdo chlubí...
Škodlivé konzervanty (používají se hodně BHA, BHT) mohou způsobovat např. rakovinu, takže se určitě občas podívejte i na složení výrobků, které kupujete pro sebe :-)

Starvita

(JB, 23. 3. 2017 21:44)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na granule pro kočky značky STARVITA superpremiové. Patří mezi ty kvalitní?

Re: Starvita

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:33)

Proslýchá se, že tyto granule vyrábí Fitmin, takže suroviny na horší úrovni a špatná konzervace.
Ale pokud hledáte něco, co je dobře dostupné, tak v tuto chvíli se dá doporučit jako dobrá alternativa k marketovkám.

Applaws

(Mulena, 12. 3. 2017 9:20)

Prosím kdo kupujete APPLAWS prý se změnily bojím se teď koupit :(

Re: Applaws

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:29)

Dobrý den, Applaws změnil výrobu a teď je to takový risk, jestli narazíte na super pytel nebo na nějakou špatnou šarži. Byla to u nás nejoblíbenější značka, ale momentálně kočičkám nekupuji :-(
Je úplně jedno, z kterého obchodu granule koupíte, je to teď všude o náhodě. Všechno jde z jedné továrny.

Granule Primordial

(Alena, 8. 3. 2017 18:12)

Dobrý den, ještě mám dotaz na granule Primordial. Zda jsou kvalitní a zda nepůsobí zažívací problémy?
Složení se mi zdá dobré.
Děkuji moc.

Re: Granule Primordial

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:22)

Dobrý den, to je vcelku nová značka. U nás uspěla, ale zkušenosti chovatelů zatím nejsou.

co pro siamské kotě

(Monika, 7. 3. 2017 11:52)

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké granule byste mi doporučila pro 2,5 měsíčního siamského kocourka. Máme ho doma necelý týden. Zatím mám po majitelce granulky, ale ráda bych mu kupovala co nejkvalitnější krmivo. Vím, že se tady ty dotazy pořád opakují, ale těch značek je tolik, nemůžu se pro žádné rozhodnout :-) Poraďte prosím. A mohu mu dávat už syrové maso? Zatím ode mě dostal trošku vařeného hovězího a mohl se po něm utlouct :-). A jaké byste doporučila i kapsičky/konzervy? Děkuji.

Re: co pro siamské kotě

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:21)

Dobrý den, určitě se podívejte na granulky Firstmate, ty patří mezi nejlepší. Syrové dávat můžete, ale střídejte svalovinu s vnitřnostmi, kostí a kůží. Mokré krmivo je super od značek: Applaws, Animonda, Leonardo. Ale dobrých značek je spousta, sledujte složení a kde se to vyrábí.

Granule Nitrican

(Lenka, 22. 4. 2017 13:04)

Dobrý den, obracím se na odbornici - co říkáte granulím Nutrican: Doteď jsem je neznala, ale kolegyně na ně pěje ódy. Zdají se mi podezřele levné - desetikilový pytel pod 700 Kč.
Děkuji předen za Váš názor. Specifikace níže:
Nutrican Cat Sterilised - Prémiové krmivo pro kastrované kočky
Složení: kuřecí moučka (20 %), rýže, sušené kuřecí maso (16 %), kukuřice, kuřecí tuk (konzervovaný tokoferoly), pivovarské kvasnice, přírodní vláknina, sušené krůtí maso (4 %), hydrolyzovaná kuřecí játra (2 %), sleďový tuk (1 %), sušené řasy (0,2 %), (zdroj prebiotik), mannanoligosacharidy (150 mg/kg), juka (0,01 %)..
Analytické složky: hrubý protein 33%, obsah tuku 12%, hrubá vláknina 3,8%, hrubý popel 8,6%, vlhkost 10%, vápník 1%, fosfor 0,8%, sodík 0,8%, hořčík 0,04%
Nutriční additiva v 1kg: vitamín A 20.000 i.u., Vitamín D3 750 i.u., Vitamín E (alfa tokoferol) 600 mg, taurin 2.000mg, biotin 1,6mg, železo 40mg, mangan 50mg, měď 10mg, jód 3mg, selen 0,18mg, L-lysin 8mg, DL-mehionin 13mg
Obsahuje antioxidanty schválené EU.

MACS

(Milena, 12. 4. 2017 14:58)

Dobrý den co říkáte na granulky MACS ? Kupujeme již delší dobu konzervičky a chtěli by jsme zkusit právě i granulky .Teď jsme na ARDEN GRANGE a APPLAWS ale po APPLAWSU nic moc :( a 1 z pěti kocourků a jedné ze dvou kočiček nechutnají.Nebo mám zůstat u ARDEN GRANGE ?

Sams Field Cat

(Petra, 23. 3. 2017 17:21)

Dobrý den ,

prosím Vás je tu někdo kdo má zkušenosti s granulema Sams field Cat? Bohužel na netu nemohu nikde vyhledat. Bylo mi to doporučené jako super krmivo pro kočky. Děkuji :)

Nejkvalitnější granule

(Alena, 2. 3. 2017 16:34)

Dobrý den,
za měsíc si dovezeme 3,5 měsíční britské koťátko a chtěla bych ho krmit těmi nejkvalitnějšími bezobilninovými granulemi bez ohledu na cenu.
Chtěla bych Vás poprosit jakou značku by jste mi doporučila ? Chtěla bych začít 1 - 2 značkami a později třeba i vyzkoušet ty ostatní kvalitní značky.

A ještě mám dotaz jak často se ke granulím přidávají kapsičky? Chápu to tak , že granule mají být pořád k dispozici , ale nevím jak často dávat kapsičku popř. přemražené maso, zda každý den ?
Děkuji velice .
Zdraví Alena

Re: Nejkvalitnější granule

(Milena, 3. 3. 2017 8:49)

Arden grange,Applaws :) tyto značky kupujeme a střídáme :) A kvalitní jsou :)

Re: Re: Nejkvalitnější granule

(Mitkocicku, 3. 3. 2017 13:23)

Super volba, s Applaws jste spokojená?

Re: Nejkvalitnější granule

(Mitkocicku, 3. 3. 2017 13:15)

Dobrý den paní Aleno,
pokud bez ohledu na cenu, tak se podívejte na Annameat, Best Breeder, FirstMate, Jaguar, Orijen, Mac's. Složením jednoznačně vyhrává Applaws, ale ten je potřeba vyzkoušet. Měnili továrnu.
Mokré krmivo doporučuji střídat se syrovým masíčkem (nejlépe i na kosti a vč. kůže). My dáváme každý den večer, ale je to na Vás. Pokud dáte 2 - 3 týdně, tak se také nic nestane, ale kočičky rády pravidelnost, takže jak si kotátko naučíte, tak to bude později i vyžadovat :-D
A určitě pořiďte i fontánku :)

Re: Re: Nejkvalitnější granule

(Jana, 4. 3. 2017 14:34)

Dobrý den,
přesně tak Applaws je třeba vyzkoušet.U nás chutnal obou kočičkám, ale bohužel obě měli zažívací problémy. FirstMate můžu doporučit, chutnají a zažívaní naprosto v pořádku, jen škoda že jsou docela drobné pro velké tlamičky, ale i tak kupujeme.

Re: Re: Nejkvalitnější granule

(Alena, 6. 3. 2017 12:13)

Dobrý den,
děkuji za tipy. Líbí se mi složením granule Firstmate a Annameat tak těmi asi začneme. A co myslíte ještě Nutram a N&D ? Má někdo s nimi zkušenost?
Děkuji Alena

Re: Re: Re: Nejkvalitnější granule

(Mitkocicku, 6. 3. 2017 14:08)

Nutram a N&D jsou taky super. N&D dělá občas potíže s trávením, potřeba vyzkoušet.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »