Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: granule brit care

(Mila, 14. 8. 2017 7:01)

Ne nejsou...

Re: granule brit care

(Kristýna, 14. 8. 2017 12:05)

Zdravím,
my s Brit Care začínali na základě zdejšího schválení a nebyl s nimi žádný problém ;). Postupně jsme ale přešli na TOTW a teď budeme zkoušet Carnilove.

Re: Re: granule brit care

(Milena , 15. 8. 2017 8:23)

Carnilove nejsou tak skvělé jak se prezentují na FB se strhla CARNIMANIE :D a přitom vše od Vafo je humus.

Re: Re: Re: granule brit care

(Mitkocicku, 17. 8. 2017 10:27)

VAFO nemá dobré suroviny (např. kuřecí maso není dobré v ČR, natož v Polsku, odkud se to prý vozí), proto musím souhlasit. Brala bych jejich levnější krmiva (Brit Premium, Brit Care) v rámci šetření. Carnilove má složení, které odpovídá aktuálním požadavkům, a je to české krmivo, takže chápu to nadšení, ale existuje řada koček, které mají po tomto krmivu trávicí problémy. A s tou situací, která momentálně panuje (tato značka je nyní na fb "nedotknutelná"), tak se někteří kočkaři i bojí problémy veřejně přiznat. Také se objevily případy, kdy kočky jedly s chutí vzorky, ale granule z velkých balení odmítají.

Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Kristýna, 8. 1. 2018 19:30)

Tak to mě docela šokuje :D. Nejdříve jsme zkusili Carnilove Cat Duck&Pheasant Adult Hairball Contr a kočička na ně reagovala dobře. Teď jsme objednali Carnilove Cat Salmon for Adult Sensitiv & LH a zatím reakce taky dobrá, kočičce chutnají a trávicí problémy nemá. Vždy 6kg balení. Menší balení už vychází dost draze. Kromě toho kupujeme dál TOTW, Brit Care jsem u kočky nevyhodnotila jako nejlepší variantu (občas měla střevní potíže). Je v této cenové kategorii ještě nějaká lepší nebo aspoň srovnatelně dobrá varianta? Applaws se teď bojím zkoušet kvůli té změně továrny. Předem děkuji :)

Re: Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Kristýna, 8. 1. 2018 19:43)

Resp. mě úplně nepřesvědčilo složení u Applaws.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Mitkocicku, 10. 1. 2018 13:48)

Nepřesvědčilo? V čem konkrétně? Považuje se za špičku, resp. ubírají se mu body jen za tu špatnou várku při změně továrny...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Kristýna, 13. 1. 2018 20:14)

Konkrétně mě odrazují ve složení brambory a vejce. Na druhou stranu Applaws vychází cenově ještě lépe než Carnilove, a to zastoupení masa je velmi dobré. Tak teď váhám, možná do budoucna nějaký produkt zkusíme. Děkuji za Vaši reakci :)

Re: Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Mitkocicku, 10. 1. 2018 13:46)

Dobrý den, za dobrou cenu jsou třeba Bewi Cat nebo Nativia. Jinak u Applaws už se situace zřejmě uklidnila. Už je to delší doba, co nejsou stížnosti. Vypadá to, že se zaměřili na výstupní kontrolu, aby bylo všechno v pořádku.

Re: Re: Re: Re: granule brit care

(prasezlesa, 28. 1. 2018 16:04)

Tak tohle je skvělá demagogie. Tvrdíte, že Brit má špatné maso, protože samotné české maso je špatné a podle vás je v Britu polské (což dokazujete slovem "prý").
Proč by mělo být, proboha, české maso špatné? Protože předsudky? Naopak, v rámci celé EU, tzn. v Česku i Polsku, jsou na jatkách a v továrnách, kde se pracuje s masem, mnohem přísnější hygienické normy a kontroly než například v USA (kde se vyrábí granule TOTW, ze kterých x lidem umřel pes, čehož je plný internet - jen musíte hledat v angličtině, ne pouze v češtině).

A Carnilove nedoporučujete proč? Protože i český bažant/divočák/kachna jsou špatně? Z jakého konkrétního důvodu?

Na konec bych uvedl, že nemám žádné vazby na firmu VAFO, aby nikoho nenapadlo to sem napsat. Ale vaše tvrzení jsou nehorázná.

Re: Re: Re: Re: Re: granule brit care

(Mitkocicku, 28. 1. 2018 16:18)

Děkuji za názor. Kvalita surovin firmy Vafo se rozebírá dost často. Samozřejmě lidé, kteří milují Vodňanské kuře, budou 100% spokojeni s jejich krmivy. Ale je potřeba si uvědomit, že kočka je ve spoustě případů krmená pouze granulemi. Proto nás zajímá, jaké jsou suroviny. Protože jíst něco "nezdravého" denně je jiné, než když si to dáte jednou za týden. Zejména u krmiva Carnilove se objevuje množství koček, které po tomto krmivu zvracejí nebo mají průjmy. Bohužel velcí propagátoři radí, aby majitelé i přes několikadenní zvracení dále pokračovali v této "nejlepší" značce. Prosím, hledejte si zkušenosti s krmivem, než něco koupíte. A pokud kočka zvrací, vyměňte krmivo, ať už si o něm myslíte cokoli.

Core

(Veronika, 17. 1. 2018 18:27)

Chci se zeptat zda mate nekdo zkusenost s kapsickami Core (welleness core tusim).Podle slozeni si nejsem jista,jestli je to dobre nebo ne a poradne recenze nikde nejsou.Dekuju za rady.

Kapsicky + konzervy

(Veronika, 10. 1. 2018 7:14)

Dobry den,mohu poprosit jakou znacku byste doporucili na kapsicky a konzervy?Take v ramci viz vyse zminovanych,ktere spadaji do spravne volby nebo nejake jine?
Moc dekuji

Re: Kapsicky + konzervy

(Mitkocicku, 10. 1. 2018 13:59)

Čistě masové konzervy jsou jasné. Ve složení vidíte jen maso + vývar. Je spousta značek. Z těch dostupných je oblíbená např. Brit Care. U mletých konzerv je potřeba dávat pozor. Doporučila bych Animondu Carny (ze stejné továrny je např. i Nuevo nebo Calibra) a Leonardo. Rozhodně neplatí, že dobré granule znamenají dobré kapsičky a konzervy. Konzervy se vyrábějí v jiných továrnách a hodně to funguje tak, že si různé značky nechají vyrábět svoje konzervy ve stejné továrně. Pozor je potřeba si dávat na kousky "ve štávě". Když je něco na kousky, má to být svalovina. Paštika je paštika a pokud k ní někdo přidá šťávu, tak to v drtivé většině znamená špatnou kvalitu, protože ta šťáva/omáčka je ochucená, aby kočku obalamutila. Takové krmivo pak může být vyrobeno z čehokoliv (hlavně z obilí) a kočka to sežere (nebo jen tu omáčku).

Vivavita

(Katerina, 6. 1. 2018 23:40)

Dobrý den. Má někdo zkušenost s krmivem Vivavita a jeho kvalitou? Mnohokrát děkuji.

Jsou kvalitní granule bez vápníku

(Hanka, 22. 11. 2017 11:49)

Dobrý den,
má někdo zkušenost s kvalitními granulemi pro kočičku bez vápníku?
Děkuji za odpověď

Re: Jsou kvalitní granule bez vápníku

(Mitkocicku, 3. 12. 2017 21:48)

Dobrý den, proč byste chtěla granule bez vápníku? Našla jste nějaké takové?

Re: Re: Jsou kvalitní granule bez vápníku

(Hanka, 4. 12. 2017 18:39)

Dobrý den,
Veterinář chtěl dát našemu kocourkovi dietu a to granule bez vápníku ohledně DKK.
Ale nyní už to není aktuální,protože špatně určil diagnózu.
Děkuji

Smouk

(Jitka , 3. 12. 2017 21:26)

Dobrý večer . Něco málo v článku jsem našla a asi jsem udělala blbost ale rada bych Váš názor . Mám čtyřletého kocourka perské kočky- kastrat. Co ho máme , krmime Acanou, taste of the wild, orijen. Po katraci úplně přestal jist kapsicky- přijde, přičichne a odchází - takže je jen na granulich , jednou týdně dostává trochu syroveho masa(kuřecí srdíčka nebo rybu) .jeho váha se pohybuje tak čtyři a půl kila. V poslední době se mi zdálo ze v kohoutku je nějak víc ,,kostnatý,, , převážila jsem a má 4,20 . Jinak vše v pořádku, ji stejne, pořad stejne aktivity, je hravý, kadí- nic nenasvědčuje nemoci.Napadlo nás s přítelem ze objedname menší (2kg) balení granulek pro koťata a zkusíme mu dat jestli bude jist a trochu po nich nebere . Co jsem se docetla, Peršani v dospělosti mají mít od 3,5-7 kg . Nechci z nej mít samozřejmě kouli která nemůže vyskocit na pohovku ale trochu přibrat by mu neškodilo , asi ? Znama mi řekla ze to není dobrý nápad a ze by mu to moho uškodit , rada bych další názor . Děkuji Jíťa

Re: Smouk

(Mitkocicku, 3. 12. 2017 21:59)

Dobrý den, zmíněné značky střídáte, nebo shodil jen po jedné z nich? Pokud dáte kotěcí granulky jen dočasně na zkoušku, tak se svět nezboří, ale dlouhodobě to není vhodné krmivo kvůli minerálům. Pokud má kocourek viditelné kosti, tak to jistě není OK. Zkuste se zaměřit na to, jak moc pije - jestli nepije v poslední době víc - to také může značit problémy v oblasti ledvin. Jestliže kocourek hubne bez příčiny (po kastraci se obvykle nehubne), tak zkuste zajít na testy k veterináři.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »