Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích (značkách)?

Kočka není hlodavec ani vegetarián, proto potřebuje hlavně maso!

Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.

Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:

 1. "marketová" (běžně dostupná)
 2. prémiová
 3. superprémiová

Já se spíše přikláním k tomuto dělení:

 1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
 2. vhodná - s vysokou výživovou hodnotou, nezpůsobující zdravotní potíže

 

Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.

Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.

 

Nekupujte:

 • barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
 • nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
 • granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
 • marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva

Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:

 • Whiskas
 • Kitekat
 • Frieskies
 • Pro Plan
 • Ontario
 • Royal Canin (RC)
 • Eukanuba
 • Coshida (stejné jako Whiskas)
 • Animonda Rafiné
 • Hill's Science Plan
 • IAMS

Na základě diskuze níže chci uvést, že krmivo Brit (Brit Premium, Brit Care a Carnilove) nemůžu doporučit kvůli množství negativních zkušeností a také nedůvěřuji surovinám (např. Brit Care obsahuje "dehydratované kuře" - tedy které části, všechny vč. vedlejších?) a také kvůli špatným šaržím, které se v poslední době objevují. Kdo hledá dobrou cenu a nepotřebuje nejkvalitnější suroviny, může vyzkoušet. Pozor na kapsičky Brit Premium, ty svým složením nepatří do dobré kvality.

Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.

A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa a jeho kvalita:

 • Arden Grange
 • Applaws - prodělalo špatnou šarži při změně továrny v roce 2016
 • Orijen
 • Leonardo
 • Firstmate
 • Taste of the Wild
 • Acana
 • Felidae
 • Eagle Pack Holistic

Toto je pouze několik příkladů krmiv. Jakmile se začnete zajímat o složení, kvalitní krmiva si snadno vyhledáte sami :-)

 

Čím se často kočkař řídí a nad čím bychom se měli zamyslet?

Hodně majitelů koček se ve snaze zajistit zvířátku to nejlepší krmení při návštěvě veterináře zeptá, které krmivo je nejlepší, které doporučuje. Veterináři jsou ovlivněni obchodními zástupci určitých značek, kteří je navštěvují a přesvědčují k prodeji (veterinárních) krmiv. Při tom krmivo samozřejmě vychválí. Veterináři se nespecializují na krmiva, většina z nich se složením vůbec nezabývá a pokud se jich zeptáte na určité krmivo, tak se snaží vzpomenout, zda ten název někdy slyšeli... Pokud ne, krmivo zavrhnou.

Veterinář Vám s velkou pravděpodobností poradí, abyste krmivo nestřídali. Ano, nestřídejte krmiva různých kvalit, střídejte pouze kvalitní krmiva, ale pokud máte možnost, střídejte. Zvířátku neublížíte, ačkoli veterinář Vás bude přesvědčovat o opaku (tento jeho názor však není ničím podložen).

Někteří "odborníci" Vám poradí, abyste nekupovali krmivo s "příliš" vysokým obsahem bílkovin. Že prý je to pro kočku "nezdravé". Většinu stravy divoké kočky tvoří maso, které je, světe div se, plné bílkovin... Takže bílkoviny ano, ale z větší části určitě živočišného původu.

 

Čím se řídit neboli takhle ano:

 • podíl masové moučky musí být co nejvyšší (nejlépe alespoň 30 %) a musí být přesně specifikováno, o jaké maso se jedná - např. kuřecí (nikoli pouze maso nebo "kuře")
 • musí se jednat o dehydrované maso - tzn. moučku (moučka obsahuje maso i kosti a čerstvé maso obsahuje pouze maso) nebo čerstvé maso ve velkém množství
 • maso, resp. specifikovaná masová moučka musí být rozhodně na prvním místě
 • krmivo nesmí obsahovat obilí a když už ho obsahuje, tak rozhodně nesmí být na prvním místě a musí být specifikováno, určitě se vyhněte výrobkům, kde jsou ve složení "obilniny" nebo "obiloviny" nebo ještě horší "vedlejší výrobky rostlinného původu"
 • ve složení byste neměli najít výrok typu "obsahuje konzervační látky povolené v EU" - bývají v tom látky, které mohou Vašemu zvířátku škodit - viz www.emulgatory.cz (doporučuji si seznam vytisknout a nosit do obchodů, kde běžně nakupujete potraviny, budete jistě velmi překvapeni, co všechno jíte), nebo tyto látky najdete přímo vypsané a můžete si sami překontrolovat, zda to jsou nebo nejsou ty, které chce své kočičce dopřávat (nejčastěji používané specifikované špatné konzervanty: BHA, BHT)
 • měly by být použity přírodní konzervační látky (např. vitamin E)
 • pozor - vedlejší výrobky mohou zahrnovat nevhodné přísady jako pařáty, zobáky apod.

Výše uvedené body jsou znázorněním toho, jak by to mělo vypadat. Realita je taková, že výrobci si při deklaraci složení tvoří vlastní pravidla. Je vhodné si pročíst stránky výrobce, z nich se dá zjistit překvapivé množsví informací, které Vám pomohou při výběru krmiva. Výrobce by se na svých stránkách měl určitě vyjádřit k původu surovin, zda testuje krmivo na zvířatech. Představení továrny je velké plus.

 

Hlavní zdroje informací (vhodné navštívit):

www.firstmate.cz

www.kocky-online.cz/forum

www.svetkocicek.cz

 

Poměr cena / spotřeba

Granule pro koťata, dospělé kočky, kastráty, nebo kočky žijící jen doma?

 

Granule určené pro koťátka mívají větší výživovou hodnotu, což znamená, že jich kočka sní méně než těch ostatních.

Rozhodně se nemusíte cítit provinile, pokud koťátku náhodně podáte krmivo pro dospělé kočky či naopak. Panuje však názor, že granule pro koťátka mohou uškodit dospělému jedinci, vzhledem k množství přidaných vitamínů mohou zatěžovat orgány.

Dražší, resp. lepší krmiva také zasytí kočičku lépe než ta nekvalitní. Proto když budete kočce podávat kvalitní granule, tak jich spořádá méně, čímž majitel ve výsledku ušetří.

Určitě se vyhněte již zmíněným krmivům dietním (light, castrate, indoor apod.). Doporučuji kupovat granulky pro dospělé kočky (adult).

Z toho vyplývá, že pokud výrobce uvedl na trh krmivo bez určení, pro jaké kočky je vhodné, nemusí Vás to zneklidňovat.

Doporučuji kupovat velká balení - vyjde to mnohem levněji. Je vhodné zakoupit barel (nebo několik) na granule. V dnešní době se už nemusíme bát, že když kočičce granule nezachutnají, tak jsme vyhodili peníze oknem. Stačí si podat inzerát - např. na fórum o kočkách, či různé inzertní servery (úspěšní jistě budete na www.aukro.cz). Nebo druhou možností je odvézt krmivo do útulku. Třetí možností je přimíchávat granule do těch, které kočce chutnají (pozor - kočka může tuto "lest" odhalit).

 

Co dělat, pokud kočičce přestane podávané krmivo chutnat?

 

Může se stát, že svému zvířecímu miláčkovi nasypete granulky a on na Vás vrhne pohled, který říká: "A nic lepšího už tam nemáš? To jsi mě teda nenadchnul..."

Postup je dost individuální, obecně lze říci, že není dobré krmit dlouhodobě jedním druhem krmiva. Výsledkem totiž může být výše uvedená situace, nebo v horším případě si kočka na jistý druh granulí zvykne natolik, že když jí nasypete něco jiného, tak to bude odmítat (krmivo se může přestat vyrábět).

Já osobně mám doma několik druhů granulek (od různých výrobců) a ty střídám. Pozor, odborná literatura uvádí, že velmi častým střídáním granulí si můžete "vyšlechtit" vybíravou kočičku.

Sami jistě vycítíte, jak moc střídat granule. Pokud kočička vyjí mističku a Vy jí nasypete jiné krmivo, myslím, že by neměl být problém. Na "vymňoukávání" oblíbeného krmiva bych ovšem nereagovala.

 

Panuje názor, že někteří výrobci přidávají do krmiva látky zlepšující chuť. Takovým výrobkům se raději vyhýbejte - jsou výrobci, kteří to přímo uvádějí jako výhodu, jako důvod, proč byste si měli jejich výrobek koupit! Kdyby tam ty látky nebyly, kočky by kolem těchto granulí chodily obloukem.

Proč asi? Protože kočka pozná, co je pro ni dobré. Příklad ze života: Jednou se mi bohužel podařilo koupit granule, kde na prvním místě byly obiloviny (!). Moje koťátka to vůbec nechtěla papat. Všechny ostatní druhy granulek papala bez problémů.

Pozor na články v novinách, časopisech a na internetu!

V nich se mimo jiné můžete dočíst, že žádní výrobci do svých granulí látky zlepšující chuť nedávají.

Nevěřte všemu, co kdo napíše! Znovu radím, řiďte se svým rozumem. Víte, co se dává např. do paštik? Ano, je to "odpad", ale hezky okořeněný, aby nám chutnal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Purizon Adult Sterilised kuřecí & ryba - bez obilovin

(Mitkocicku, 20. 2. 2018 14:00)

Dobrý den, Purizon je dobrý, jen více ochucený, takže se doporučuje spíše jako varianta pro hodně vybíravé kočky. Těžko se z něj budete vracet na krmiva "méně ochucená". Ten nespecifikovaný živočišný protein by tam být nemusel, ale jedno procento zvládneme ;-) Jinak je super kloubní podpora - hlavně pro velké kočičky.

Kvalita surovin

(prasezlesa, 28. 1. 2018 14:09)

"Zvláštní pozornost v poslední době věnuji granulím Brit (Premium a Care), které jsem dříve nedoporučovala, teď se ale složení krmiva výrazně vylepšuje, i když suroviny, ze kterých se vyrábí, nejsou úplně "nej" (zejména maso)"
Prosím o rozvedení - co znamená, že suroviny, zejména maso, nejsou "úplně nej"? Co si z toho má čtenář vzít?

A co soudíte o granulích Carnilove (stejný výrobce jako Brit)?

Re: Kvalita surovin

(Mitkocicku, 28. 1. 2018 16:25)

Krmivo Carnilove se údajně vyrábí ve Španělsku, kde se o kvalitě masa nemluví hezky. Zkušenosti s krmivem tomu nakonec odpovídají. Ať už se vyrábí kdekoli, je to krmivo, po kterém kočky často zvrací nebo mají průjmy. Krmivo Brit je levnější varianta - výrobce je stejný. Každý ať krmí čím chce. Několikrát se stalo, že jsem zde krmivo Brit zmínila jako vhodné, pokud je potřeba ušetřit, ale v diskuzi bylo toto doporučení stejně smeteno. Každý ať si čte složení a hledá zkušenosti s krmivem. Jak jsem zde již několikrát uváděla, tato stránka není žádná encyklopedie. Jen má přimět návštěvníka k zamyšlení a hledání dalších informací.

Re: Re: Kvalita surovin

(Prasezlesa, 28. 1. 2018 17:07)

Nezlobte se, ale sirite hrozne bludy, naprosto bez overovani infotmacim. VAFO vyrabi granule v nekolika tovarnach v CR. Ne ve Spanelsku.
K prujmum - ve vsech diskusich ctu na Carnilove jen dobre ohlasy. Coz se rozhodne neda rict treba o vami doporucovanem TOTW.

Vodnanske kure - aby bylo kure z nejake zeme zdravejsi, muselo by byt z bio chovu. U velkochovu mate jedno, ze ktere evropske zeme maso je. U Carnilove je aspon ta vyhoda, ze jsou ty granule z jehneciho z volneho chovu, z divocaka, z bazanta atd. Ne z kurete. Tudiz se o zadnem velkochovu neda mluvit.

Celkove nechapu tendenci dupat po vsem, co je ceske. Jestli budeme vse ceske zatracovat a nakupovat jen ze zahranici, tak nase zivotni zroven opravdu neporoste.

Timto reaguju i na druhy komentar nize v diskuzi na tema Brit a Carnilove.

Re: Re: Re: Kvalita surovin

(Prasezlesa, 28. 1. 2018 17:10)

*informaci, uroven
Za preklepy se omlouvam.

Re: Re: Re: Kvalita surovin

(Mitkocicku, 28. 1. 2018 17:18)

Děkuji za názor. Už jsem zde vše uvedla. Zkušenosti si každý dohledá sám a nebo vyzkouší na svých kočičkách. Jinak také fandím českým produktům. Přeji úspěšný výběr krmiva :)

Re: Re: Re: Re: Kvalita surovin

(Inka, 20. 2. 2018 13:32)

Překvapuje mně váš názor na španělské maso a granule, obecně maso ve Španělsku je mnohem kvalitnější než se prodává v Česku (pro lidi) a moje známá si ze Španělska každý rok vozí granule pro kočku že jsou velmi kvalitní. Značku nevím, ale to, že jsou ty španělské kvalitnější, to říká. a stojí jí to za to se vláčet s desetikilovkou domů.

Re: Re: Re: Re: Re: Kvalita surovin

(Mitkocicku, 20. 2. 2018 13:57)

Obecně se to tvrdí a pravdou je, že španělské granule, které se u nás prodávají, nemají dobrou pověst. Ale také se stává, že se k nám vozí horší kvalita - třeba Zverlit si také spousta lidí raději kupuje na výstavách, kde ho prodávají přímo Slováci, protože u nás v obchodech koupíte horší. A platí to také u značek, které jsou u nás "špatné". Když přijedete do Německa, máte lepší kvalitu :-(

granule

(Ryvolka, 13. 2. 2018 17:58)

A třeba dobrá Acana? Myslím tuhle konkrétně - https://www.zooo.cz/acana-cat-pacifica-regionals-5-4kg-P18747/. Hledám nějaké kvalitní granule pro moji britku.

Re: granule

(Mitkocicku, 13. 2. 2018 18:36)

Určitě vyzkoušejte, ale pro začátek raději v menším balení. Ne každé kočce Acana chutná ;-)

Re: Re: granule

(Ryvolka, 17. 2. 2018 14:42)

Děkuji za info, vyzkouším a uvidíme.

Granulky husse

(Valerka, 13. 2. 2018 8:26)

Já kupuju granule Husse, pro čičáka i pro našeho labradora. Občas koupím nějakou kapsičku a přimíchám jim to do granulí. Ale jen za odměnu. Také jsme měli problém vybrat správné granule..Kočky jsou mlsounky - většina superprémiových krmiv má pytlíčky po 400gramech. Je lepší vyzkoušet na malém množství, zda si kočka a granule sednou ;). Každé šmakuje něco jiného a kočky jsou obecně poměrně mlsná zvířata.

Re: Granulky husse

(Jordanova, 15. 2. 2018 7:28)

My husse granule kupujeme už docela dlouho a jsme maximálně spokojení, pejskovi chutnají, má po nich krásnou srst, nikdy žádné zažívací problémy a přijdou nám po objednání vždycky za pár dní :-)

Re: Granulky husse

(Mitkocicku, 16. 2. 2018 13:39)

To jste jedna z mála, neznám nikoho, kdo by jimi krmil (kočku) a ani se neřeší na internetu. Děkujeme za zkušenost.

Granule pro vybíravého kocoura

(Kristýna, 27. 1. 2018 22:09)

Mám dotaz na granule pro staršího (skoro 10 let), vykastrovaného, kříženého kocoura, který je odmala hodně vybíravý. Bohužel jsem se dřív tolik nezajímala o kvalitu krmiva (to až nedávno s novou kočkou v novém domově), tak se mu kupovaly granule ze supermarketu (Purina One, Perfect Fit) a taktéž kapsičky (Sheba, Whiskas,..). Nikdy nebyl nemocný, má krásnou srst a trávicí potíže také neměl. Od minulého roku ale podstatně zhubnul a hubne dál (vždycky býval mohutnější, je celkově dost vysoký, teď má kolem 5 kg, dříve měl hodně přes 6 kg), podstoupil loni zákrok kvůli zubům (jinak měl vyšetření krve apod. v pořádku). Žere relativně normálně (množstvím), ale vybírá si čím dál tím víc. Bohužel se mi ho nedaří přeučit na kvalitnější granule (odmítl Brit Care, TOTW i Carnilove), nechce zkoušet ani čistě masové kapsičky, zkrátka žere jen to, na co je zvyklý (a i v tom zúžuje výběr).
Poradil byste někdo nějaké kvalitní granule, které žere zaručeně každá kočka? Ideálně střední cenové kategorie, ale pokud by to stálo za to, kocour by žral a zase by nabral, tak si klidně připlatíme.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek a předem moc děkuji za odpověď :)

Re: Granule pro vybíravého kocoura

(Mitkocicku, 28. 1. 2018 16:27)

Dobrý den, ujistěte se raději, že má kocourek v pořádku ledviny. Jinak z těch "zaručených", co chutnají, vyzkoušejte: Purizon nebo N&D. Zkuste i syrové maso nebo existují speciální pasty na rozjezení :-)

Re: Re: Granule pro vybíravého kocoura

(Kristýna, 28. 1. 2018 20:03)

Děkuji za tipy. :) Určitě tak jako tak raději znovu navštívíme veterináře.

Jaké je krmivo Nativia?

(Naďa, 26. 6. 2017 11:28)

Dobrý den, mám doma nově 2 měsíční kotě. Chovatelka ho krmila Friskies junior. Já mu na začátek koupila ProPlan junior v dobré víře, že je kvalitní. Po přečtení článku chci pro mrně něco lepšího. Slyšela jsem o české značce Nativia, kde prý až 94 % bílkovin v krmivu pochází ze surovin živočišného původu, neobsahuje obiloviny, pouze rýži. Má s Nativií někdo zkušenosti, je opravdu kvalitní?

Re: Jaké je krmivo Nativia?

(Mitkocicku, 10. 7. 2017 17:06)

Dobrý den Naďo :-)

V ČR není jednoduché sehnat kvalitní maso, lepší chovy jsou na západ od nás, vyhlášené jsou např. v Kanadě. Proto se sem vozí tolik krmiva ze zahraničí, české značky nedosahují jejich kvalit kvůli surovinám, i když se hodně snaží. České značky jako Nativita či Brit konkurují cenou - při omezeném rozpočtu se dají doporučit, jinak vede zahraničí.
Z Kanady jsou např.: Firstmate, Acana, Orijen (Ontario NE)
Kvalitní značky jsou také: Arden Grange, Leonardo, Purizon, N&D a další. Je jich spousta, zkuste hledat :-) Teď ještě začíná být oblíbený např. Primordial. Běžně se dá sehnat Applaws, ale tam je problém s kontrolou kvality kvůli změně továrny. Ještě jsem viděla, že se prodává Annameat, ten se dá taky doporučit.

granule brit care

(Adriana, 4. 8. 2017 20:30)

Dobrý den ,chtela bych se zeptat jsou granule brit care kvalitní ?Děkuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48

následující »