Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Granule pro koťátko

(Zuza, 13. 6. 2017 9:47)

Jednou jsme dostali vzorek Brita a kočkám sice chutnal, ale obě měli po něm silně zapáchající průjem.A četla jsem i že při krmení této značky se rapidně zhoršila srst.Ještě Taste of the Wild - Rocky Mountain Feline jsou dobré a kočkám moc chutnají, také jsou vhodné pro koťata i dospělé kočky.Také s nimi dosti lidí krmí.

Re: Re: Re: Re: Granule pro koťátko

(Milena, 13. 6. 2017 19:58)

Právě že Brit je špatný a a vše od Vafo .

Re: Re: Re: Granule pro koťátko

(Milena, 15. 6. 2017 13:33)

Ake i TASTE OF THE WILD nejsou špatné :) střídáme s ARDEN GRANGE :)

krmivo Husse

(Jitka, 15. 6. 2017 11:37)

Prosím o zhodnocení tohoto krmiva (těch 80 % masa jsem ještě nikde jinde neviděla):

OPUS LYNX - novinka

Kuřecí maso (80%),
brambory,
živočišné tuky,
hrách,
hydrolyzované živočišné bílkoviny,
rostlinná vláknina, losos,
lososový olej, pivovarské kvasnice,
minerální látky, frukto-oligosacharidy (0.3%),
sušená celá vejce,
lecitin (0.1%), juka (125 mg / kg),
aksamitník, rozmarýn, zelený čaj

opravdové maso

(Milena, 12. 6. 2017 20:22)

Hezký den všem vašim kocourkům,kočičkám a vám :) Nechci nikomu nic vnucovat atp.Jen doporučit :) : Objednala jsem našim kocourkům a kočičkám konzervičky od SOKOL FALCO a vřele doporuručuji je to ručně plněné a našim moc chutnají.

Jaké granule Brit nebo RC

(Zuzana, 23. 5. 2017 10:58)

Dobrý den,
Máme šestiletého kastrovaného kocoura. Žije doma. Venku je jen na zahradě. Nyní jsme krmili Royal canin sterilised- vše je ok. Již po několikáté jsem narazila na článek jak je RC strašné krmivo. Chci se zeptat: zmněnili by jste značku granulí na Brit care cat missy for sterilised nebo nechali RC.
Moc děkuji za názory

Re: Jaké granule Brit nebo RC

(Milena, 7. 6. 2017 13:18)

Prosím vás pd Brita kocourkovi nic nedávejte a RC už vůbec ne já našim kupuji ARDEN GRANGE .TOTO JE ZNAČKA KDE POUŽÍVAJÍ MASO PRO LIDSKOU SPOTŘEBU A MĚD je jako CHELÁT.

Jaké granule pro kotě =o)

(Ivana, 25. 5. 2017 10:24)

Dobrý den. Za 14 dní si přivezu ragdollího kluka a ráda bych znala Váš názor, jaké krmivo zvolit. Bude zvyklý na granule pro koťata Royal Canin a kapsičky Felix junior. Royal Canin jsem mu koupila s tím, že ho začnu postupně zvykat na Brita. Kapsičky od Felixe určitě dostávat nebude :). Myslela jsem také na kapsičky od Brita, ale po čtení Vašich příspěvků nevím :). Dcera má 2letou ragdollku, která je na granulích od Brita a celou dobu si myslíme, že dostává to nejlepší, ale chyba lávky :(. Budu vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji.

Re: Jaké granule pro kotě =o)

(Zuza, 25. 5. 2017 20:14)

Dobrý den,
naše kotě bylo také zvyklé na RC od chovatelky.Máme sice MCO, ale myslím, že granulemi kterými krmíme jsou určitě kvalitnější.
Máme LEONARDO, ARDEN GRANGE, N&D, a měli jsme i kvalitní FIRSTMATE ale to bohužel moc kocourkovi nechutnalo.
Kapsičky nebo konzervičky dáváme Applaws, Schesir a Greenwoods jsou sice dražší ale opravdu obsahují hodně masa a žádné mleté odpady.Applaws a Schesir mají i řadu pro koťátka.

Re: Re: Jaké granule pro kotě =o)

(Ivana, 29. 5. 2017 8:24)

Děkuji moc za Váš názor :). Určitě záleží na tom, co kocourkovi bude chutnat. Jedno je ale jisté, že budu vybírat z toho nejlepšího.

Granule pro mlsnou kočku

(Miki, 25. 5. 2017 7:47)

Mám 10 letou MCO , 9,5 kg. Krmila jsem jako kotě granulemi Sanabelle . Pak jsme přešly na Purinu . Zhoršila se jí srst . Hledala jsem kvalitnější granule ( i za vyšší cenu) a zkoušela . Upozorňuji, že je poměrně mlsná. Orijen -ne, Aplaws - ne , Sanabelle - ne . Narazila jsem na granule Purizon a ejhle , chutnají . Zatím zkouším , který druh. Hledám i další značku na vystřídání. Jenže mám dojem, že kočička je potfora, protože granulemi ( a nejsou levné) které odmítá zásobuji sousedy. Do útulku to mám daleko. Hledám granule kvalitní a chutné . Čtu recenze, diskuze, ale každá kočka je jiná . Máme problém s lupy a nevím jak se jich zbavit. Poradíte ? Děkuji.

Re: Granule pro mlsnou kočku

(Zuza, 25. 5. 2017 20:02)

Dobrý den,
nevím jak s těmi lupy, ale máme také mlsného kocourka MCO. Purizon u nás taky chutnal, ale nejvíce mu Leonardo Adult Maxi GF je po něm jak divý a další druhy od Leonarda také chutnají.Pak u nás jede Arden Grange Cat Grain Free Sensitive a ty jsou prý i na problematickou pokožku a citlivé zažívání.A další granule jsou N&D Grain Free Cat Adult Lamb Blueberry všechno jsou to granule bez obilnin.Tak zkuste třeba něco zachutná.

Granule

(Iva, 23. 5. 2017 11:09)

Dobrý den, kocour je vybíravý, od původní chovatelky byl naučen na Royal Canin a jiné granule odmítal. Zkoušela jsem různé značky, Brit vůbec, Taste of Wild s obtížemi. Pak Chicopee, které by bral, ale těm se mám vyhnout. Doporučila jste mi Nuova Fattoria, jaké od této značky jsou pro 11měsíčního kocoura nejlepší?

granule

(Zuzka, 11. 3. 2017 17:41)

Dobrý den, kterou z těchto značek zvolit? Arden Grange, Meowing heads (na tuto značku by mě zajímal váš názor, moc se tu o ní nemluví), Best breeder Grain free nebo Fistmate? A mám ještě dotaz, když zakoupím větší balení cca 6-7 kg pro jednu kočku, stačí uchovávat v barelu jak uvádíte? Na jak dlouhou dobu mi to vydrží pro jednu kočičku a nezkazí se to do té doby? Nevím jestli mám kupovat balení po 2 kg nebo větší. Větší vyjdou skutečně levněji... Děkuji za odpověď.

Re: granule

(Milena, 12. 3. 2017 9:18)

Arden grange patří mezi ty kvalitnější u nás slaví úspěch kocourkům a kočičkám chutnají :)

Re: granule

(Mitkocicku, 25. 4. 2017 17:26)

Dobrý den, pytel by měl být po otevření snězen do 3 měsíců. V barelu by měl vydržet déle. Větší pytel, např. 7,5 kg pro jednu kočku může být, ale doporučuji značky střídat. Klidně všechny, které zmiňujete. Meowing Heads je dobrá značka, ale poněkud drahá, proto ji nějak zvlášť nedoporučuji. Ale zase je bez GMO, takže se opradu snaží a chutná vybíravkám :-) U nás je top Firstmate, který má hodně masa a zároveň cena není přemrštěná :-)

Re: granule

(Petr, 14. 5. 2017 20:51)

Dobrý den firstmate nekupujte máme 5 koček a ani jedna je nechce,moc chutnají N.a D nebo genesis

Re: Re: granule

(Milena, 22. 5. 2017 22:09)

To neznamená že jiným kočičkám FM nechutná :)

JAKÉ KVALITNÍ KAPSIČKY PRO KOCKY ADULT A KITTEN

(PAVLA MATYJOVÁ, 6. 5. 2017 12:25)

DOBRY DEN.DEKUJI ZA CELY OBSAH VASEHO CLANKU O VYBERU GRANULI.MYSLIM,ZE MAM JASNO.VELMI BYCH UVITALA PAR TIPU NA KVALITNI VLHKE KRMIVO V KAPSICKACH ADULT A KITTEN-VSE PRO KOCKY.DEKUJI MOCKRAT.PAVLA MATYJOVA

Re: JAKÉ KVALITNÍ KAPSIČKY PRO KOCKY ADULT A KITTEN

(Mitkocicku, 9. 5. 2017 14:56)

Dobrý den, záleží na tom, jestli chcete masíčko bez hormonů a antibiotik (např. Applaws nebo úžasné Leonardo) nebo jde jen o to, aby v konzervě nebo kapsičce nebyl odpad - ty jsou pak levnější (např. Brit Care nebo Animonda Carny).
Pozor, čtěte složení. Od stejné značky často seženete vlhké krmivo špičkové nebo také vyrobené z odpadu.
Dobře se oddělí kvalita od plevele, když vyřadíte z výběru krmivo, které obsahuje obilí.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »